Огляд законодавства

06 – 10 квітня 2020 року. Держпраці повідомила, що на час карантину роботодавці мають право доручити працівникам виконання роботи вдома, але й можуть вимагати від них бути присутніми на робочому місці

Державна служба України з питань праці роз’яснила, чи має право роботодавець вимагати від працівників бути присутніми на робочому місці в період карантину та відмовляти в наданні відпустки.

На сьогодні примусове обмеження роботи введено лише для певних категорій підприємств (заклади громадського харчування, кінотеатри, торговельні центри, метро тощо). Інші роботодавці мають право доручити виконання роботи вдома, але й можуть вимагати від працівників бути присутнім на робочому місці.

Щорічна оплачувана відпустка надається роботодавцем за погодженим річним графіком відпусток. Роботодавець має право відмовити в її наданні поза графіком, крім визначених категорій працівників, які мають право на щорічну оплачувану відпустку у зручний для них час (особи з інвалідністю, жінки з двома і більше дітьми до 15 років, одинокі матері, учасники ООС тощо).

Неоплачувана відпустка (будь-якої тривалості на час карантину) надається за бажанням працівника та з погодження роботодавця. В окремих випадках роботодавець зобов’язаний надати працівнику неоплачувану відпустку (матері або іншій особі для догляду за дитиною до 14 років на час карантину – на період карантину; одинокій матері чи батьку – на 14 днів; особам з інвалідністю – до 60 днів).

Кабінет Міністрів України на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 р. № 540-IX удосконалив положення окремих нормативно-правових актів щодо ввезення в Україну та/або введення в обіг окремих протиепідемічних і медичних товарів, операції із ввезення та/або постачання яких звільняються від оподаткування.

Кабмін планує внести зміни до шести постанов, згідно з якими:

  • розширено перелік товарів та обладнання, що як у разі ввезення в Україну, так у разі виготовлення на території України звільняються від обкладення податком на додану вартість (далі – ПДВ);
  • дозволено підтверджувати відповідність технічним регламентам медичних виробів, обладнання та засобів індивідуального захисту як за стандартними та наявними документами (декларація про відповідність), так і шляхом отримання листів-підтверджень Міністерства охорони здоров’я та Держпраці;
  • доповнено додатковими кодами згідно з УКТ ЗЕД деякі позиції переліку товарів протиепідемічного призначення, вивезення яких громадянами не допускається;
  • визначено критерії віднесення товарів до товарів протиепідемічного призначення для цілей заборони вивезення громадянами з України;
  • визначено однозначні підстави для віднесення медичних виробів та медичного обладнання до таких, що звільняються від сплати ввізного мита та ПДВ.

Нові норми дають можливість:

  • пришвидшити здійснення митного оформлення імпортних засобів індивідуального захисту та медичних виробів;
  • удосконалити контроль за недопущенням вивезення громадянами з України товарів протиепідемічного призначення;
  • розширити перелік лікарських засобів та медичних виробів, що будуть звільнятися від сплати ввізного мита та ПДВ під час ввезення та/або постачання.

Державна фіскальна служба України через Офіс великих платників податків повідомила, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» від 30.03.2020 р. № 540-IX продовжуються терміни погашення податкових векселів виробниками або імпортерами палива.

Терміни погашення податкових векселів, виданих відповідно до п. 229.8 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) виробниками або імпортерами палива для реактивних двигунів (коди згідно з УКТ ЗЕД 2710 12 70 00, 2710 19 21 00) та/або бензинів авіаційних (код згідно з УКТ ЗЕД 2710 12 31 00), які припадають на період з 01.03.2020 р. по 31.05.2020 р., продовжуються до 15.08.2020 р. (включно).

У разі підтвердження до 15.08.2020 року (включно) імпортером або виробником, які видали податковий вексель, факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, погашення таких податкових векселів здійснюється у встановленому п. 229.8 ПКУ порядку:

  • без сплати коштами сум акцизного податку, зазначених у таких податкових векселях;
  • без застосування штрафів, встановлених пп. 229.8.12 ПКУ.

Якщо податковий вексель не погашено до 15.08.2020 р. (включно), векселедержатель протягом п’яти робочих днів, наступних за визначеним цим пунктом останнім днем терміну погашення податкового векселя, здійснює протест такого векселя в неплатежі згідно із законодавством та протягом одного робочого дня з дати вчинення протесту звертається до банку, який здійснив аваль векселя, з опротестованим податковим векселем. Банк-аваліст зобов’язаний не пізніше операційного дня, що настає за датою звернення векселедержателя з опротестованим податковим векселем, переказати суму, зазначену в податковому векселі, векселедержателю.

У разі відсутності підтвердження до 15.08.2020 р. (включно) цільового використання імпортером або виробником, які видали податковий вексель, бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів з таких імпортера або виробника справляється штраф у розмірі 50% суми акцизного податку, яка обчислюється на основі обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, за якими відсутнє підтвердження цільового використання, та ставки акцизного податку, встановленої пп. 215.3.4 ПКУ із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10.

Державна податкова служба України в індивідуальній податковій консультації «Щодо своєчасної реєстрації податкових накладних у разі накладення арешту на реєстраційну суму у системі електронного адміністрування ПДВ на підставі ухвали суду» від 24.03.2020 р. № 1218/6/99-00-07-03-02-06/ІПК роз’яснила, що за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних у разі накладення арешту на реєстраційну суму в системі електронного адміністрування ПДВ на підставі ухвали суду все одно штрафуватимуть.

Так, згідно з п. 1201 ПКУ порушення граничного строку для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) призводить до накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог ст.ст. 192 і 201 ПКУ покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу у відповідних розмірах. Щоправда, це не стосується податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Водночас винятки щодо застосування такого штрафу у зв’язку з арештом реєстраційної суми за рішенням суду нормами ПКУ не передбачені.

Слід нагадати, що з 01 березня до 31 травня 2020 року не вправі штрафувати за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

Державна податкова служба України в індивідуальній податковій консультації «Щодо необхідності нарахування податкових зобов’язань з ПДВ у разі здійснення операцій з тимчасового призупинення експлуатації виробничого обладнання з огляду на відсутність замовлень на виробництво певного типу продукції» від 23.03.2020 р. № 1195/6/99-00-07-03-02-06/ІПК роз’яснила, чи будуть наслідки з ПДВ у разі тимчасового призупинення експлуатації виробничого обладнання з огляду на відсутність замовлень на виробництво продукції.

За словами контролерів, у такому разі виробниче обладнання не використовують в операціях, перелічених у п. 198.5 ПКУ. Як і раніше, таке обладнання продовжує перебувати у статусі призначеного для використання в оподатковуваних ПДВ операціях у межах господарської діяльності платника податку. Тож компенсуючі ПДВ-зобов’язання в цьому випадку нараховувати не потрібно.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра