На сьогодні в оновленому розділі ІІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (далі – ПКУ) дуже коротко розкрито особливості обліку ліквідації (списання) об’єктів ОЗ (далі — ОЗ) в обліку з податку на прибуток. Загалом в податковому обліку така операція буде показана за правилами бухгалтерського обліку (див. приписи ст. 134 ПКУ).
Та все ж у разі ліквідації об’єкта ОЗ, фінансовий результат до оподаткування (сформований за правилами бухгалтерського обліку, а власне, за П(С)БО чи М(С)БО — див. ст. 134 ПКУ) слід збільшити на суму залишкової вартості окремого об’єкта ОЗ, визначеної за правилами П(С)БО, і зменшити на суму залишкової вартості окремого об’єкта ОЗ, визначеної за правилами ст. 138 ПКУ.
ПДВ
Відповідно до пп. „д” пп. 14.1.191 ПКУ під постачанням товарів, зокрема, розуміють і ліквідацію платником ПДВ необоротних активів за власним бажанням.
Додатково абз. 1 п. 189.9 ПКУ передбачено: якщо основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються за самостійним рішенням платника податку, така ліквідація для цілей оподаткування розглядається як постачання цих основних виробничих або невиробничих засобів за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації.
Але все ж слід пригадати абз. 2 п. 189.9 ПКУ, в якому зазначено, що вимоги абз. 1 п. 189.9 ПКУ не поширюється на випадки, коли основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються у зв'язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення основних виробничих або невиробничих засобів, що підтверджується відповідно до законодавства або коли платник податку подає контролюючому органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основних виробничих або невиробничих засобів у інший спосіб, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням.
Зазначені в абз. 2 п. 189.9 ПКУ випадки ліквідації ОЗ не є постачанням товарів (див. пп. 14.1.191 ПКУ), а отже, не є об’єктом оподаткування ПДВ. Тож при такій ліквідації ОЗ за умови надання платником ПДВ контролюючому органу відповідних документів про знищення, розібрання або перетворення основних виробничих або невиробничих засобів у інший спосіб, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням, нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ не потрібно.
Документами, що підтверджують ліквідацію ОЗ, на думку автора, можуть бути:
- наказ керівника підприємства;
- висновок комісії щодо неможливості використання в майбутньому цих ОЗ за їх первинним призначенням;
- акт на списання ОЗ (див. типові форми такого документа, що затверджено наказом Мінстату України від 29.12.95 року № 352: форма № ОЗ-3 "Акт списання основних засобів"; форма № ОЗ-4 "Акт на списання автотранспортних засобів").