Огляд законодавства

13 – 17 травня 2019 року. Критерії блокування податкових накладних та розрахунків коригування оновлено

Кабінет Міністрів України постановою «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 117» від 24 квітня 2019 р. № 391 затвердив зміни до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Цим Порядком, зокрема, визначено ознаки, у разі відповідності яким реєстрація податкових накладних не зупиняється.

Внесено зміни до ознак, викладених у п. 3 Порядку зупинення. У разі коли за результатами перевірки податкових накладних/розрахунків коригування (далі – ПН/РК) визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у п. 3 цього Порядку, такі ПН/РК не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.

Підпункт 2 п. 3 Порядку зупинення доповнено додатковими умовами, а саме в загальному обсягу постачання за поточний місяць, який має становити менше 500 тис. грн та на одного покупця сума такого обсягу не повинна перевищувати 50 тис. грн, сума податку на додану вартість (далі – ПДВ) (крім суми ПДВ, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України), сплаченого в попередньому місяці, має становити більше 20 тис. грн.

Водночас пп. 3 п. 3 Порядку зупинення доповнено додатковою умовою, що одночасно виконується з чинною (D > 0,05, Р < Рм × 1,4), відповідно до якої загальна сума сплаченого за останні 12 календарних місяців ПДВ (крім суми ПДВ, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) становить більше 400 тис. грн.

Крім зазначеного, п.п. 23 та 28 Порядку зупинення доповнено умовами, що стосуються відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, для прийняття рішень про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Рішення комісії регіонального рівня про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК щодо платників податку, у яких обсяг постачання в поточному місяці більше 30 млн грн включно та/або платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, надсилається до комісії центрального рівня. Комісія центрального рівня може ухвалити інше рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК у Реєстрі.

Також внесено зміни до Порядку розгляду скарг на рішення комісій, які ухвалюють рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації. Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації ПН/РК може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку. Рішення комісії центрального рівня може бути оскаржено тільки в судовому порядку.

Державна фіскальна служба України в індивідуальній податковій консультації «Щодо оподаткування податком на прибуток та ПДВ суми внеску, унесеного учасником товариства з обмеженою відповідальністю в додатковий капітал товариства без збільшення його статутного капіталу» від 08.05.2019 р. № 2045/6/99-99-15-02-02-15/ІПК повідомила, що внески учасників товариства, що залучаються у вигляді грошових коштів в додатковий капітал такого товариства без здійснення одночасного збільшення статутного капіталу, не розглядаються як оплата вартості товарів/послуг.

Отже, у разі отримання товариством таких внесків об’єкт оподаткування ПДВ не виникає.

Також норми Податкового кодексу України (далі – ПКУ) не передбачають різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на суму таких внесків.

Це означає, що операції відображаються згідно з правилами бухобліку під час формування фінансового результату до оподаткування.

Державна фіскальна служба України в індивідуальній податковій консультації «Щодо дати виникнення податкового зобов’язання з ПДВ та податку на прибуток згідно з договором про купівлю-продаж з відстроченням платежу» від 06.05.2019 р. № 1968/6/99-99-15-03-02-15/ІПК розглянула таку ситуацію. За умовами договору купівлі-продажу з відстроченням платежу покупець рівними частинами щомісячно протягом року сплачує постачальнику 1/12 договірної вартості нерухомого майна, яке придбавається.

Договором також передбачена можливість дострокової сплати вартості майна.

Крім того, таке майно передається покупцю на підставі акта приймання передачі в день підписання договору. Причому перехід права власності виникає після повного розрахунку за договором та державної реєстрації цього права.

У зв’язку з цією ситуацією у продавця виникло запитання щодо порядку оподаткування такої операції ПДВ та податком на прибуток.

За словами податківців, у розглянутій ситуації платник ПДВ-постачальник нерухомого майна повинен визначити податкові зобов’язання з ПДВ за правилами, визначеними п. 187.1 ПКУ, а саме на дату фактичної передачі майна згідно з актом приймання-передачі.

У частині податку на прибуток продавцю, який зобов’язаний коригувати фінрезультат до оподаткування, має врахувати таке: у разі продажу основних засобів (які використовуються в госпдіяльності) фінрезультат до оподаткування збільшується на суму залишкової вартості таких активів, визначеної за правилами бухобліку, та зменшується на суму залишкової вартості цих активів, визначеної з урахуванням ст. 138 ПКУ.

Державна служба України з питань праці повідомила, коли потрібно обов’язково укладати письмовий трудовий договір.

Законодавством про працю України передбачена можливість укладення з працівниками трудових договорів як у письмовій формі шляхом підписання окремого документа під назвою трудовий договір, так і шляхом написання працівником заяви та виданням наказу роботодавця про прийняття працівника на роботу.

Відповідно до ст. 24 Кодексу законів про працю України додержання письмової форми є обов’язковим:

1) у разі організованого набору працівників (Порядок організованого набору працівників врегульований постановою ЦК КПРС та Ради Міністрів СРСР «Про заходи щодо подальшого вдосконалення організованого набору робітників та громадського заклику молоді» від 27.09.1984 р. На сьогодні організовані набори працівників практично не використовуються);

2) у випадку укладення трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними й геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я (в Україні такою територією є тільки та, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи);

3) у разі укладення контракту (сфера застосування контрактів визначається законами України. Так, укладення контрактів передбачено законами України «Про кооперацію», «Про освіту», «Про вищу освіту», «Про товарну біржу», «Про бібліотеки та бібліотечну справу», «Про театри та театральну справу», «Про музеї і музейну справу», «Про фізичну культуру і спорт», «Про телекомунікації», «Про залізничний транспорт» тощо);

4) у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору в письмовій формі;

5) у разі укладення трудового договору з неповнолітнім;

6) у випадку укладення трудового договору з фізичною особою (якщо роботодавцем є фізична особа – підприємець або просто фізична особа, яка використовує найману працю, пов’язану з наданням послуг (кухарі, няньки, водії тощо);

7) в інших випадках, передбачених законодавством України (для працівників релігійних організацій, громадян, які проходять альтернативну службу, осіб, які беруть участь у громадських роботах, які залучаються до роботи у фермерському господарстві).

Єдиної форми письмового трудового договору законодавством не передбачено, крім форми трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю (наказ Мінпраці від 08.06.2001 р. № 260). В інших випадках затверджена форма відсутня, але в будь-якому випадку в письмовому трудовому договорі доцільно зазначати всі елементи трудових відносин, а саме: трудові обов’язки, режим роботи, режим відпочинку, пільги, гарантії, компенсації, умови оплати праці та умови преміювання, доплати, надбавки, та інші положення, що мають значення.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра