Не завжди працівник іде з підприємства за власним бажанням. Вихідна допомога у разі звільнення працівника є грошовою компенсацією втрати роботи, яку гарантує законодавство про працю. Як оподатковуються такі виплати – далі.
ПДФО
Вихідну допомогу включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та оподатковують податком на доходи фізичних осіб (далі − ПДФО) за ставкою 18% (п. 164.1, пп. 164.2.20 Податкового кодексу України; далі − ПКУ).
Податкова соціальна пільга
Водночас до суми вихідної допомоги не застосовують податкову соціальну пільгу, оскільки така виплата не відноситься до фонду оплати праці (пп. 169.2.1 ПКУ). У Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) вихідну допомогу відображають з ознакою 127 відповідно до Довідника ознак доходів фізичних осіб (Додаток до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4).
Військовий збір
Оскільки вихідну допомогу включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, із її суми також утримують військовий збір за ставкою 1,5% (пп. 1.2 п. 161 підр. 10 р. XX ПКУ).
ЄСВ
Базою нарахування єдиного соціального внеску (далі − ЄСВ) для підприємств, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що встановлюють відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР.
Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат, під час нарахування ЄСВ передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5 (далі − Інструкція № 5).
Пунктом 3.8 р. 3 Інструкції № 5 визначено, що суми вихідної допомоги у разі припинення трудового договору входять до інших виплат, які не належать до фонду оплати праці.
Отже, сума вихідної допомоги, нарахована роботодавцем найманому працівникові у випадку його звільнення, не є базою нарахування ЄСВ.
< Попередня | Наступна > |
---|