Підприємство (роботодавець) витратило кошти на навчання працівника. Як оподатковуються такі капіталовкладення – далі.
ПДФО
Згідно з пп. 165.1.21 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, сума, сплачена роботодавцем на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за фізичну особу, але не вище розміру, визначеного в абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ на кожний повний або неповний місяць підготовки чи перепідготовки такої фізособи, незалежно від того, чи перебуває вона в трудових відносинах з роботодавцем, але за умови, що вона уклала з ним письмовий договір (контракт) про взяті зобов’язання з відпрацювання у такого роботодавця після закінчення вищого та/або професійно-технічного навчального закладу і отримання спеціальності (кваліфікації) не менше ніж три роки.
Відповідно до норм абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ розмір сплачених коштів не повинен перевищувати суму, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, який діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн (у 2016 році − 1 930 грн).
Якщо підприємство сплатило кошти в більшому розмірі, то сума перевищення підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (далі − ПДФО).
У випадку припинення працівником трудових відносин з роботодавцем протягом періоду такого навчання або до закінчення третього календарного року від року, в якому закінчується таке навчання, сума, сплачена як компенсація вартості навчання, прирівнюється до додаткового блага, наданого такому працівнику упродовж року, на який припадає таке припинення трудових відносин, та підлягає оподаткуванню в загальному порядку.
Зауважимо, що відповідно до приписів пп. 165.1.37 ПКУ не включається до складу оподатковуваного доходу сума витрат роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) платника податку згідно із законом.
Нагадаємо, що відповідно до пп. 14.1.47 ПКУ додаткове благо − це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами р. IV ПКУ).
А от відповідно до пп. 164.2.17 дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ), включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Згідно з п. 164.5 ПКУ під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлено ПКУ, помножена на коефіцієнт, що обчислюється за такою формулою:
К = 100 ÷ (100 - Сп),
де,
К − коефіцієнт;
Сп − ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
Отже, якщо суми, сплачені за навчання, перевищують граничну межу, або ж працівник припиняє трудові відносини з роботодавцем протягом періоду такого навчання або до закінчення третього календарного року від року, коли закінчується таке навчання, сума, сплачена як компенсація вартості навчання, прирівнюється до додаткового блага, наданого такому працівнику, і підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18%.
При заповненні Податкового розрахунку за формою № 1ДФ податковий агент зобов’язаний керуватися Порядком № 4 (затвердженим наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. № 4). Так, оплата вартості навчання та визнання цієї оплати додатковим благом мають бути відображені в податковому розрахунку за формою № 1ДФ. За ознакою доходів «145» у формі № 1ДФ показують суму, сплачену роботодавцем на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за фізособу для її підготовки чи перепідготовки. А от якщо вся виплачена сума за навчання чи її частина підлягатиме оподаткуванню, слід буде такі суми відобразити у формі № 1ДФ за ознакою доходів «126».
Військовий збір
Відповідно до пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ.
Згідно з п. 163.1 ст. 163 ПКУ об’єктом оподаткування резидента є:
- загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;
- доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);
- іноземні доходи − доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Отже, відповідно до пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ із суми, яка оподатковується ПДФО як додаткове благо, слід утримати військовий збір за ставкою 1,5%.
< Попередня | Наступна > |
---|