Чи застосовується понижуючий коефіцієнт з ЄСВ до виплат, нарахованих в поточному місяці за попередні та майбутні періоди?
Порядок та умови застосування понижуючого коефіцієнта визначені п.9-5 розд. VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464 (далі – Закон №2464) по 31.12.2015 р. Так, зазначеним пунктом передбачено, що понижуючий коефіцієнт застосовується при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам та/або при нарахуванні винагороди за цивільно-правовими договорами, допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами за умови дотримання вимог, встановлених цим пунктом.
Тобто законодавець не розподіляє, за які місяці (за минулі в поточному, або за майбутні в поточному місяці) здійснюються нарахування в поточному місяці. Зазначений пункт обумовлює застосування коефіцієнта саме за фактом нарахування заробітної плати та допомоги по тимчасовій непрацездатності в поточному місяці.
Згідно з пп. 5 п. 3 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати й інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні ЄСВ передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5. Відповідно до цієї Інструкції сума оплати щорічної відпустки включається до фонду оплати праці. Тому при нарахуванні суми відпускних можливе застосування понижуючого коефіцієнта для ЄСВ за умови дотримання вимог, встановлених п.9-5 Закону № 2464.
Також зазначимо, що 07.07.2015 року ДФС України видала роз’яснення щодо застосування платниками ЄСВ понижуючого коефіцієнта. До алгоритму розрахунку бази нарахування ЄСВ за звітний місяць покладено дані розділу 2 таблиці 1 додатку 4 – Звіту про ЄСВ, в яких відображені саме нараховані суми, що включаються до бази нарахування ЄСВ.
Отже, можливість застосування коефіцієнта розглядається при нарахуванні сум заробітної плати (в т.ч. оплати за час щорічної відпустки) та допомоги по тимчасовій непрацездатності, незалежно від того, за який місяць вони нараховані, але при одночасному виконанні встановлених умов щодо можливості застосування понижуючого коефіцієнта до розміру ЄСВ.