Податки

Мала податкова реформа: що потрібно знати нерезидентам

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 року № 466-ІХ (далі – Закон № 466) вносить корективи щодо реєстрації нерезидентів. Давайте розбиратися, що змінюється.

Постійне представництво

Закон № 466 змінює підхід до поняття постійне представництво. Так, у пп. 14.1.193 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) буде чітко прописано, що являють собою такі представництва. А також указано, що не будуть вважатися постійними представництвами:

а) використання будівель або споруд виключно з метою зберігання, демонстрації товарів чи виробів, що належать нерезиденту;

б) зберігання запасів (товарів або виробів), що належать нерезиденту, виключно з метою зберігання або демонстрації;

в) зберігання запасів (товарів або виробів), що належать нерезиденту, виключно з метою переробки іншим підприємством;

г) утримання постійного місця діяльності виключно з метою закупівлі товарів чи виробів або для збору інформації для нерезидента;

ґ) направлення в розпорядження особи фізичних осіб у межах виконання угод про послуги з надання персоналу;

д) утримання постійного місця діяльності з іншою метою за умови, що такі види діяльності (їх комбінація) мають підготовчий або допоміжний характер для такого нерезидента.

Поява детального переліку випадків, коли в нерезидента виникає на території України постійне представництво, пов’язано з тим, що законодавець бажає перерахувати всіх нерезидентів, що працюють в Україні.

Тому Закон № 466 установлює вимогу про те, що нерезиденти (іноземні юридичні компанії, організації), які провадять в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, або придбавають нерухоме майно, або отримують майнові права на таке майно в Україні, або відкривають рахунки в банках України, зобов’язані стати на облік у контролюючих органах.

Взяття на облік

Взяття на облік у контролюючому органі нерезидента відбувається не пізніше ніж наступного робочого дня з дня надходження від нього відповідної заяви та копії документів (із пред’явленням оригіналів), що підтверджують початок здійснення нерезидентами операцій на території України. Таку заяву і документи слід подати:

  • у 10-денний строк після акредитації (реєстрації, легалізації) на території України відокремленого підрозділу – до контролюючого органу за місцезнаходженням відокремленого підрозділу;
  • до придбання нерухомого майна або отримання майнових прав на таке майно в Україні – до контролюючого органу за місцезнаходженням нерухомого майна;
  • до відкриття рахунку в Україні – до контролюючого органу за місцезнаходженням установи (відділення) банку або іншої фінансової установи, у якій відкривається рахунок.

Поради тим, хто працює без реєстрації

Тим нерезидентам, які вже працюють в Україні без реєстрації і тепер зобов’язані зареєструватися, ПКУ відводить на реєстрацію три місяці з 01.07.2020 р. Щоб нерезиденту стати на облік, слід подати заяву не пізніше ніж 01.10.2020 р. (п. 64.5 ПКУ). Тих нерезидентів, які не стануть на облік у 2020 році, податківці самі поставлять за результатами перевірок, які вони почнуть проводити з 01.01.2021 р.

Краще не чекати, доки контролери вас виявлять і після перевірки на підставі акта поставлять на облік, оскільки за відсутність реєстрації нерезидента його можуть притягти до відповідальності у формі штрафу в розмірі 100 000 грн, а також можливе накладення адмінарешту активів нерезидента (пп. 94.2.9 ПКУ)

Перебувати на обліку зазначені нерезиденти будуть до відчуження нерухомого майна та/або закриття всіх рахунків у банках та інших фінансових установах України та/або закриття на території України відокремлених підрозділів, у тому числі постійних представництв, за умови відсутності на території України інших об’єктів оподаткування та об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра