Право

Сутність та значення зустрічної звірки: судова практика

Фірма «Є» звернулася до суду з адміністративним позовом до Об’єднаної державної податкової інспекції (далі – ОДПІ), у якому просила скасувати податкові повідомлення-рішення (далі – ППР), винесені за результатами проведеної документальної планової виїзної перевірки іншого платника податків. Обґрунтовуючи позов, позивач зазначає, що оскаржувані ППР є такими, що не відповідають приписам чинного законодавства, порушують права та законні інтереси позивача, а тому просив їх скасувати. Судами позовні вимоги задоволено. ОДПІ подала касаційну скаргу.

Аргументи справи

Вирішуючи справу, суд керувався таким:

  • одним з аргументів контролерів було посилання на акт районної ДПІ в м. Одеса про результати проведення зустрічної звірки з контрагентом позивача та акт районної ДПІ у м. Харків про неможливість проведення зустрічної звірки з іншим контрагентом позивача. На думку податкового органу, це свідчить про відсутність реального характеру господарських операцій між позивачем та вказаними контрагентами та як наслідок – завищення позивачем витрат, що враховуються для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток, і податкового кредиту;
  • системний аналіз положень п. 73.5 ст. 73 ПКУ, п.п. 6, 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабміну від 27.12.2010 р. № 1232, а також Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПАУ № 984 від 22.12.2010 року, підтверджує, що зустрічна звірка полягає в зіставленні первинних бухгалтерських та інших документів суб’єкта господарювання (у цьому випадку позивача) з даними платника податків (щодо якого проводиться перевірка), з метою документального підтвердження господарських відносин із платником податків, а також підтвердження відносин, виду, обсягу та якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з’ясування їх реальності та повноти відображення в обліку;
  • зустрічна звірка суб’єкта господарювання може бути проведене податковим органом лише з питань взаємовідносин з певним платником податків (щодо якого проводиться основна перевірка, під час якої виникає потреба ініціювання зустрічного звіряння) та лише в разі наявності в розпорядженні податкового органу первинних документів або надання таких документів платником податків на обов’язковий письмовий запит податкового органу. Водночас судження податкового органу щодо правильності справляння платником податків сум податків та зборів за відображеними в податковій звітності показниками господарських операцій можуть бути вказані лише в акті перевірки або довідці зустрічної звірки. Чинним законодавством не передбачено відображення таких суджень в акті про неможливість проведення звірки, де мають зазначатися лише обставини, які спричинили таку неможливість.

Постанова Верховного Суду України від 14.09.2021 року у справі № 820/11305/15: касаційну скаргу ГУ ДПСУ залишити без задоволення.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра