Огляд законодавства

09 – 13 серпня 2021 року. Адаптивний карантин в Україні продовжено до жовтня

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про продовження адаптивного карантину, а також продовження режиму надзвичайної ситуації до 01 жовтня 2021 року.

За словами Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, поточна епідемічна ситуація повністю контрольована, але фахівці починають фіксувати перші негативні тенденції щодо зростання кількості госпіталізацій і важких хворих на коронавірус.

«Міністерство охорони здоров’я готує лікарні, а кількість ліжок з підведеним киснем, за даними МОЗ, складає майже 100%. Крім того, окремо закуплено 15 тис. кисневих концентраторів, які дозволять лікувати українців на амбулаторному етапі», – зауважив Прем’єр-міністр.

Президент України підписав законопроєкт про режим «без паперів». Він дасть змогу українцям швидко отримувати публічні послуги онлайн, а держоргани не зможуть вимагати від людини інформацію, яка вже є про неї в реєстрах. Документ набирає чинності через три місяці з дня опублікування.

Щоб ефективно впровадити цей законопроєкт, команда Мінцифри працює в 4-х основних напрямах.

Цифрове законодавство. Для цього розроблено перші необхідні законопроєкти, які допоможуть переводити будь-який держсервіс в онлайн: про електронні публічні послуги, державні реєстри, хмарні сервіси в держсекторі та законопроект про зміну місця реєстрації онлайн.

Цифрові документи. З 23 серпня цифровий паспорт у Дії прийматимуть в усіх установах України. Зараз у Дії доступні вже дев’ять документів. Ціль Мінцифри – оцифрувати всі важливі для українців документи, щоб вони завжди були під рукою у смартфоні в необхідний момент.

Електронний документообіг. Щоб цифрові документи належним чином працювали, потрібна надійна система електронного документообігу. Вона повинна відповідати ЕС ASIC та єдиному стандарту для бізнесу та влади. Підписати заяву на навчання дитини в школі або на відпустку, укласти договір між бізнес-партнерами – усе можна буде зробити на одному порталі за допомогою Дія.Підпису.

Е-послуги для всіх життєвих ситуацій. Наразі оцифровано понад 70 онлайн-послуг для українців, які доступні на порталі Дія. Серед них – реєстрація бізнесу, оформлення допомоги з безробіття тощо. З режимом «без паперів» перелік держпослуг суттєво збільшиться.

Також Мінцифри працює над автоматизацією послуг. Це виключить людський фактор із процесу ухвалення рішень. Державні сервіси стануть прозорими та без корупції. Крім цього, поступово більшість послуг стануть комплексними. Наразі триває робота над переведенням цілого пакету сервісів в онлайн, які також будуть доступні в Дії. До 2024 року Мінцифри планує оцифрувати 100% послуг.

Президент України підписав Закон «Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг» № 1689-ІХ, який парламент ухвалив 15 липня 2021 року.

Закон запроваджує нові терміни, як-от «електронна публічна послуга», «автоматичний режим надання електронної публічної послуги», «комплексна електронна публічна послуга», «система електронної взаємодії електронних ресурсів», а також інші терміни, пов’язані з наданням (отриманням) електронних публічних послуг.

Також документ визначає особливості надання таких послуг, порядок отримання та особливості оформлення результатів їх надання.

Закон набирає чинності через три місяці з дня опублікування. Протягом цього часу Кабінет Міністрів України має затвердити план заходів щодо переведення публічних послуг в електронну форму.

Національний банк України постановою Правління НБУ «Про затвердження Змін до Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» від 12.08.2021 р. № 86 розширив перелік операцій за поточними рахунками фізичних осіб (резидентів та нерезидентів).

Так, з 01 вересня 2021 року ці особи зможуть зараховувати кошти з поточних рахунків зі спеціальним режимом використання для одноразового (спеціального) добровільного декларування на поточні рахунки в іноземній та національній валюті.

Наведені зміни внесено з метою приведення нормативно-правової бази Національного банку у відповідність до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету» від 15 липня 2021 року № 1539-ІХ.

Крім того, з огляду на звернення українських банків, Національний банк удосконалив низку інших норм стосовно проведення деяких валютних операцій.

Зміни набирають чинності 01 вересня.

Кабінет Міністрів України розпочинає експеримент з переведення в електронний формат дозвільно-ліцензійних процедур. Відповідне рішення було ухвалено 11 серпня на черговому засіданні Кабінету Міністрів України.

У межах реалізації експериментального проєкту «Е-дозвіл» для отримання однієї з 13 найпопулярніших ліцензій бізнесу достатньо буде подати онлайн-заявку через «Дію». Зробити це можна без черг та зайвих документів.

Реалізація проєкту передбачає цифровізацію повного циклу процедур у сфері ліцензування та автоматичну видачу ліцензії там, де не передбачено додаткових перевірок документів під час подачі заяви.

Також за підприємцями зберігається право подавати документи в паперовій формі. Таким чином, у бізнесу з’явиться право вибору способу подання заяви – в електронній чи паперовій формі.

Експеримент триватиме з 01 листопада 2021 до 31 жовтня 2023 року. Після його завершення планується внесення до Верховної Ради України проєкту Закону щодо спрощення умов надання ліцензій.

Президент України підписав Закон «Про внесення зміни до ст. 21 Закону України «Про лікарські засоби» щодо заборони продажу лікарських засобів особам, які не досягли чотирнадцяти років (малолітнім особам)» № 1668-IX, який Верховна Рада ухвалила 15 липня цього року.

Документ має на меті обмежити вільний доступ дітей до лікарських засобів, що продаються в аптечних закладах, і таким чином запобігти можливим нещасним випадкам. Адже препарати, які аптеки мають відпускати виключно за рецептом, часто можна придбати без його наявності.

Закон, що його підписав Глава держави, забороняє реалізацію ліків особам, які не досягли 14-річного віку. Йдеться серед іншого і про продаж через інтернет, а також доставку ліків.

Якщо в особи, яка продає ліки чи здійснює їхню доставку, виникли сумніви щодо віку покупця, вона повинна вимагати пред’явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що підтверджує його вік. У разі відмови надати такий документ відпуск лікарських засобів цій особі забороняється.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Кабінет Міністрів України постановою № 829 від 11 серпня 2021 р. виклав у новій редакції п. 12 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Ця норма передбачає, що громадянам, необґрунтовано притягнутим до кримінальної відповідальності, репресованим особам, яких у подальшому було реабілітовано, час тримання під вартою, час відбування покарання в місцях позбавлення волі та засланні, а також перебування на примусовому лікуванні зараховується до страхового стажу. Зарахування такого періоду здійснюється на підставі виданих уповноваженими органами довідок (документів) про реабілітацію (довідки суду, органів прокуратури чи досудового розслідування про закриття кримінального провадження або довідки суду про прийняття виправдувального вироку).

Раніше нормативно-правовими актами не було врегульовано випадки зарахування до страхового стажу таких періодів, якщо такі довідки (документи) про реабілітацію відсутні. Завдяки постанові № 829 у разі відсутності в особи необхідних довідок про реабілітацію, час утримання під вартою, час відбування покарання в місцях позбавлення волі та час перебування на примусовому лікуванні зараховуватиметься до страхового стажу реабілітованим особам на підставі відповідного судового рішення.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра