Податки

Податковий облік роздрібної торгівлі з магазину-складу: що важливо знати

Операції надходження та реалізації товарів відображають в обліку залежно від системи оподаткування, на якій перебуває юридична особа – власник магазину-складу. Докладніше про податковий облік таких операцій – далі.

Податок на прибуток

Якщо юридична особа обрала загальну систему оподаткування, вона повинна сплачувати податок на прибуток і податок на додану вартість (далі – ПДВ).

Об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами. Його визначають коригуванням фінансового результату, вказаного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, що виникають відповідно до положень р. ІІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Нагадаємо, що коригування фінрезультату на різниці обов’язкове для платників з доходом понад 20 млн грн. У разі неперевищення цього ліміту платник має право ухвалити рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), зазначивши про це в декларації з податку на прибуток (пп. 134.1.1 ПКУ).

Пункти 8 та 9 П(С)БО 9 «Запаси» передбачають, що придбані товари зараховують на баланс за первісною вартістю – собівартістю, яка складається з таких фактичних витрат:

  • суми, що сплачують згідно з договором постачальнику (продавцю), за вирахуванням непрямих податків;
  • суми ввізного мита (у випадку зовнішньоекономічної діяльності);
  • суми непрямих податків, що підлягають сплаті у зв’язку з придбанням товарів, у разі, якщо їх не відшкодовують підприємству;
  • транспортно-заготівельних витрат;
  • інших витрат, що безпосередньо пов’язані з придбанням товарів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для продажу.

Оприбутковують товари на підставі первинних документів, які надає постачальник. Це може бути товарна, товарно-транспортна накладна тощо.

Якщо товари з магазину-складу продають у роздріб, їх оцінку здійснюють зазвичай за цінами продажу. При цьому застосовують середній процент торговельної націнки товарів. Цей метод можуть обрати підприємства, що мають значну і змінну номенклатуру товарів з приблизно однаковим рівнем торговельної націнки (п. 22 П(С)БО 9).

За пунктом 6 П(С)БО 15 «Дохід» виручку від реалізації товарів визнають доходом. Дохід виникає під час збільшення активу або зменшення зобов’язання за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (п. 5 П(С)БО 15).

У бухгалтерському обліку дохід відображають у сумі справедливої вартості активів, що отримані або підлягають отриманню (п. 21 П(С)БО 15).

Єдиний податок

Торгувати в роздріб з магазину-складу можуть і юридичні особи, які обрали спрощену систему оподаткування та зареєстровані платниками єдиного податку (далі – єдинник) третьої групи.

Доходом єдинника-юрособи є будь-який дохід, отриманий ним протягом податкового (звітного) періоду в грошовій (готівковій або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формах (п. 292.1 ПКУ).

Зауважимо, що до складу доходу не включають:

  • суми ПДВ, якщо єдинник зареєстрований платником цього податку;
  • суми коштів, що повертають покупцю товару за листом-заявою про їх повернення.

Датою отримання доходу у випадку реалізації товарів з магазину-складу в роздріб є дата надходження коштів єдиннику у грошовій (готівковій або безготівковій) формі (п. 292.6 ПКУ).

Якщо торгівля товарами відбувається з використанням торговельних автоматів чи іншого подібного обладнання, що не передбачає наявності реєстраторів розрахункових операцій, датою отримання доходу вважають дату вилучення з таких торговельних апаратів грошової виручки (п. 292.7 ПКУ).

ПДВ

Суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів, включають до складу податкового кредиту на підставі податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (п. 201.10 ПКУ).

Податкові зобов’язання з ПДВ виникають під час реалізації товарів. Базу оподаткування ПДВ визначають на основі договірної (контрактної) вартості товарів, але не нижче ціни придбання. До складу договірної вартості товарів включають будь-які суми коштів, що їх передає платникові податку безпосередньо покупець через компенсацію вартості товарів (п. 188.1 ПКУ).

Дату виникнення податкового кредиту та податкових зобов’язань визначають за правилом першої події (п.п. 187.1, 198.2 ПКУ).

Наголосимо, що ці вимоги поширюються як на юридичних осіб, які перебувають на загальній системі оподаткування, так і на платників єдиного податку третьої групи у разі реєстрації їх платниками ПДВ.

Як бачимо, чинне законодавство не висуває спеціальних правил торгівлі зі складу-магазину. Тому суб’єкти господарювання, які обрали цей спосіб оподаткування, повинні дотримуватися загальноприйнятих норм і правил, встановлених для здійснення торговельної діяльності.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра