Огляд законодавства

09 – 13 березня 2020 року. Карантин в Україні – уся важлива для бізнесу інформація

Кабінет Міністрів України з 12 березня 2020 року запровадив в Україні тритижневий карантин. Відповідне рішення Уряд ухвалив 11 березня 2020 року.

Це означає, що:

 • усі навчальні заклади мають бути зачинені;
 • забороняються масові зібрання понад 200 осіб;
 • із низкою країн буде закрито авіасполучення (зокрема з Італією);
 • скорочено кількість прикордонних пунктів із 219 до 49.

Крім того, прийнято рішення закупити інфрачервоне обладнання для проведення скринінгу на відстані в Міжнародному аеропорту Бориспіль.

Терміни карантину можуть змінитись в залежності від епідеміологічної ситуації в Україні.

Кабінет Міністрів України до 01 червня 2020 року обмежив експорт товарів протиепідемічного призначення.

Забороні експорту підлягають:

- водонепроникний лабораторний костюм (код УКТЗЕД 3926 20 00 00, 6210 10 92 00, 6210 10 98 00);

 • рукавички з інших полімерних матеріалів (3926 20 00 00);
 • рукавички медичні нестерильні нетальковані нітрилові (4015 11 00 00, 4015 19 00 00);
 • рукавички неопудрені з нітрилу (4015 11 00 00, 4015 19 00 00);
 • халат ізоляційний медичний одноразовий (3926 20 00 00, 6210 10 92 00, 6210 10 98 00);
 • маски медичні (хірургічні) (6307 90 98 00);
 • окуляри захисні (9004 90 10 00, 9004 90 90 00);
 • щиток захисний (9004 90 10 00, 9004 90 90 00);
 • респіратор класу захисту не нижче FFP2 (9020 00 00 00).

Це обмеження викликане виключно заходами безпеки й запобігання поширенню на території України коронавірусу.

Державна авіаційна служба України повідомила на своєму офіційному сайті, що в аеропортах України введено посилений режим поточної дезінфекції. Експлуатантам повітряних суден, що здійснюють міжнародні перевезення з/до країн, небезпечних щодо COVID-19, рекомендовано збільшити кількість дезінфекції повітряних суден (профілактична та за епідемічними показниками) в кожному аеропорті на маршруті.

У міжнародних аеропортах, де потенційно існує загроза завезенню на територію України гострої респіраторної хвороби, спричиненої COVID-19, виділені приміщення для ізоляторів, проводиться температурний скринінг пасажирів та опитування перед початком прикордонного та митного оформлення міжнародних рейсів.

Уся інфраструктура аеропортів функціонує у штатному режимі.

Авіакомпанії скорочують рейси через поширення коронавірусу.

Так, авіакомпанія «МАУ» повідомила, що у зв’язку з рекомендаціями урядів багатьох країн щодо уникнення масових заходів скасовує деякі рейси до Італії, Швейцарії, Греції, Німеччини, Ізраїлю, Іспанії, Великобританії, Литви, Азербайджану, Туреччини, Польщі, Угорщини, Австрії, Чехії, Фінляндії, Данії, а також частоту окремих внутрішніх рейсів у межах України.

SkyUp Airlines готує зміни до польотної програми, про що повідомить найближчим часом у соцмережах.

Ryanair оголосив про повне припинення польотів до Італії. Починаючи з 12 березня і до 08 квітня включно лоу-кост припинить усі внутрішні рейси в Італії, а з 14 березня до 08 квітня зупинить польоти за всіма міжнародними маршрутами в Італію і з Італії. Пасажири, які хочуть виїхати додому, зможуть безкоштовно перенести виліт на більш ранню дату.

Авіакомпанія також пообіцяла виконати повне повернення коштів за квитки або надасть ваучер для використання протягом найближчих 12 місяців.

АirBaltic оголосила про скасування рейсів з Риги до Риму з 10 березня і в Тель-Авів з 11 березня. Польотна програма припинена до 31 травня. Одночасно з цим АirBaltic переніс запуск нового рейсу Таллінн – Рим на 01 червня. Раніше авіаперевізник припинив польоти з Риги в Мілан і Верону до кінця квітня. Це сталося після того, як 07 березня на борту рейсу Мілан – Рига було виявлено пасажира з коронавірусною інфекцією COVID-19.

Wizz Air відкоригувала свій розклад польотів та скасувала рейси на певних маршрутах в Північну Італію в період з 11 березня по 02 квітня 2020 року. Протягом цього періоду було скорочено близько 60% рейсів. Пасажири, які забронювали квитки, у зв’язку з цією зміною автоматично інформуються й розміщуються на альтернативному маршруті в найкоротші терміни, але не пізніше ніж за 14 днів до початкової дати польоту.

LOT запроваджує гнучкі правила перебронювання. Процедура поширюється на індивідуальні бронювання, здійснені до 31 березня. При цьому рейси плануються в період з0 6 березня по 24 квітня 2020 року. Змінити дату подорожі можна безкоштовно на рейси до 31 грудня 2020 року (подорожі повинні бути завершені до цього періоду) за умови збереження однакових маршрутизації і бронювання.

Turkish Airlines знімає плату за перебронювання квитків, які придбані в період з 06 по 24 березня (виключаючи квитки на внутрішні рейси в межах Туреччини). Крім того, для квитків, придбаних до 05 березня 2020 року, для рейсів, що виконуються до 31 грудня 2020 року (за винятком внутрішніх рейсів), перший запит на зміну буде застосовуватися безкоштовно за умови, що заміна буде завершена до 16 березня 2020 року.

Національний банк України повідомив, як допомогти банківській системі, бізнесу та громадянам запобігти розповсюдженню вірусу.

Ураховуючи рекомендації Всесвітньої організації здоров’я та Міністерства охорони здоров’я України, а також досвід інших країн світу, Національний банк пропонує вживати насамперед заходів, що дають змогу убезпечити себе під час операцій з готівкою:

 • ретельно мити руки після застосування банкнот та монет, особливо перед вживанням їжі;
 • після контакту з банкнотами та монетами не торкатися обличчя (очей, носа, рота);
 • використовувати безготівкові розрахунки, безконтактні та мобільні платежі, розрахунки за допомогою Apple Pay, Google Pay, смартфонів та розумних годинників, чипованих платіжних карток;
 • періодично дезінфікувати платіжні картки, мобільні пристрої, кулькові та чорнильні ручки, за допомогою яких можуть проставлятися підписи на квитанціях, платіжних документах.

Тож саме зараз звичка до безготівкових розрахунків може стати в нагоді. Так, у цей період можна:

 • замовляти й оплачувати продукти та товари онлайн;
 • не відвідувати банківські відділення й обрати дистанційне обслуговування;
 • здійснювати комунальні платежі за допомогою онлайн-сервісів банків чи платіжних операторів;
 • у транспорті користуватися безготівковою оплатою за допомогою платіжної або транспортної картки.

Запобіганню поширенню вірусу також ефективно сприятиме наявний зараз високий рівень автоматизації оброблення банкнот гривні. З метою зменшення ризиків поширення коронавірусу готівка, яку Національний банк України отримуватиме від банків, спочатку зберігатиметься в окремому сховищі впродовж щонайменше 14 днів. Цей термін значно перевищує період виживання коронавірусу на поверхнях (від кількох годин до кількох діб згідно з наявними даними).

Лише після цього періоду зберігання здійснюватиметься оброблення банкнот за допомогою спеціалізованих високошвидкісних машин. Банкноти, придатні для повернення в обіг, упаковуватимуться в пачки та термоусадкову плівку. На цьому етапі пачки банкнот у термоусадковій печі піддаються температурному шоку (160 ºC), що теж сприятиме боротьбі з вірусом.

Національний банк України заявив, що ризик поширення коронавірусу може призвести до уповільнення економічної активності в Україні. Поки що поширення коронавірусної інфекції справило обмежений і нейтральний вплив на українську економіку.

Ризик поширення коронавірусу у світі може призвести до рецесії світової економіки і значного уповільнення економічної активності в Україні.

Суттєве зниження світового попиту, а також переоцінка інвесторами ризиків країн, що розвиваються, можуть негативно позначитися на показниках зовнішньої торгівлі України й ускладнити залучення фінансування.

Водночас наразі український експорт продовжує зростати, а деяке зниження цін на окремі товари вітчизняного експорту більш ніж компенсовано подальшим нарощуванням фізичних обсягів поставок за кордон.

Ціни на товари, які Україна імпортує, насамперед на енергоносії, знижуються навіть швидше, ніж на експорт.

Український валютний ринок реагує на невизначеність із ситуацією з вірусом та посилену турбулентність на фінансових і товарних ринках погіршенням настроїв і підвищеною нервозністю.

За оцінками НБУ, на економічній активності й інфляції в Україні ще не позначилися такі наслідки поширення коронавірусу, як зниження цін й охолодження світової економіки, пом’якшення монетарних політик центральними банками провідних економік світу, вжиття урядами інших країн заходів щодо недопущення поширення вірусу.

Крім падіння цін на світових ринках через коронавірус, зниженню інфляції в Україні сприятимуть конкурентні війни між країнами-виробниками нафти, які нещодавно розгорнулися. Вони провокуватимуть підтримку рекордно низьких цін на енергоносії, що впливатиме й на ціни товарів українського експорту.

Загалом, як зазначає Нацбанк, усі ці чинники матимуть різноспрямований вплив на економічне зростання та інфляцію в Україні, що посилює невизначеність.

При цьому, укладення нової програми з Міжнародним валютним фондом скоротить уразливість економіки України в період турбулентності на світових ринках під час пікових виплат за державним боргом.

Також на ставлення інвесторів до України впливатимуть рішення українських судів щодо відповідальності та зобов’язань ексвласників збанкрутілих банків.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра