Огляд законодавства

16 – 20 березня 2020 року. В Україні запрацювали «антивірусні» закони

Президент України підписав так звані антивірусні закони – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 530-IX та «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 533-IX.

Змін досить багато. Розглянемо найважливіші.

ФОП і ЄСВ

Підприємців (у тому числі спрощенців), самозайнятих і членів фермерських господарств звільнено від сплати єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ) за березень та квітень 2020 року. Утім, ці місяці будуть зараховані до стажу.

РРО

Нові закони «посунули» ключові дати введення реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) для 2, 3 та 4 груп фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП).

Відповідно відклали презентацію безкоштовного програмного РРО «пРРОсто».

Отже, тепер ключові дати такі:

01.08.2020 р.

З’явиться можливість користуватися програмними РРО замість класичних.

01.01.2021 р.

Розширюється перелік видів діяльності, для яких використання РРО є обов’язковим, запроваджується механізм «кешбек».

01.04.2021 р.

ФОПи-єдинники 2–4 груп мають використовувати РРО (зокрема програмні як альтернативу класичним).

Відпустки

Погана новина (для працівника): окремої оплачуваної відпустки на час карантину не дають.

Хороша новина (для роботодавця): працівник може піти в неоплачувану відпустку на час усього карантину. Ця відпустка не зараховується в 15 неоплачуваних календарних днів некарантинної відпустки. У працівника право на 15 днів некарантинної відпустки збережеться.

Оплата лікарняних

Допомога з тимчасової непрацездатності надається на період перебування у спецзакладах охорони здоров’я, а також у самоізоляції під меднаглядом у зв’язку із заходами, пов’язаними з коронавірусом.

Незалежно від стажу допомога буде в розмірі 50% середньої зарплати.

Податок на землю, податок на нерухомість

Звільнили від сплати податку на землю, податку на нерухомість за два місяці (березень – квітень 2020 року). Це стосується й орендної плати за державну та комунальну землі.

Умова звільнення для землі – використання в господарській діяльності. Звільнення від податку на нерухомість стосується нежитлової нерухомості.

Скасовано податкові штрафи

За податкові порушення, вчинені з 01 березня по 31 травня 2020 року, штрафувати не будуть.

Утім, є винятки:

  • порушення нарахування, декларування і сплати податку на додану вартість, акцизу та рентної плати;
  • порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах.

Пеня в зазначений період не нараховується. Якщо пеню вже нараховано, то краще не платити, бо її спишуть.

Скасовано штрафи за несплату ЄСВ і неподання звітності, вчинені в періоди з 01 по 31 березня та з 01 квітня по 30 квітня 2020 року.

Мораторій на перевірки

Стосується документальних і фактичних перевірок. Мораторій працює з 18 березня по 31 травня 2020 року.

Слід звернути увагу, що мораторій не стосується перевірок заявленого відшкодування ПДВ.

Розпочаті перевірки призупиняються. Не розпочаті, але заплановані переносяться. Відновити графік перевірок повинні до 30 березня.

Строки давності на період цього мораторію призупиняються.

Установлено також мораторій на перевірки з ЄСВ.

Щодо інших планових контрольних заходів, то всі вони на період карантину заборонені.

Декларування доходів

Фізичним особам продовжили строк подання «цивільної» декларації до 01 липня 2020 року (попередній строк – до 01 травня).

Сплатити за такою декларацією потрібно до 01 жовтня 2020 року (попередній строк – 01 серпня).

Антикорупційну декларацію за 2019 рік потрібно подати не до 01 квітня, а до 01 червня.

Карантин форс-мажор

Запроваджений Кабінетом Міністрів України карантин визнається форс-мажорною обставиною.

Слід звернути увагу, що автоматичного звільнення від цивільно-правової відповідальності не відбувається. Окрім документа від Торгово-промислової палати, важливо встановити вплив карантину на конкретне зобов’язання.

Окрім цих змін, внесли ще багато важливих, але більш спеціальних (у частині тендерних закупівель, розмитнення специфічних товарів, особливостей надання житлово-комунальних послуг та їх оплати тощо).

Кабінет Міністрів України у зв’язку з карантином заборонив усі внутрішні пасажирські перевезення.

З 18 березня по 03 квітня заборонено:

  • на усій території нашої держави регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньообласному й міжобласному сполученні;
  • перевезення більше 10 пасажирів одночасно у трамваях, тролейбусах та автомобільному транспорті, в автобусах, які виконують регулярні пасажирські перевезення на міських маршрутах;
  • перевезення пасажирів метрополітеном в Києві, Харкові та Дніпрі.

З 18 березня 2020 року до прийняття окремого рішення заборонено перевезення пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішніх сполучень (приміському, міському, регіональному та дальньому).

При цьому АТ «Укрзалізниця» дозволено здійснювати окремі пасажирські рейси у внутрішньому залізничному сполученні, рішення щодо яких приймається в кожному окремому випадку за погодженням з Мінінфраструктури та Міністерства охорони здоров’я, або ж міжнародному залізничному сполученні за погодженням Мінінфраструктури, Міністерства закордонних справ та Держприкордонслужбою.

Також із 17 березня в Україні заборонено проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб. Дозволено лише заходи, необхідні для забезпечення роботи органів державної влади та місцевого самоврядування.

Із 17 березня заклади громадського харчування (ресторани, кафе), торговельно-розважальні центри, інші заклади розважальної діяльності, фітнес-центри, заклади культури повинні тимчасово припинити свою роботу. Дозволено надавати послуги з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлення за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту.

Дозволяється торгівля продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення. Також можна здійснювати банківську та страхову діяльність.

Міністерству охорони здоров’я доручено тимчасово припинити планову госпіталізацію та планові операції, крім невідкладних та термінових. Крім того, максимально підготувати та перепрофілювати медичні заклади для прийому й лікування інфікованих хворих у тяжких станах.

Органам влади, підприємствам та організаціям рекомендовано забезпечити організацію позмінної роботи працівників, а за технічної можливості – роботи в режимі онлайн.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра