У підприємства для потреб армії військовий комісаріат конфіскував автобус (є розпорядження, акт приймання-передачі). Чи продовжувати нараховувати амортизацію в бухгалтерському та податковому обліку? У частині 1 статті вже було розглянуто особливості бухгалтерського обліку. Зупинимося на податках.
Податковий облік
Для податкового обліку основних засобів слід керуватися положеннями Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ).
Згідно з пп. 145.1.2 п. 145.1 ст. 145 ПКУ нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється наказом по підприємству при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), але не менше ніж визначено в пункті 145.1, і призупиняється на період його виводу з експлуатації (для реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання, консервації та інших причин) на підставі документів, які свідчать про виведення таких основних засобів з експлуатації).
Пунктом 144.3 статті 144 ПКУ визначено, що не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел фінансування: витрати на придбання/самостійне виготовлення та ремонт, а також на реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів.
Термін "невиробничі основні засоби" означає необоротні матеріальні активи, які не використовуються в господарській діяльності платника податку.
В свою чергу, господарська діяльність − діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, яка діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Отже, положеннями ПКУ передбачено інші причини призупинення нарахування амортизації.
У випадку, що розглядається, автобус продовжує використовуватися не самим підприємством, а Збройними силами, тобто не відбувається виведення об’єкта з експлуатації. Автобус продовжує використовуватись не в господарській діяльності підприємства. Тож підприємству слід перевести такий об’єкт до складу невиробничих основних засобів та не амортизувати в податковому обліку.
Хотіли б звернути увагу, що при поверненні основного засобу на підприємство з наступним використанням його в господарській діяльності в податковому обліку амортизації буде підлягати залишкова вартість, визначена на дату введення в експлуатацію після повернення підприємству, а не балансова вартість на дату передачі Збройним силам України. Мається на увазі, що балансову вартість на дату передачі Збройним силам слід зменшити на розрахункову суму амортизації, яка була б нарахована за час використання об’єкта Збройними силами.