Кабінет Міністрів України вніс зміни до постанови № 1178 від 12 жовтня 2022 р., які націлені на створення належних умов для ефективного здійснення публічних закупівель.
Зміни до постанови включають погодження її положень з іншими законодавчими актами. Крім того, були ухвалені такі основні зміни:
- пункт 4 викладено в новій редакції та передбачено умови публікації замовниками звіту про виконання договору про закупівлю в електронній системі закупівель (ЕСЗ);
- зменшено кількість підстав для здійснення закупівель без використання Prozorro;
- уточнено, яку інформацію замовники можуть не публікувати в річних планах закупівель та в оголошенні про торги в разі, якщо така інформація несе загрозу безпеці;
- зобов'язали публікувати тексти договорів та всі додатки до них у разі закупівель без застосування Prozorro, але залишили можливість приховати чутливу інформацію про постачальника, адресу поставки, якщо така інформація несе загрозу безпеці;
- уточнено підстави й випадки відхилення пропозиції постачальників товарів російського та білоруського походження, а також компаній, що належать їх громадянам.
Кабінет Міністрів України затвердив зміни до Порядку надання допомоги по частковому безробіттю, погодивши його із Законом України «Про зайнятість населення».
У новому Порядку розширено перелік критеріїв, за якими надається допомога з часткового безробіття, зокрема щодо відсутності в роботодавця або фізичної особи – підприємця, яка є застрахованою особою, заборгованості перед державним (місцевим) бюджетом понад шість місяців. Таке рішення було ухвалено на засіданні Кабінету Міністрів України 3 березня 2023 року.
Передбачено, що в цьому році допомогою з часткового безробіття зможе скористатися 21 000 українців. На це передбачено 226 млн грн.
Перерахування коштів на поточний рахунок фізичній особі – підприємцю, яка є застрахованою особою, або роботодавцю для виплати працівникам допомоги з часткового безробіття здійснюється регіональним центром зайнятості.
Змінами передбачено, що допомога з часткового безробіття не надається в разі, коли стосовно роботодавця або фізичної особи – підприємця відкрито ліквідаційну процедуру, або він визнає свою неспроможність своєчасно виконувати зобов'язання перед кредиторами через незадовільний стан фінансово-господарської діяльності.
Також новий Порядок визначає механізм підтвердження відсутності заборгованості роботодавцями та фізичними особами підприємцями, які є застрахованими особами, перед державним (місцевим) бюджетом, зокрема в порядку обміну інформацією між Державною службою зайнятості та Державною податковою службою.
Ще одна зміна стосується проведення перевірки стосовно цільового використання коштів. Передбачається, що вона може здійснюватися також за місцем провадження господарської діяльності роботодавця.
Національний банк України постановою від 1 березня 2023 року № 12 «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18», що набрала чинності 2 березня 2023 року, актуалізував низку валютних обмежень з метою, зокрема, забезпечення безперебійної діяльності волонтерського руху України та надання можливості громадянам підтримати постраждалих людей від землетрусів у Туреччині.
З 2 березня 2023 року:
- з огляду на оновлення митного законодавства уточнено перелік кодів товарів, які мають змогу купувати волонтери – фізичні особи за кордоном для підтримання обороноздатності України.
Так, 1 січня 2023 року набрав чинності новий закон «Про митний тариф України», яким виокремлено новий код для безпілотних літальних апаратів (БПЛА). Ураховуючи це, НБУ додав новий код БПЛА до переліку кодів товарів оборонного призначення, які мають змогу купувати волонтери – фізичні особи за кордоном для сприяння підтриманню обороноздатності України.
До відповідного переліку також раніше було включено: тепловізори, рації, бронежилети, каски, шоломи, військову та тактичну форму, військове та тактичне взуття, захисний одяг, оптичні прилади для слідкування, спальні мішки, каремати та засоби для надання домедичної допомоги;
- надано можливість перераховувати іноземну валюту фонду, створеному Посольством Турецької Республіки в Україні для підтримки постраждалих від землетрусів у Туреччині.
Національний банк надав можливість резидентам та нерезидентам перераховувати кошти в іноземній валюті на рахунки благодійного фонду «ТЮРКІЄ ДЖУМХУРІЄТІ БЮЮКЕЛЬЧІЛІГІ ДАЯНИШМА» (Фонду солідарності Посольства Турецької Республіки в Україні), створеного для акумуляції коштів з метою підтримки людей, що постраждали від землетрусів у Туреччині.
Крім того, вищезазначеному фонду надано можливість купувати іноземну валюту та переказувати її за кордон. Такий переказ фонд здійснюватиме на користь Гуманітарної місії AFAD Міністерства внутрішніх справ Туреччини, Турецького Червоного Півмісяця та Міністерства закордонних справ Туреччини.
Міністерство економіки України оприлюднило проєкти законів «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції господарської діяльності» та «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо дерегуляції господарської діяльності», які містять пропозиції щодо дерегуляції господарської діяльності в Україні. Наразі у всіх галузях правового регулювання діє велика кількість інструментів державного регулювання, що негативно впливає на можливість суб'єктів господарювання почати провадження діяльності та конкурувати на ринку. Це є неприйнятним для економіки країни, особливо в умовах воєнного стану.
Процедура отримання дозвільних документів потребує великих часових та фінансових витрат суб'єктів господарювання, а також створює додаткове адміністративне навантаження на них.
Для вирішення зазначеної ситуації Мінекономіки розробило та опублікувало для обговорення зазначені законопроєкти.
Кабінет Міністрів України постановою «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2022 р. № 236 та визнання такими, що втратили чинність, постанов Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1006 та від 20 грудня 2022 р. № 1409» ухвалив рішення щодо поетапного скорочення переліку товарів, на які була можливість здійснювати відстрочення сплати митних платежів під час ввезення на митну територію України товарів.
Це дасть змогу впорядкувати відносини щодо сплати митних платежів і передбачає скорочення переліку товарів, при ввезенні на митну територію України яких надавалася можливість відтермінувати сплату належних митних платежів до бюджету на більш пізніший строк.
Таке рішення не відміняє пільги з оподаткування, які на сьогодні передбачені Митним та Податковим кодексами України, а впорядковує питання сплати належних митних платежів до бюджету в передбачені Законом строки.