Огляд законодавства

16 – 20 вересня 2019 року. Уряд має намір повністю відмовитися від документів у паперовій формі

Кабінет Міністрів України має намір скасувати трудові книжки. Про це повідомив міністр Кабінету Міністрів України Дмитро Дубілет. Планується за 6–9 місяців перевести в електронний формат документи з кадрових питань в держорганах.

Міністр пропонує кілька ключових змін. Наприклад, заборонити подачу документів на прийом на роботу або на конкурси в паперовій формі. Дубілет зазначає, що такий підхід може здатися занадто суворим. Але він нагадує, що у всіх держслужбовців і чиновників є електронний цифровий підпис, оскільки вони подають декларації в Національне агентство з питань запобігання корупції в електронній формі.

Крім того, міністр пропонує скасувати трудові книжки. Також перевести в цифру весь обіг, який стосується конкурсів, найму, відпусток, відряджень, звільнень тощо. Оцифрувати архів, скасувати закони, які зобов’язують зберігати паперові справи 75 років.

Планується створити єдиний реєстр держслужбовців. На думку Дубілета, це повинно підвищити ефективність роботи й полегшити ведення бізнесу.

Міністр Кабінету Міністрів України Дмитро Дубілет пообіцяв скоротити кількість використовуваного в уряді паперу удвічі й перевести документи в цифровий формат.

Державна податкова служба України в категорії 119.11 «ЗІР» відповіла на запитання «Чи подається повідомлення за ф. № 20-ОПП, у разі якщо платник податків здійснив поділ власного приміщення на два і більше об’єктів різного призначення (магазин, перукарня тощо)?».

Якщо платник податків здійснив поділ власного приміщення на два і більше об’єктів різного призначення (магазин, перукарня тощо), подається повідомлення про об’єкти оподаткування чи об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі – Повідомлення за ф. № 20-ОПП), у якому інформація щодо такого об’єкта оподаткування зазначається декількома рядками, а саме:

 • у першому рядку вказується інформація про закриття об’єкта оподаткування, призначення якого змінюється (у графу 2 вноситься значення «6 – закриття об’єкта оподаткування»),
 • у наступних – оновлена інформація про об’єкти оподаткування, які створено чи відкрито на основі закритого об’єкта. При цьому ідентифікатор об’єкта оподаткування змінюється (у графу 2 вноситься значення «1 – первинне надання інформації про об’єкти оподаткування»).

Кожному новоствореному об’єкту оподаткування присвоюється відповідний ідентифікатор за правилами, визначеними п. 4 Пам’ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (додаток до Повідомлення за ф. № 20-ОПП).

Державна податкова служба України в індивідуальній податковій консультації «Щодо визначення податкових зобов’язань з ПДВ у разі списання ТМЦ, які не можуть бути використані за призначенням, і подальшої їх переробки та постачання в якості вторинної сировини» від 11.09.2019 р. № 123/6/99-00-07-03-02-15/ІПК розглянула випадок, коли платник податку на додану вартість (далі – ПДВ) списує придбані товарно-матеріальні цінності (далі – ТМЦ) (пляшки), які не можуть бути використані за призначенням. Через що було вирішено перетворити такі пляшки на склобій. Для цього залучають інших суб’єктів господарювання – виконавців. Надалі склобій реалізують як вторинну сировину.

Тобто під час здійснення зазначених операцій одні ТМЦ (пляшки) списують з балансу, а оприбутковують на баланс інші ТМЦ (склобій).

Операція з перетворення пляшок на склобій із залученням для цього іншого суб’єкта господарювання – виконавця є за своєю суттю окремою операцією з надання послуг. За такою операцією виконавець повинен визначити ПДВ-зобов’язання, а отримувач послуг (замовник) має право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту (за умови дотримання інших норм Податкового кодексу України (далі – ПКУ) для формування податкового кредиту). Тобто така операція є господарською та спрямована на отримання доходу саме виконавцем, а не замовником, якому такий виконавець надає послуги із перетворення пляшок на склобій.

Тож у разі списання пляшок з подальшим перетворенням у склобій вони не можуть бути використані у госпдіяльності підприємства. Надалі у госпдіяльності буде використаний склобій – вторинна сировина, яка підлягає реалізації.

Отже, під час списання ТМЦ (пляшок), які не можуть бути використані у госпдіяльності платника податку, ПДВ-зобов’язання не нараховують за умови, що їх вартість включено до вартості товарів/послуг, операції з постачання яких є об’єктом оподаткування ПДВ та пов’язані з отриманням доходів. У разі недотримання цієї умови доведеться визначити компенсуючі ПДВ-зобов’язання згідно з пп. «г» п. 198.5 ПКУ.

Під час подальшого постачання вторинної сировини (склобою), отриманої після переробки ТМЦ (пляшок), ПДВ-зобов’язання слід визначати за правилом «першої події» відповідно до п. 187.1 ПКУ. Базу оподаткування визначають згідно з п. 188.1 ПКУ, але саме в цьому випадку слід орієнтуватися на договірну ціну продажу такої вторинної сировини, яка відповідає її балансовій вартості.

Державна податкова служба України в індивідуальній податковій консультації «Щодо визнання операцій контрольованими» від 06.09.2019 р. № 64/6/99-00-05-05-01-15 повідомила, що представництву, яке не відповідає ознакам постійного, подавати Звіт про контрольовані операції не потрібно.

Якщо документальна податкова перевірка встановить, що протягом звітного (податкового) періоду представництво відповідало ознакам постійного, господарські операції представництва із нерезидентом визнають контрольованими операціями. Також операції визнають контрольованими в разі виконання умов, визначених пп. 39.2.1.7 ПКУ.

Таке представництво нестиме відповідальність на рівні платника податку на прибуток, який здійснював контрольовані операції протягом звітного (податкового) періоду, але не подавав щодо них Звіт про контрольовані операції.

Державна податкова служба України в індивідуальній податковій консультації «Щодо зазначення у розрахунковому документі адреси господарської одиниці» від 06.09.2019 р. № 61/6/99-00-02-02-01-15/ІПК розповіла, чи потрібно перепрограмовувати реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО) в разі перейменування вулиці.

Податківці зазначили, що реєстраційну заяву з позначкою «Перереєстрація» та реєстраційне посвідчення слід подавати до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО в разі зміни даних щодо суб’єкта господарювання. Йдеться про перейменування за рішенням органів місцевого самоврядування:

 • районів у містах;
 • скверів;
 • бульварів;
 • вулиць;
 • провулків;
 • проїздів;
 • проспектів;
 • площ;
 • майданів;
 • набережних;
 • мостів;
 • інших об’єктів топоніміки населених пунктів.

На підставі цієї заяви видають нове реєстраційне посвідчення. З моменту отримання нового документа попереднє реєстраційне посвідчення вважається нечинним. Центр сервісного обслуговування РРО, з яким уклали договір, перепрограмує пристрій – змінить адресу господарської одиниці у фіскальному чеку.

Державна служба України з питань праці відповіла на запитання «Чи може роботодавець наполягати на виплаті заробітної плати працівникам через конкретно вказану банківську установу?».

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» виплата заробітної плати працівникам здійснюється за місцем роботи. За особистою письмовою згодою співробітника виплата зарплати може здійснюватися через установи банків, поштовими переказами на вказаний ними рахунок (адресу) з обов’язковою оплатою цих послуг за рахунок роботодавця, як передбачено ч. 5 ст. 24 зазначеного Закону.

Вимогами ст. 25 Закону України «Про оплату праці» законодавством заборонено будь-яким способом обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю заробітною платою, крім випадків, передбачених законодавством.

З наведеного висновується, що рахунок та банківську установу вказує працівник, а не роботодавець, оскільки саме співробітник є власником рахунку в банківській установі.

До того ж, відповідно до вимог ст. 19 Конституції України правовий порядок в державі ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Отже, роботодавці не мають законних підстав примушувати працівників отримувати заробітну плату в певній банківській установі.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра