Огляд законодавства

05 – 09 липня 2021 року. Нацбанк оновив ознаки неплатіжних та зношених банкнот і монет

Національний банк України постановою «Про затвердження Змін до Правил визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та обігових монет національної валюти України» від 18.06.2021 р. № 55 скоригував Правила визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та обігових монет національної валюти України.

По-перше, уточнили, що навмисно пошкоджені з метою вчинення кримінального правопорушення банкноти – неплатіжні банкноти, які складені/склеєні з неплатіжних частин від:

  • різних справжніх банкнот;
  • різних справжніх банкнот та частин від виробів, схожих за дизайном на банкноти, на яких немає імітації елементів захисту, та/або смуг звичайного паперу.

По-друге, до неплатіжних банкнот (монет) відносять справжні банкноти (монети), що не можуть використовуватися за всіма видами платежів, а також для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви та для переказів у зв’язку з набуттям у процесі обігу або неналежного зберігання ознак зношення та пошкодження, які не відповідають установленим НБУ критеріям, а також:

  • навмисно пошкоджені з метою вчинення кримінального правопорушення банкноти;
  • банкноти (монети), які вилучені НБУ з обігу;
  • зразки банкнот;
  • банкноти, погашені штампами або написами «до обміну», «неплатіжна»;
  • монети, які мають одну або більше з таких ознак: механічні пошкодження (надрізані, з отворами, з видаленою частиною, розділені на частини), з повністю відсутніми зображеннями аверсу та/або реверсу.

По-третє, придатні до обігу монети можуть мати одну або більше з ознак, що не перешкоджають без сумніву визначити справжність та номінал монети:

  • потемніння поверхні;
  • невеликі механічні пошкодження (подряпини, вм’ятини);
  • точкова корозія поверхні/елементів дизайну;
  • забруднення у вигляді локальних плям, дрібних крапок.

По-четверте, до зношених монет належать монети, які мають одну або більше з ознак пошкодження, які не перешкоджають без сумніву визначити справжність та номінал монети:

  • погнуті або деформовані таким чином, що унеможливлює їх машинний підрахунок;
  • із спотвореними та частково збереженими зображеннями аверсу та/або реверсу внаслідок тривалого перебування в обігу, впливу навколишнього середовища та/або дії води/хімічних речовин/вогню (утворення корозійних раковин, зміна кольору, оплавлення).

Державна податкова служба України нагадала платникам податків про ухвалення Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість при оподаткуванні операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції» (далі – Закон).

Законом відновлено ставку податку на додану вартість (далі – ПДВ) 20% при оподаткуванні операцій з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України сільськогосподарської продукції, що класифікується за такими кодами згідно з УКТ ЗЕД: 0102 (велика рогата худоба, жива); 0103 (свині, живі), 0104 10 (вівці живі), 0401 (у частині молока незбираного), 1002 (жито), 1004 (овес), 1204 00 (насіння льону, подрiбнене або неподрiбнене), 1207 (насіння та плоди інших олійних культур, подрiбненi або неподрiбненi), 1212 91 (цукрові буряки).

Відповідно залишили ставку ПДВ у 14% для операцій з постачання такої продукції: 1001 (пшениця і суміш пшениці та жита (меслин), 1003 (ячмінь), 1005 (кукурудза), 1201 (соєві боби, подрiбненi або неподрiбненi), 1205 (насіння свиріпи або ріпаку, подрiбнене або неподрiбнене), 1206 00 (насіння соняшнику, подрiбнене або неподрiбнене).

Для тих товарів, щодо яких відновлено ставку ПДВ 20%, Законом передбачено такі особливості:

  • якщо перша подія при постачанні цих товарів відбулася до набрання чинності цим Законом, то перерахунок ставки ПДВ і суми податку на дату настання другої події не здійснюється;
  • якщо після набрання чинності цим Законом відбудеться повернення попередньої оплати (авансу) або поставлених таких товарів, перша подія при постачанні яких відбулася до вказаної дати, то коригування сум податкових зобов’язань з ПДВ здійснюється відповідно до ставки ПДВ 14%;
  • якщо після набрання чинності цим Законом відбудеться постачання цих товарів або перерахування коштів у зв’язку із збільшенням кількості або вартості таких товарів, перша подія при постачанні яких відбулася до вказаної дати, то коригування сум податкових зобов’язань з ПДВ здійснюється на основі ставки ПДВ 20%.

У разі здійснення платником ПДВ операцій з постачання на митній території України таких товарів, які були придбані до набрання чинності цим Законом, за таким платником податку зберігається податковий кредит з ПДВ у розмірі, який був нарахований під час придбання таких товарів. Таким чином ставка 20% ПДВ застосовуватиметься тільки щодо виникнення податкових зобов’язань за операціями після набрання чинності цим Законом.

Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та застосовується до податкових періодів з першого числа місяця, наступного за місяцем опублікування цього Закону.

Державна податкова служба України нагадала, що до 01 січня 2015 року норми пункту 200.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) передбачали можливість бюджетного відшкодування ПДВ у разі отримання від нерезидента послуг на митній території України. Сума такого відшкодування дорівнювала сумі податкового зобов’язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг.

Проте відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 р. № 71-VIII цей пункт було викладено в новій редакції, і вже понад шість років законом не передбачено бюджетного відшкодування за такої обставини щодо взаємовідносин із нерезидентом, який не зареєстрований платником ПДВ.

Але, як засвідчують дані поданих податкових декларацій з ПДВ, окремі платники податків продовжують керуватися нормами, які давно втратили чинність.

Тому з метою уникнення негативних наслідків податківці звернули увагу: зважаючи на норми пп. «б» п. 200.4 ПКУ платник податку не може задекларувати до бюджетного відшкодування суми ПДВ, нараховані за операціями із отримання послуг від нерезидента, не зареєстрованого як платник ПДВ, місце постачання яких розташовано на митній території України, оскільки такі суми не сплачуються постачальнику послуг чи до Державного бюджету України.

Міністерство фінансів України наказом «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4» від 19.05.2021 р. № 278 виклало в новій редакції додаток 4ДФ до податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (Д4).

Зміни внесли також до порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку.

У додатку 4ДФ з’явиться розділ із зазначенням інформації про доходи у формі бюджетного гранту.

Відповідно, довідник ознак доходів також доповнили кодами для позначення суми доходу у формі бюджетного гранту.

Податковий розрахунок за формою, затвердженою цим наказом, вперше подають за II квартал 2021 року.

Державна служба України з питань праці відповіла на таке запитання: «Якщо жінка, яка прийнята на нову роботу, не скористалася на попередній роботі правом на соціальну відпустку за двома підставами: як мама, що має двох дітей до 15 років та яка виховує дітей сама. Чи має вона право скористатися цією відпусткою на новому місці роботи, чи їй повинні були виплатити компенсацію за невикористану відпустку?».

Жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, матері інваліда з дитинства підгрупи A I групи, одинокій матері, батьку дитини або інваліда з дитинства підгрупи A I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або інваліда з дитинства підгрупи A I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів. За наявністю декількох підстав тривалість додаткових відпусток не може перевищувати 17 календарних днів.

Зазначена відпустка не належить до виду щорічних і надається в будь-який час протягом календарного року незалежно від відпрацьованого часу й дати народження дитини. Відпустка є оплачуваною і надається певній категорії осіб, зокрема, одиноким матерям і батькам, опікунам, жінкам, які виховують дітей-інвалідів або усиновили дитину тощо, з метою належного поєднання їх трудової діяльності з виконанням сімейних обов’язків.

Така відпустка надається в обов’язковому порядку за бажанням працівника.

Законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку працівникам, які мають дітей. Тому, якщо працівник з якихось причин не скористався цим правом і не використав цю відпустку за минулий рік або ж за кілька попередніх років, то він має право використати цю відпустку, а в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачена компенсація за всі не використані дні відпустки згідно із ст. 24 Закону «Про відпустки».

У разі звільнення працівника, у якого є право на таку додаткову відпустку, йому виплачується компенсація за невикористані дні відпустки.

Таким чином, у разі звільнення з попереднього місця роботи роботодавець повинен виплатити компенсацію за невикористані дні відпустки.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра