Огляд законодавства

18 – 22 листопада 2019 року. Відповідальність за фальсифікацію лікарських засобів та їх продаж посилюється

Верховна Рада України підтримала проєкт Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України (далі – ККУ) щодо відповідальності за фальсифікацію лікарських засобів або обіг фальсифікованих лікарських засобів.

Згідно зі змінами, внесеними до ст. 3211 ККУ, виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання з метою збуту або збут фальсифікованих лікарських засобів каратимуться позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років (наразі – від трьох до п’яти).

Ті самі дії, вчинені повторно або групою осіб, службовою особою шляхом зловживання службовим становищем, медичним або фармацевтичним працівником, або за допомогою інформаційних систем, у тому числі інтернету, каратимуться позбавленням волі на строк від восьми до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Дії, які спричинили смерть або інші тяжкі наслідки, або вчинені в особливо великих розмірах, – каратимуться позбавленням волі на строк від 10 до 15 років або довічним позбавленням волі з конфіскацією майна.

Законопроєкт передано на підпис Президенту України.

Державна податкова служба України в індивідуальній податковій консультації «Про екологічний податок» від 08.11.2019 р. № 1262/6/99-00-04-04-03-15/ІПК роз’яснила, чи сплачувати підприємствам екологічний податок за розміщення відходів, якщо є угоди зі спеціалізованими підприємствами на утилізацію.

Податківці повідомили, що платником екологічного податку в частині відходів, що утворюються підприємством, є спеціалізовані підприємства, які отримали дозволи уповноважених органів на здійснення постійного (остаточного) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об’єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо).

Для забезпечення вимог п. 240.5 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) суб’єктам господарювання, у тому числі й підприємству, необхідно облаштувати спеціально відведені місця для тимчасового розміщення відходів та запровадити належний облік відходів різних класів небезпечності для виконання договірних зобов’язань із спеціалізованими підприємствами з утилізації або розміщення (захоронення) відходів.

Державна податкова служба України в категорії 115.03 «ЗІР» відповіла на запитання «Чи потрібно придбавати ліцензію на реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів, якщо суб’єкт господарювання планує під час проведення рекламної акції (презентації) безоплатно розповсюджувати алкогольні напої (тютюнові вироби)?».

Податківці нагадали, що відповідно до ст. 1 Закону України від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва i обігу спирту етилового, коньячного i плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі – Закон № 481) роздрібна торгівля визначена як діяльність з продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю (ст. 15 Закону № 481).

Згідно з пп. 14.1.202 ПКУ продаж (реалізація) товарів – будь-які операції, що здійснюються відповідно до договорів купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.

Отже, у разі розповсюдження алкогольних напоїв та тютюнових виробів у спосіб безоплатного їх надання споживачеві право власності на них переходить до споживача. Тому такі операції розглядаються як операції з продажу і можуть здійснюватися лише за наявності ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами.

До суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у формі штрафів у разі, якщо такі операції будуть здійснюватись без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій – 200% вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 грн (ст. 17 Закону № 481).

Державна податкова служба України в категорії 109.13 «ЗІР» відповіла на запитання «Чи поширюється обмеження граничної суми готівкового розрахунку 10 000 (50 000) грн на розрахунки, які здійснюються платниками податків шляхом внесення готівки до каси банку для подальшого її перерахування на рахунок отримувача?».

Відповідно до п. 6 р. ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148 (далі – Положення № 148), суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:

1) між собою – у розмірі до 10 000 грн включно;

2) із фізичними особами – у розмірі до 50 000 грн включно.

Суб’єкти господарювання в разі зняття готівкових коштів із поточних рахунків з метою здійснення готівкових розрахунків із фізичними особами зобов’язані надавати на запит банку (філії, відділення) підтвердні документи, на підставі яких здійснюються такі готівкові розрахунки, необхідні банку (філії, відділенню) для вивчення клієнта з урахуванням ризик-орієнтованого підходу.

Платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточний або внесення коштів до банку чи небанківської фінансової установи для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банку. Кількість суб’єктів господарювання та фізичних осіб, з якими здійснюються готівкові розрахунки, протягом дня не обмежується.

Обмеження, встановлене в п. 6 р. II Положення № 148, стосується також розрахунків під час оплати за товари, придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівки, одержаної за допомогою електронного платіжного засобу.

Отже, обмеження граничної суми готівкового розрахунку 10 000 (50 000) грн не поширюється на розрахунки, що здійснюються платниками податків шляхом внесення готівки до каси банку для подальшого її перерахування на рахунок отримувача.

Міністерство цифрової трансформації України запроваджує проєкт «Е-резидентство» – електронне громадянство країни.

Е-резидентство надає іноземному бізнесу такі можливості:

  • віддалено створювати та керувати бізнесом на території України;
  • підписувати документи електронним підписом, що цілком відповідатиме новому законодавству;
  • отримувати доступ до банківських послуг, зручних онлайн-платежів та роботи з постачальниками.

Як результат – люди з усього світу зможуть безпроблемно створити бізнес на території України. А це піде на користь вітчизняній економіці.

Найуспішніший приклад країни, де працює система електронного резидентства, – Естонія. Наразі естонською програмою скористалися понад 60 тис. осіб із 160 країн світу. У 2018 році е-резиденти заплатили в естонський бюджет 8,7 млн євро податків. Усього за час роботи система принесла 25 млн євро. І це не єдиний приклад – схожі умови для іноземних громадян та компаній працюють також в Азербайджані. Пілотний проєкт Уряд планує схвалити до початку наступного року.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра