Податки

Блокування податкових накладних і розрахунків коригування до них: коли виникає така загроза та як її уникнути

Останнім часом дедалі більше платників податку на додану вартість (далі – ПДВ) скаржаться на зупинення поданих ними для реєстрації в ЄРПН податкових накладних з однієї і тієї самої причини: «відсутні в таблиці даних, що постачаються на постійній основі та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку придбання товарів/послуг». Чому блокують податкові накладні та коли виникає така загроза – далі.

Коли виникає загроза блокування ПН/РК

Механізм зупинення реєстрації в ЄРПН податкових накладних (далі – ПН) і розрахунків коригування (далі – РК) до них визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабміну від 11.12.2019 р. № 1165 (далі – Порядок № 1165). Згідно з ним кожен з поданих платником ПДВ на реєстрацію документів повинен пройти автоматизований моніторинг відповідності критеріям оцінки ступеня ризиків.

Долю поданих на реєстрацію ПН/РК вирішує автоматизований моніторинг, а він налічує чотири етапи перевірки.

Етап 1. Перевірка ПН/РК на відповідність ознакам безумовної реєстрації

Якщо ПН/РК відповідає хоча б одній із чотирьох ознак, визначених п. 3 Порядку № 1165, вона набуває блокувального «імунітету». Це означає, що таку ПН/РК пропустять на реєстрацію в ЄРПН без умови проходження інших етапів моніторингу. Водночас блокувальний «імунітет» не поширюється на зменшувальні РК (зі знаком «-») та РК, складені на неплатників ПДВ (з типом причини «02»). Ну і, звісно, на ті ПН/РК, які не мають антиблокувальних ознак. Такі ПН/РК однозначно переходять на другий етап перевірки.

Етап 2. Перевірка платника ПДВ на відповідність критеріям ризиковості

Коли платник ПДВ відповідає хоча б одному з восьми критеріїв, наведених у додатку 1 до Порядку № 1165, його включать до переліку ризикових. У такому разі подану ним на реєстрацію ПН/РК заблокують. Блокуватимуть і всі наступні його ПН/РК доти, доки не виключать платника з цього переліку.

Якщо платника ПДВ не визнали ризиковим, подана ним ПН/РК переходить до наступного етапу перевірки.

Етап 3. Перевірка податкової історії платника ПДВ

Якщо податкова історія платника ПДВ виявиться позитивною, його ПН/РК допустять до наступного етапу перевірки, в іншому разі – заблокують.

Перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника ПДВ, містить додаток 2 до Порядку № 1165. Водночас податкова історія платника ПДВ вважатиметься позитивною, якщо цей платник дотримався хоча б одного із зазначених у цьому додатку показників. А це вже захист від блокування ПН/РК у разі здійснення ризикової операції неризиковим платником.

Етап 4. Перевірка на ризиковість зазначеної в ПН/РК операції

Якщо зазначена в ПН/РК операція відповідатиме хоча б одному з шести наведених у додатку 3 до Порядку № 1165 критеріїв, її визнають ризиковою. Від блокування її може врятувати лише позитивна податкова історія платника.

Отже, реєстрацію ПН/РК зупинять, якщо за результатами автоматизованого моніторингу буде встановлено відповідність:

  • платника ПДВ хоча б одному критерію ризиковості платника ПДВ;
  • зазначеної в ПН/РК операції хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, але за умови, якщо сам платник неризиковий, але не має позитивної податкової історії.
На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра