Огляд законодавства

12 – 16 липня 2021 року. Мінцифри розповіло, якими будуть COVID-сертифікати та коли українці зможуть з ними подорожувати за кордон

Міністерство цифрової трансформації України повідомило, що скоро українці зможуть користуватися цифровим документом, який підтверджуватиме статус громадянина про вакцинацію, негативний результат ПЛР-тестів і статус, що людина одужала від коронавірусної хвороби.

Внутрішній сертифікат використовуватиметься на території України як перепустка на концерт, змагання або інші масові заходи.

Зовнішній сертифікат перевірятимуть на кордоні з ЄС, а також тих країн, з якими будуть взаємно визнані документи про вакцинацію.

Для виїзду за кордон міжнародний сертифікат у «Дії» можна буде використовувати лише після взаємного визнання цифрового документа з ЄС та іншими країнами світу. Про це сказав Віцепрем’єр-міністр – Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Державна податкова служба України повідомила, що відповідно до п. 201.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку повинен скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

Крім того, п. 208.2 ПКУ встановлено, що отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, у порядку, визначеному ст. 201 ПКУ, складає податкову накладну із зазначенням суми нарахованого ним податку, яка є підставою для віднесення сум податку до податкового кредиту у встановленому порядку. Така податкова накладна підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН.

Згідно з п. 44.1 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абз. 1 п. 44.1 ПКУ.

Помилка, допущена у графі 6 (кількість (об’єм, обсяг) або 7 (ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування ПДВ) податкової накладної, складеної за операціями з постачання товарів/послуг на митній території України або за операціями з отримання послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України, призводить до виникнення розбіжностей з первинними документами, оформленими за операцією, щодо якої платником податку на дату виникнення податкових зобов’язань складено податкову накладну.

З метою виправлення помилки платник податку:

  • на дату виявлення помилки складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, у табличній частині якого зі знаком «–» відображає показники щодо усіх зазначених у податковій накладній товарів/послуг та у графі 2.1 заповнює код причини коригування «103»;
  • складає нову податкову накладну, у якій зазначає правильні показники, визначені первинними документами. Такій податковій накладній присвоюється новий порядковий номер та в полі «Дата складання» зазначається дата виникнення податкових зобов’язань продавця.

Якщо така податкова накладна буде зареєстрована в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, визначеного п. 201.10 ПКУ, до платника податку застосовуються штрафні санкції згідно з п. 1201.1 ПКУ.

Державна податкова служба України в категорії 132.01 «ЗІР» відповіла на запитання: «Чи застосовуються штрафні санкції та пеня при самостійному виправленні помилок у податковій звітності за результатами поданої уточнюючої звітності або у складі звітної/нової звітної декларації, якщо було допущено помилку в рядках «сума штрафу» (3 або 5 відсотків) та /або «пеня» та як здійснюється виправлення таких помилок?».

Виправлення помилок, що допущенні під час заповнення уточнюючого розрахунку, здійснюється виключно шляхом подання нового уточнюючого розрахунку з урахуванням показників попереднього уточнюючого розрахунку.

ПКУ не передбачено можливості виправлення або скасування нарахованої штрафної санкції, оскільки платник самостійно обчислив таку суму штрафної санкції та нарахував відповідно до поданого уточнюючого розрахунку або у складі декларації з відповідного податку, тобто така сума штрафної санкції вважається узгодженою платником та відповідно штрафні санкції не застосовуються.

Державна податкова служба України повідомила, що згідно з пп. 16.1.3 ПКУ платник податків зобов’язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Статтями 48 і 49 ПКУ передбачено порядок складання та подання податкової декларації до контролюючих органів.

Згідно з п. 36.1 ПКУ податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені ПКУ, законами з питань митної справи. Податковий обов’язок виникає у платника за кожним податком та збором (п. 36.2 ПКУ).

Пунктом 50.1 ПКУ, зокрема, встановлено, що в разі якщо в майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться в раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний, за винятком випадків, установлених п. 50.2 ПКУ:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку. Цей штраф не застосовується в разі подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній податковий (звітний) рік з метою здійснення самостійного коригування відповідно до ст. 39 ПКУ у строк не пізніше 01 жовтня року, наступного за звітним;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання, збільшену на суму штрафу в розмірі 5% від такої суми з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.

Згідно з п. 54.1 ПКУ, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов’язання та/або пені, яку зазначає в податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені ПКУ. Така сума грошового зобов’язання та/або пені вважається узгодженою.

Форма податкової декларації з податку на прибуток підприємств затверджена наказом Мінфіну від 20.10.2015 р. № 897 (далі – Декларація).

У разі виправлення помилок, що самостійно виявлені платником податку, збільшення (зменшення) податкового зобов’язання відображається в рядках 26, 27, 31 Декларації. При цьому в уточнюючій Декларації або додатку ВП до звітної Декларації залежено від обраного способу виправлення помилок відображаються правильні показники, а в рядках збільшення (зменшення) податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду Декларації – суми помилки з відповідним знаком, допущеної в рядках 26, 27, 31 Декларації.

Виправлення сум штрафних санкцій та пені в Декларації не передбачено.

Відповідно до п. 46.4 ПКУ, якщо платник податків вважає, що форма податкової декларації, визначена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, збільшує або зменшує його податкові зобов’язання всупереч нормам ПКУ з такого податку чи збору, він має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації.

У Декларації в розділі «Наявність доповнення 14» зазначається зміст доповнення до Декларації, що заповнюється і подається відповідно до п. 46.4 ПКУ.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра