Право

Списання боргу з єдиного внеску: три прості кроки

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» від 13.05.2020 р. № 592-ІХ (далі – Закон № 592-ІХ) передбачено списання суми недоїмки з єдиного внеску, а також штрафів та пені, нарахованих на ці суми недоїмки (далі – суми недоїмки з єдиного внеску) фізичним особам – підприємцям на загальній системі оподаткування та фізичним особам, які здійснюють незалежну професійну діяльність, якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб. Який порядок списання такого боргу – далі.

Крок 1

Для списання суми недоїмки з єдиного внеску необхідно протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом № 592-ІХ (з 03.06.2020 по 31.08.2020 рр.):

  • для фізичних осіб – підприємців – подати заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи – підприємця та до податкового органу – звітність (за період з 01 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592-ІХ) у випадку, якщо вона не була подана раніше;
  • для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність – подати до податкового органу за основним місцем обліку заяву про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітність (за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 592-ІХ) у випадку, якщо вона не була подана раніше.

Також для фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, необхідно здійснити реєстрацію припинення незалежної професійної діяльності (або зупинення, або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу) та подати до контролюючого органу заяву про ліквідацію платника податків (за формою 8-ОПП). Підтвердженням припинення незалежної професійної діяльності є відомості (витяг) відповідного реєстру, до якого вноситься інформація про державну реєстрацію такої діяльності.

Крок 2

Ліквідаційну звітність мають право подати:

  • протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності (фізичними особами – підприємцями);
  • протягом 30 календарних днів з дня подання заяви до органу Державної податкової служби України про зняття з обліку платника єдиного внеску (фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність).

Штрафні санкції до платника єдиного внеску, передбачені п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», за наведених умов не застосовуються.

Крок 3

Після вчинення платником зазначених дій податковий орган упродовж 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої ухвалює рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або приймає вмотивоване рішення про відмову.

Податковий орган може відмовити у списанні суми недоїмки, штрафних санкцій і пені за умови, якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

  • платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 01.01.2017 р. до набрання чинності Законом № 592-ІХ;
  • суми недоїмки, а також штрафи й пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті.

Якщо ж суми недоїмки, штрафи та пеня, нараховані на суму недоїмки, були самостійно сплачені платником та/або стягнуті, податковий орган приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій та пені в частині, що залишилась несплаченою.

Вимогу про сплату суми недоїмки, штрафних санкцій і пені вважатимуть відкликаною в день прийняття органом Державної податкової служби України рішення про списання.

Звертаємо увагу, що списанню підлягає борг, який виник з 01 січня 2017 року по 03 червня 2020 року.

Зауважимо, що нараховані та сплачені або стягнуті за зазначений період суми недоїмки, штрафних санкцій та пені не підлягають поверненню.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра