Відповідно до вимог законодавства заробітна плата має виплачуватися працівникам двічі на місяць. Не всі роботодавці сумлінно виконують свої зобов’язання, тож випадки виплат зарплати раз на місяць непоодинокі. Чим загрожує така ситуація?
Загальні правила
Строки та періодичність виплати зарплати працівникам встановлені у ст. 115 Кодексу законів про працю України (далі − КЗпП) і ст. 24 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР. Передбачено, що виплата зарплати повинна здійснюватися:
- у робочі дні за графіком роботи підприємства;
- не рідше ніж двічі на місяць;
- проміжок часу між цими двома виплатами не повинен перевищувати 16 календарних днів;
- не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Конкретні дати для виплати зарплати визначають у колдоговорі (іншому нормативному акті роботодавця, погодженому з профспілкою (представником трудового колективу), наприклад, Положенні про оплату праці).
Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону про оплату праці норми й гарантії в оплаті праці, передбачені КЗпП, є мінімальними державними гарантіями.
Отже, виплата зарплати раз на місяць є порушенням законодавства про працю (лист Мінпраці України від 09.12.2010 р. № 912/13/155-10).
Наслідки для роботодавця
Виплата зарплати раз на місяць є порушення строків виплати заробітної плати. Тож відповідно до ч. 2 ст. 265 КЗпП роботодавці несуть відповідальність у вигляді штрафу в трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (з 1 січня 2016 р. – 4 134 грн, з 1 травня 2016 р. – 4 350 грн).
Штрафи за порушення законодавства про працю накладаються Державною службою України з питань праці в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення» від 17.07.2013 р. № 509, зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 р. № 55.
Про те, що застосовується саме ця санкція у разі виплати зарплати раз на місяць, йдеться у роз’ясненнях Управління праці та соціального захисту населення.
За недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці, зокрема й за порушення строків виплати, на посадових осіб роботодавця можуть накладати штрафи згідно зі ст. 41 КпАП від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 грн до 1 700 грн).
Зверніть увагу, що отримання роботодавцем заяв від працівників про те, що вони погоджуються на виплату зарплати раз на місяць, не скасовує обов’язку першого виплачувати заробітну плату не менш ніж двічі на місяць і не звільняє його від сплати штрафів.