Право

Умови застосування кредит-ноти в Україні

Поняття кредит-ноти в українському законодавстві не застосовується, а отже, не визначено його правового статусу. Однак воно широко використовується у сфері зовнішньоекономічної діяльності (далі – ЗЕД). За допомогою кредит-ноти продавець повідомляє покупця, зокрема, про надання бонусів у формі знижок або премій. Які умови застосування кредит-ноти в Україні?

Істотною умовою будь-якого господарського договору є ціна (ст. 180 Господарського кодексу України). Донедавна ціна та загальна вартість договору (контракту) вважалися обов’язковою умовою і зовнішньоекономічного договору. На це вказував п. 1.6 Положення про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів), затвердженого наказом Мінекономіки від 06.09.2001 р. № 201. Однак з 07.08.2020 р. цей наказ втратив чинність, а іншого документа на заміну йому досі не ухвалено. У будь-якому разі вважаємо, що в разі укладення ЗЕД-договорів особливу увагу необхідно звертати на ціну. Це убезпечить від можливих непорозумінь та конфліктів.

Згідно з українським законодавством ціну встановлюють за домовленістю сторін, а змінювати її після укладення договору можна лише у випадках і на умовах, установлених договором або законом. До того ж після виконання умов договору зміна ціни неможлива (ст.ст. 626, 632 Цивільного кодексу України).

Зазвичай про зміни умов ЗЕД-договору (контракту) щодо компенсації вартості поставлених товарів продавець повідомляє покупця за допомогою кредит-ноти. Для неї теж не передбачено встановленої форми. Вона надходить покупцю у формі листа-повідомлення або розрахункового документа, який містить повідомлення покупцеві про зменшення суми його зобов’язання (наприклад, у зв’язку з наданням знижки на товари).

Беручи до уваги зазначене, вважаємо за доцільне передбачити умову щодо можливості надання кредит-ноти у ЗЕД-договорі (контракті). А сам факт надання кредит-ноти можна оформити як письмове повідомлення або додаткову угоду до договору.

Якщо не передбачити умову щодо зменшення ціни чи надання бонусу в самому договорі або додатковій угоді до договору, податківці розцінять це як прощення боргу або надання безповоротної допомоги нерезидентом.

Отже, порядок відображення операції з отримання кредит-ноти в обліку імпортера залежить від умов, передбачених сторонами ЗЕД-договору. Здебільшого кредит-ноту використовують у разі надання покупцеві знижок або премій.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра