Механізм індексації розроблений з метою частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 р. № 1282-XII, далі — Закон про індексацію). Тобто за допомогою індексації збільшують заробітну плату працівників з урахуванням індексу інфляції. Забезпечити таке збільшення зобов`язаний роботодавець. Що потрібно знати бухгалтеру для правильного проведення індексації на підприємстві?
У разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100%.
Обчислення індексу для проведення подальшої індексації здійснюється наростаючим підсумком з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу).
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник:
- якого переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, установі або організації;
- якого переведено на роботу на інше підприємство, установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи;
- новоприйнятий працівник;
- який використав відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки.
Отже, насамперед для проведення індексації слід визначити місяць підвищення.
Далі потрібно порівняти суму збільшення зарплати в місяці підвищення тарифної ставки (окладу) та суму індексації. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат добутку грошового доходу, що підлягає індексації, і величини приросту індексу споживчих цін, поділеного на 100%.
Тобто, розрахунки індексації заробітної плати можна навести у вигляді формули:
І = Д × Кі ÷ 100%,
де І − сума індексації;
Д − дохід, що індексується, але в межах прожиткового мінімуму;
Кі − коефіцієнт індексації.
У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
Після порівняння:
- Індексація не нараховується, якщо сума збільшення зарплати в місяці підвищення тарифної ставки (окладу) перекриває суму індексації.
- Якщо розмір підвищення зарплати не перекриває суму індексації, суму індексації в цьому місяці визначають як різницю між сумою можливої індексації та розміром підвищення зарплати.
Якщо підвищення тарифних ставок (окладів) не було й настало право на індексацію, до визначеної раніше суми індексації додають поточну суму індексації.
Госпрозрахункові підприємства здійснюють підвищення зарплати у зв’язку зі зростанням інфляції в порядку, визначеному в колективних договорах, але не нижче норм, прописаних Законом про індексацію, і положень Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078). Це означає, що підприємства в колективних договорах можуть прописати особливості проведення індексації. Однак її розміри та суми підвищення в такому випадку мають бути не меншими, ніж розраховані за правилами Порядку № 1078.
При цьому підприємство самостійно вирішує проводити надалі індексацію зарплати, підвищити тарифні ставки (оклади) працівникам або скористатися варіантом проведення індексації випереджувальним шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції (Додаток 5 до Порядку № 1078).