Право

Операції з «фіктивним» контрагентом можуть бути реальними

ТОВ «П» звернулося до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків ДФСУ, у якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення (далі – ППР), винесені за результатами проведеної документальної планової виїзної перевірки, якими товариству збільшено податкові зобов’язання з податку на прибуток та податку на додану вартість (далі – ПДВ). Позивач доводить, що спірні господарські операції не були безтоварними. Розглянемо судову практику з цього питання.

Вирішення справи

Зважаючи на умови справи, суд першої інстанції відхилив позов, ґрунтуючись на висновках та правовій позиції Верховного Суду України, і дійшов висновку про нереальність спірних операцій позивача. Апеляційний суд позовні вимоги задовольнив. Касаційна скарга була розглянута Верховним Судом України.

Суд, вирішуючи справу, узяв до уваги таке:

  • суд першої інстанції обґрунтував своє рішення тим, що Верховний Суд України у своїх постановах (постанови Верховного Суду України від 20.02.2018 року у справі № 809/117/13-а, від 22.03.2018 року у справі № 815/3666/16 та від 10.04.2018 року у справі № 815/24/17) дійшов висновку, що недоведеність фактичного здійснення господарської операції позбавляє первинні документи юридичної значущості для цілей формування податкової вигоди навіть за наявності правильно оформлених за зовнішніми ознаками та формою, але недостовірних та у зв’язку з цим юридично дефектних первинних документів, якщо рух коштів не забезпечений зв’язком з господарською діяльністю учасників цих операцій. Водночас відсутність ділової мети також є підставою для відмови в наданні податкової вигоди. А згідно з висновками Верховного суду України (далі – ВСУ), викладеними в постанові від 05.03.2012 року у справі № 21-421а11, ВСУ вказував щодо безпідставності відображених сум податкового кредиту з ПДВ на підставі податкових накладних, виписаних від імені осіб, які заперечують свою участь у створенні та діяльності контрагентів платника податків (фіктивний контрагент);
  • суд апеляційної інстанції зважав на те, що до винесення вироку в межах кримінального провадження протокол допиту досудового розслідування не може вважатися належним доказом в адміністративному судочинстві, посилаючись на правову позицію ВСУ в постанові від 06.11.2018 року у справі № 822/551/18. Також ВСУ дійшов висновку, що суд може обґрунтувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання в кримінальній справі. Суд не вправі обґрунтувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них;
  • стаття 61 Конституції України закріплює принцип індивідуального характеру юридичної відповідальності особи. Зважаючи на підходи Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях у справах «Бізнес Супорт Центр» проти Болгарії», «Булвес» АД проти Болгарії», «Інтерсплав проти України», платник податків не може нести відповідальність за можливі протиправні дії інших юридичних осіб;
  • набрання чинності 25.09.2019 року положеннями Закону України від 18.09.2019 року № 101-IX матиме вплив на розгляд податкових спорів, де матеріали кримінальних проваджень за ст.ст. 205, 212 Кримінального кодексу України використовувалися для обґрунтування податкових донарахувань. Зокрема, у зв’язку з відповідними обставинами матеріали таких кримінальних проваджень є неналежними доказами, які не можуть обґрунтувати здійснені податковими органами донарахування.

Ухвала Верховного Суду України від 28.04.2021 року у справі № 160/3364/19: суд не повинен брати до уваги будь-який вирок, наданий контролюючим органом. Вирок повинен стосуватися взаємовідносин платника податків та контрагента. Справу передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду України.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра