Огляд законодавства

18-22 серпня 2014 року. Обмежено втручання органів контролю у діяльність підприємств

Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження втручання у діяльність суб’єктів господарювання» від 22.07.14 р. № 1600-VII. Він обмежує втручання органів держнагляду (контролю) у діяльність суб’єктів господарювання.

Відтепер заборонено проводити перевірки суб’єктів господарювання за анонімними та іншими необґрунтованими заявами.

Заборонили здійснювати заходи держнагляду (контролю) різними контролюючими органами з одного й того самого питання.

Крім того, наклали вето на проведення більш ніж однієї планової перевірки протягом одного року щодо одного суб’єкта господарювання. Але, за необхідності, можливе проведення однієї комплексної перевірки декількома органами держнагляду.

Органи держнагляду не мають права вилучати в суб’єктів господарювання оригінали їх фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, а також комп’ютерів, їх частин, окрім випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством.

Більш того, якщо своїми незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадова або службова особа органу держнагляду заподіяла шкоду фізичній чи юридичній особі, то її відшкодовують за рахунок коштів відповідних бюджетів, передбачених для фінансування цього органу, незалежно від вини такої посадової або службової особи.

План здійснення заходів держнагляду (контролю) мають оприлюднювати на офіційному веб-сайті органу держнагляду (контролю) не пізніше ніж за 10 днів до початку відповідного планового періоду.

Також внесено ряд змін до КпАП стосовно додаткової адмінвідповідальності посадових осіб органів держнагляду (контролю).

Кабінет Міністрів України постановою «Питання митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги» від 15.08.2014 р № 347 визначив, що на час проведення АТО гуманітарну допомогу пропускатимуть за спрощеним режимом.

На період проведення АТО пропуск через митний кордон України, декларування та митне оформлення гуманітарного товару, який надається Міжнародним Комітетом Червоного Хреста, Всесвітньою організацією охорони здоров'я, Організацією Північноатлантичного договору (НАТО), ООН, здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання товаросупровідних документів без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

При цьому деякі положення Порядку митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги не застосовуються. Зокрема, гуманітарний вантаж не проходитиме санітарний, ветеринарний, фітосанітарний, радіологічний та екологічний контроль.

Кабінет Міністрів України постановою «Про внесення змін до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно» від 13.08.14 р. № 337 визначив особливості реєстрації нерухомості, збудованої до 05.08.92 року. Процес реєстрації спростився.

Так, особі, що бажає зареєструвати права власності (з видачею свідоцтва) на житлові, садові, дачні будинки, будівлі і споруди та прибудови до них, що збудовані на території сільрад до 05.08.92 р., достатньо мати особові рахунки в їх погосподарських книгах.

Для проведення такої реєстрації заявник надає:

– документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (ним, зокрема, може бути рішення сільради);

– виписку з погосподарської книги;

Якщо технічних характеристик у погосподарській книзі немає – необхідно подати техпаспорт на нерухоме майно.

Крім того, КМУ вніс зміни і в порядок держреєстрації права власності на новозбудований (реконструйований) об’єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб.

Річ у тому, що документи, надані особою, яка залучала кошти, повертають їй назад після того, як їх електронні копії розмістили в Держреєстрі прав.

Кабінет Міністрів України постановою «Про внесення змін до Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб» від 13.08.14 р. № 335 привів Порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затверджений постановою КМУ від 02.03.11 № 178, у відповідність до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.10 р. № 2464-VI.

Урядовці уточнили, що єдиний внесок за базовий звітний місяць нараховують на суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або допомогу при народженні дитини. При цьому на суму допомоги, яка виплачується одноразово, єдиний внесок не нараховують.

Міністерство доходів і зборів України в документі «Актуальна інформація для платників податків, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення АТО» від 07.08.14 року повідомило, що реєстрація суб'єктів господарювання, які перебувають на обліку в Криму, є дійсною. 

Проте після набрання чинності Законом України 'Про податковий та митний контроль у вільній економічній зоні Криму та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України' (19.06.14 р. його прийнято в першому читанні, на сьогодні, за даними веб-сайту ВРУ, до нього вносять правки) особи з кримським місцезнаходження/місцем проживанням вважатимуться нерезидентами. Тож платити податки вони будуть у порядку, передбаченому для нерезидентів.

Отже, якщо до набрання чинності вказаним Законом юридична чи фізична особа бажає перереєструватися на материк, то вона подає відповідні документи до визначених наказом Мін’юсту реєстраційних служб. Їх можна подати особисто, надіслати поштою або передати через уповноважених представників реєстраційну картку на проведення держреєстрації змін (разом із документом, що підтверджує сплату реєстраційного збору).

Міністерство доходів і зборів України листом «Щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, яке розташоване в АР Крим та м. Севастополі» від 27.06.14 р. № 11671/6/99-99-17-04-15 роз'яснили, як фізособам платити за житлові об’єкти в Криму податок на нерухомість:

У зв’язку з тим що АР Крим та м. Севастополь – окуповані території, фахівці Міндоходів України рекомендують власникам нерухомого майна на цих територіях сплачувати податок на нерухомість до місцевого бюджету за місцем податкової адреси фізособи, тобто місцем реєстрації (прописки) власника.

Такий порядок дій встановлюється до остаточного врегулювання сплати місцевих податків в Криму та Севастополі. Інформацію про рахунки та банківські реквізити для перерахування податку на нерухомість розміщено на офіційному сайті Міндоходів України (сьогодні – Державної фіскальної служби України).

Національний банк України у листі  «Щодо обчислення строків розрахунків за експортними та імпортними операціями» від 18.07.14 р. № 29-207/38389

нагадав, що вправі на строк до 6 місяців установлювати окремі строки зарахування виручки в інвалюті на рахунки резидентів в банках за експортними операціями та відстрочення поставки товару за імпортними операціями. Як відомо, загальноприйнятий строк розрахунків за такими операціями становить 180 календарних днів.

У зв’язку з цим були прийняті відповідні постанови НБУ, якими було встановлено 90-денний строк розрахунків. Їх дія поширюється на періоди  з 20.11.13 р. до 17.05.14 р. та з 20.05.14 р. до 20.08.14 р. відповідно. 

А у дні 18 та 19 травня 2014 року жодна з постанов не мала чинності, тому протягом цих днів строк здійснення розрахунків за експортними, імпортними операціями був 180 днів.

Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття постановою правління «Про внесення змін до постанови Правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 12 квітня 2012 року № 327» від 23.07.14 р. № 12 своїм рішенням збільшило розмір мінімальної допомоги по безробіттю застрахованим особам. З 1 вересня 2014 р. мінімальний розмір допомоги по безробіттю особам, у яких за останні 12 місяців до звернення у службу зайнятості страхового стажу набереться більше 6 місяців, становитиме 80% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У цьому році мінімальний розмір допомоги для таких безробітних становитиме 974 грн (раніше — 937 грн).

Постанова набуває чинності з дня офіційного опублікування та застосовується з 01.09.14 р.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра