Як правильно скласти політику трансферного ціноутворення групи пов’язаних компаній? Чи є шаблон політики з трансферного ціноутворення? Про це − далі.
Насамперед слід зазначити, що розроблення політики трансферного ціноутворення − питання суто індивідуальне для кожної групи компаній. Вона повинна враховувати особливості функціонування групи, державного регулювання відповідного ринку (прямі/непрямі методи), регіональне розташування, наявну конкуренцію на ринку, споживчі якості товарів/робіт/послуг, що продаються, попит на продукцію, валютні коливання, податкові ставки, митні режими та інші економічні умови, які впливають на формування ціни на певну продукцію.
Тож навряд чи може йтися про шаблон політики трансфертного ціноутворення.
При формуванні власної політики доцільно використовувати Настанови ОЕСР щодо трансфертного ціноутворення для транснаціональних компаній та податкових служб, які є основним методологічним документом з питань трансфертного цінотворення.
На нашу думку, в політику трансфертного ціноутворення доцільно включити такі розділи:
1. Опис групи компаній, порядок збору та детальний аналіз її діяльності. Порядок обміну інформацією між учасниками групи.
2. Бізнес-стратегія.
3. Опис продукції, асортимент.
4. Аналіз конкуренції та попиту на продукцію.
5. Інформація про торгові марки, сертифікати відповідності продукції тощо.
6. Порядок формування цін, джерела інформації про ціни.
7. Правила надання знижок.
8. Бухгалтерський облік, облікова політика та звітність у межах групи.
9. Податкові та митні режими.
10. Порядок взаємодії структурних підрозділів.
11. Визначення контрольованих операцій.
12. Порядок вивчення інформації про контрагента (перелік необхідних документів, виявлення пов’язаності, резидентності, податкового статусу).
13. Порядок укладення договорів (істотні умови, розподіл обов’язків, функціональний аналіз, ціноутворення).
14. Порядок контролю за виконанням договорів.
15. Порядок моніторингу контрольованих операцій.
16. Вибір методу трансфертного ціноутворення.
17. Порядок формування звітності про контрольовані операції.
18. Форми (шаблони) документів.
Основна порада: політику трансфертного ціноутворення необхідно узгодити з обліковою політикою підприємства та запроваджувати її доцільно на початку року, проте ефективність такого документа напряму залежить від її суворого дотримання для всіх господарських операцій протягом року.