Огляд законодавства

06 – 10 січня 2020 року. Штатним юристам дозволили представляти інтереси підприємства в суді

Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення» від 18 грудня 2019 року № 390-IX, яким розширено перелік осіб, які можуть здійснювати самопредставництво юридичних осіб.

Здійснювати представництво юросіб у суді відтепер можуть не лише керівники, члени виконавчих органів юридичної особи, але й інші уповноважені особи відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (включаючи працівників) тощо.

Раніше тільки Кримінальний процесуальний кодекс давав змогу працівникові підприємства реалізовувати право на його самопредставництво, тоді як в трьох інших процесуальних кодексах такої можливості не було передбачено. Крім того, з 01 січня 2020 року повинен був запрацювати черговий етап запровадження монополії адвокатури на представництво органів державної влади й органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами, але зараз юрособи незалежно від порядку їх створення можуть брати участь у справі як через свого керівника, члена виконавчого органу, так й іншу особу, уповноважену діяти від його імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юрособи), або через представника.

Державна казначейська служба України (далі – Держказначейство) нагадала, що з 01 січня 2020 року вона перейшла на ведення бухгалтерського обліку за Планом рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженим наказом Мінфіну від 31.12.2013 р. № 1203 (далі – План рахунків № 1203).

Отже, з 01.01.2020 р. введено в дію нові рахунки для зарахування податків, зборів, платежів до державного та місцевих бюджетів, рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – ПДВ), системі електронного адміністрування реалізації пального і спирту етилового, рахунки для зарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та депозитні рахунки митних органів, рахунки для зарахування власних надходжень, відкриті за Планом рахунків № 1203 з урахуванням міжнародного номера банківського рахунку IBAN, який налічує 29 знаків, відповідно до вимог постанови правління Нацбанку «Про запровадження міжнародного банківського рахунку (IBAN) в Україні» від 28.12.2018 р. № 162 (зі змінами).

Держказначейство звернуло увагу, що рахунки, які були відкриті за Планом рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Держказначейства від 28.11.2000 р. № 119 (далі – План рахунків № 119), з 01.01.2020 р. закриті.

Утім, протягом трьох операційних днів поточного року (03, 08, 09 січня) платниками податків було спрямовано 271,7 тис. платіжних транзакцій на недіючі рахунки. Відповідно такі кошти Держказначейством не зараховуються, а повертаються банківським установам як «нез’ясовані надходження».

Враховуючи зазначене та з метою запобігання виникненню у платників податкового боргу зі сплати податків, зборів, платежів Держказначейство вкотре звернулося з проханням забезпечити правильність сплати податків, зборів, платежів на нові реквізити рахунків, які відкриті за Планом рахунків № 1203.

Реквізити нових рахунків для зарахування податків, зборів, платежів до державного та місцевих бюджетів розміщенні на вебпорталі Держказначейства та на вебсторінках головних управлінь Держказначейства в областях та м. Києві. Також реквізити зазначених рахунків можна отримати у відповідних органах, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Реквізити рахунків в системі електронного адміністрування ПДВ, системі електронного адміністрування реалізації пального і спирту етилового, рахунків для зарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування необхідно отримати у відповідних органах Державної податкової служби України, реквізити депозитних рахунків митних органів – у відповідних органах Державної митної служби України.

Крім того, кошти, що зараховуються як власні надходження бюджетним установам, – це кошти, які сплачуються юридичними чи фізичними особами за послуги, що надаються такими бюджетними установами (наприклад, плата за навчання, плата за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах тощо).

Також протягом трьох операційних днів поточного року (03, 08, 09 січня) юридичними та фізичними особами було спрямовано 124,4 тис. платіжних транзакцій на недіючі рахунки відповідних бюджетних установ. Такі кошти як «нез’ясовані надходження» Держказначейством також повертаються банківським установам, через які здійснювалася оплата.

За новими реквізитами балансових рахунків 3125 «Рахунки для зарахування до спеціального фонду державного бюджету власних надходжень бюджетних установ» та рахунків 3155 «Рахунки для зарахування до спеціального фонду місцевого бюджету власних надходжень бюджетних установ» необхідно звертатися до розпорядників бюджетних коштів (надавачів відповідних послуг), на ім’я яких вони відкриті.

Національний банк України постановою «Про внесення змін до Переліку операцій з розрахунково-касового обслуговування, які не є об’єктом оподаткування» від 28.12.2019 р. № 167 уточнив перелік операцій з розрахунково-касового обслуговування, які не є об’єктом оподаткування.

Це дасть змогу користувачам з метою ведення податкового обліку правильно визначати операції з надання послуг з розрахунково-касового обслуговування та які не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість.

Так, унесено зміни до переліку операцій, пов’язаних із:

  • відкриттям (закриттям) рахунків клієнтів у національній та іноземних валютах, банківських металах;
  • документарним оформленням чи підтвердженням розрахунків клієнтів;
  • проведенням розрахунків клієнтів;
  • касовим обслуговуванням клієнтів.

Підставою для уточнення переліку операцій стали запроваджені у 2019 році зміни у валютному законодавстві, а також зміни у нормативно-правових актах Національного банку України з питань безготівкових розрахунків в Україні в національній валюті, порядку відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів та нерезидентів.

Постанова набрала чинності 10.01.2020 року.

Верховний Суд України постановою від 05.12.2019 р. у справі № 2а-0870/5489/11 визнав, що під час провадження платником податку господарської діяльності можливі збиткові операції. Але відносити такі операцій до господарських доречно у випадках обґрунтування платником податку економічних причин чи ділової мети (зважаючи на ризики підприємницької діяльності) укладення угод за ціною, нижчою за виробничу собівартість.

Однак суди попередніх інстанцій не встановили й не обґрунтували наявність розумних економічних або інших причин (ділової мети) систематичного продажу позивачем товару за цінами, нижчими від їх собівартості, та одержання внаслідок таких операцій збитків. Такі причини можуть бути наявними лише за умови, що платник податку має намір одержати економічний ефект у результаті підприємницької або іншої економічної діяльності, а не виключно чи переважно за рахунок відшкодування з державного бюджету ПДВ. Намір платника податку одержати дохід лише в такий спосіб без здійснення реальної господарської діяльності не можна розглядати як самостійну ділову мету.

Міністерство цифрової трансформації України повідомило, що Уряд запускає нову комплексну послугу «єМалятко».

Батькам новонародженого малюка можна за однією заявою в пологовому будинку отримати пакет послуг:

  • державна реєстрація народження;
  • визначення походження дитини;
  • призначення допомоги при народженні дитини;
  • реєстрація в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків;
  • визначення належності новонародженої дитини до громадянства України;
  • внесення інформації про новонароджену дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з присвоєнням унікального номера запису в ньому.

«єМалятко» загалом передбачає 10 сервісів для батьків новонароджених в одній послузі від держави. Наразі послуга доступна в тестовому режимі у Харкові й об’єднує вісім сервісів.

Протягом січня послугу буде запущено ще в 10 українських містах: Києві, Дніпрі, Одесі, Запоріжжі, Рівному, Кривому Розі, Львові, Луцьку, Вінниці та Маріуполі.

Реалізація комплексної послуги «єМалятко» розпочалася п’ять місяців тому за дорученням Президента України. Наразі впровадження сервісу відбувається Міністерством цифрової трансформації України за підтримки Прем’єрміністра України, Міністерства юстиції, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства соціальної політики, Міністерства фінансів, Державної міграційної служби, Державної податкової служби та за сприяння міжнародних проєктів: SURGE, програми EGAP (Швейцарська Конфедерація та Фонд Східна Європа), проєкту EGOV4UKRAINE, що є частиною програми ULEAD з Європою, EU4PAR.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра