Огляд законодавства

09 – 13 вересня 2019 року. Звітність з єдиного соціального внеску та з податку на доходи фізичних осіб може буде об’єднана

Верховна Рада України розглянула проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб» (№ 1057).

Представляючи цей документ, голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев поінформував, що законопроект розроблений для забезпечення подальшої реалізації податкової реформи, одним із завдань якої є спрощення та уніфікація процедур заповнення та подання платниками податків до контролюючих органів звітності. Зокрема, передбачається об’єднання звітності з єдиного внеску зі звітністю з податку на доходи фізичних осіб, що дасть змогу скоротити кількість звітів для платників податків – страхувальників (підприємств та самозайнятих осіб).

Профільний Комітет рекомендував прийняти цей законопроект за основу та в цілому з пропозиціями членів Комітету та техніко-юридичними правками.

Законопроект у першому читанні за основу підтримали 318 народних депутатів. Строки підготовки до другого читання скорочено на половину.

Крім того, народні депутати ухвалили в першому читанні за основу проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб» (№ 1072).

Державна податкова служба України дотримуватиметься правил Етичної поведінки. Наказ «Про затвердження Правил етичної поведінки в органах ДПС» підписано Головою ДПС Сергієм Верлановим та оприлюднено на вебпорталі ДПС.

У Правилах етичної поведінки виписані чіткі вимоги до етичної поведінки посадових осіб служби, яких вони дотримуватимуться під час виконання своїх обов’язків.

Так, податківці повинні сумлінно, компетентно, результативно та відповідально виконувати свої обов’язки, бути неупередженими, неухильно дотримуватися загальновизнаних етичних норм поведінки, з повагою ставитися до прав, свобод та законних інтересів громадян.

Особливу увагу приділено упередженню проявів корупції в органах ДПС. Для цього будуть визначені уповноважені особи з питань етичної поведінки, які контролюватимуть дотримання працівниками Правил етичної поведінки, надаватимуть працівникам роз’яснення та консультації тощо.

У документі також чітко прописано механізм дій працівників служби в разі виникнення в них сумніву щодо законності виданого керівником наказу.

Правила розроблені з урахуванням та відповідно до вимог законів України «Про державну службу», «Про запобігання корупції», постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 13.06.2000 р. № 950 і Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, затверджених наказом Національного агентства України з питань державної служби від 05.08.2016 р. № 158.

Державна податкова служба України в індивідуальній податковій консультації «Чи повинно товариство реєструвати акцизні накладні в разі продажу талонів кінцевим споживачам?» від 05.09.2019 р. № 29/6/99-00-07-03-03/ІПК повідомила, що операція з реалізації талонів, під час якої не здійснюють фізичну передачу (відпуск, відвантаження) пального, з 01.07.2019 року не належить до операцій з реалізації пального (пп. 14.1.212 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).

Водночас, платник податку під час реалізації пального зобов’язаний:

  • скласти в електронній формі акцизну накладну (далі – АН) за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального;
  • зареєструвати АН в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) (п. 231.1 ПКУ).

Отже, платник акцизного податку з реалізації пального повинен зареєструвати АЗС, яка є місцем роздрібної торгівлі пальним та на яку отримали ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним. На АЗС складають АН на такі обсяги реалізованого пального та реєструють їх в ЄРАН з дотриманням термінів, встановлених п. 231.6 ПКУ.

Державна служба України з питань праці розповіла, як правильно вносити до трудової книжки запис про навчання та закінчення навчального закладу.

Оформлення трудових книжок здійснюється відповідно до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту населення від 29.07.1993 р. № 58 (далі – Інструкція № 58).

Згідно з наказом Мінсоцполітики від 08.11.2013 р. № 748/2354/5 Інструкцію № 58 доповнено новим положенням, відповідно до якого трудові книжки ведуться на студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник», «молодший спеціаліст», «бакалавр», «спеціаліст» та продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, які проходять стажування на підприємстві, в установі, організації всіх форм власності.

Пунктом 2.19 Інструкції № 58 визначено правила внесення записів до трудової книжки. Одним із таких правил є те, що записи про навчання до трудової книжки вносять до того, як туди вноситимуть відомості про прийняття на роботу. Роботодавець за першим місцем роботи окремим рядком із посиланням на дату, номер та найменування відповідних документів вносить до трудової книжки записи про час навчання у вищих навчальних закладах (зокрема, час роботи в студентських таборах, на виробничій практиці та під час виконання науково-дослідної госпдоговірної тематики) та про час перебування в аспірантурі й клінічній ординатурі. Запис про навчання не потрібно засвідчувати підписом та печаткою роботодавця.

Відповідно до п. 4.1 Інструкції № 58 у разі звільнення працівника всі записи про роботу й нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.

Отже, вирішення питання щодо внесення запису до трудової книжки про час навчання на денних відділеннях вищих навчальних закладів залежить від факту наявності або відсутності трудової книжки у студента до вступу до навчального закладу: за наявності трудової книжки у студента відповідний запис вносить навчальний заклад, а в разі її відсутності – підприємство (установа, організація).

Запис про закінчення аспірантури, що вносять до трудової книжки, засвідчується підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства чи печаткою відділу кадрів.

Національний банк України в листі «Про зазначення міжнародного номера рахунку (IBAN)» від 09.09.2019 р. № 50-0006/46321 повідомив, що використовувати грошову чекову книжку, яку заповнив банк згідно з чинним на той час реквізитом «№ рахунку» клієнта (тобто до введення стандарту IBAN), можна до повного її закінчення.

Як відомо, стандарт IBAN має 29 знаків. Тож НБУ пояснив, що заповнювати реквізит «№ рахунку» клієнта старої чекової книжки можна в кілька рядків, враховуючи, що форма грошового чека має певні обмеження в розмірах, оскільки бланки виготовляють лише друкарським способом.

Банк може видавати з операційної каси готівку національної валюти за заявою на видачу готівки з поточного рахунку юридичної особи, її відокремленого підрозділу, а також фізичної особи – підприємця (п. 139 р. VI Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою НБУ від 25.09.2018 р. № 103).

Отже, стару чекову книжку, що не відповідає стандарту IBAN, можна використовувати.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра