Податки

Кредит-нота у формі отриманої знижки на товар: податкові наслідки

За допомогою кредит-ноти, яка широко використовується у зовнішньоекономічній діяльності, продавець повідомляє покупця, зокрема, про надання бонусів у формі знижок або премій. Ми вже розповідали, як відображається в обліку кредит-нота у формі знижки на товар. Тепер поговоримо про податкові наслідки такої операції.

Податок на прибуток

Об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток, який визначається шляхом коригування бухгалтерського фінрезультату до оподаткування на різниці, передбачені Податковим кодексом України (далі – ПКУ) (пп. 134.1.1 ПКУ). Не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці за операціями з отримання кредит-ноти від постачальника-нерезидента. Відповідно, таку операцію відображають за правилами бухгалтерського обліку.

Водночас у високодохідника могла виникнути 30-відсоткова податкова різниця згідно з пп. 140.5.4 ПКУ ще в періоді отримання товару від нерезидента, який належить до:

  • Переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим пп. 39.2.1.2 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України, затвердженого постановою Кабміну від 27.12.2017 р. № 1045;
  • Переліку організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), зокрема податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, у якій вони зареєстровані як юридичні особи, затвердженого постановою Кабміну від 04.07.2017 р. № 480.

Попри те, що коригування різниць у декларації з податку на прибуток не передбачено, покупець-резидент може відобразити цю різницю з урахуванням наданої нерезидентом знижки в рядку 3.1.7 додатка РІ до декларації.

Трансфертне ціноутворення

Базою для визначення вартісного критерію контрольованих операцій є договірна (контрактна) ціна товару. Кредит-нота змінює визначену договором з нерезидентом вартість поставлених товарів, тому під час визначення вартісного критерію контрольованих операцій їх обсяг обчислюється за договірною (контрактною) ціною такого товару з урахуванням змін згідно з наданою нерезидентом кредит-нотою. У Звіті про контрольовані операції, пов’язані із застосуванням кредит-ноти, зазначаються відповідно до показників бухгалтерського обліку такої операції (категорія 137.07 «ЗІР»).

Якщо подали Звіт про контрольовані операції раніше, ніж отримали кредит-ноту, у такому разі відображена в ньому інформація вважається наданою не в повному обсязі. За цих умов можна подати до контролюючого органу уточнювальний Звіт (п. 2 Порядку складання Звіту про контрольовані операції, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.01.2016 р. № 8).

ПДВ

Для операцій з імпорту товарів датою віднесення сум податку на додану вартість (далі – ПДВ) до податкового кредиту є дата сплати ПДВ на митниці (п.п. 187.8, 198.2 ПКУ). Водночас документом, що посвідчує право на податковий кредит, є оформлена відповідно до вимог законодавства митна декларація, що підтверджує сплату податку (п. 201.12 ПКУ). Базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є їх договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті та включаються до ціни товарів (п. 190.1 ПКУ).

Отже, чи потрібно коригувати імпортний ПДВ на суму наданої нерезидентом знижки, залежить від того, чи буде коригуватися митна вартість ввезеного товару. Нагадаємо, що зміни до митної декларації можуть вноситися за допомогою аркуша коригування в порядку, передбаченому п. 37 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабміну від 21.05.2012 р. № 450. Аркуш коригування заповнює та оформлює митний орган, зокрема, і в разі потреби виправлення відомостей, пов’язаних з доплатою або поверненням митних платежів. На підставі цього аркуша коригування зазначену в митній декларації суму ПДВ платник виключає з податкового кредиту.

На думку податківців, у разі отримання від нерезидента-постачальника кредит-ноти у формі знижки на товар підстави для зміни відомостей у митній декларації згідно зі створеними після здійснення митного оформлення товарів документами відсутні, а тому немає підстав для коригування податкового кредиту, визначеного на основі митної декларації (категорія 101.04 «ЗІР»).

Отже, отримавши знижку на товар після митного оформлення, коригувати податковий кредит не доведеться.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра