Огляд законодавства

20 – 24 лютого 2023 року. Парламент ухвалив законопроєкт про колективні угоди та договори

Кабінет Міністрів України розширив перелік суб’єктів первинного моніторингу. Унесено зміни до Порядку подання інформації для взяття на облік (зняття з обліку/поновлення на обліку) суб’єктів первинного фінансового моніторингу, реєстрації та подання суб’єктами первинного фінансового моніторингу Державній службі фінансового моніторингу інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, іншої інформації, що може бути пов’язана з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму та фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення.

Передбачено, що субʼєкти господарювання, які провадять торговельну діяльність культурними цінностями та/або надають посередницькі послуги в такій діяльності, зобовʼязані стати на облік у Держфінмоніторингу як суб’єкти первинного фінансового моніторингу не пізніше дня встановлення ділових відносин з клієнтом (проведення фінансової операції) у випадках, визначених ст. 10 Закону України від 06.12.2019 р. № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (зі змінами, внесеними Законом України від 04.11.2022 р. № 2736-IX).

Верховна Рада України 23 лютого 2023 року ухвалила євроінтеграційний законопроєкт «Про колективні угоди та договори», спрямований на осучаснення регулювання у сфері трудових відносин.

Згідно з документом передбачається розширення суб’єктного складу сторін колективних переговорів, що дасть змогу залучити до соціального діалогу новостворені профспілки. Зокрема, на галузевому рівні: у колективних переговорах зможуть брати участь нерепрезентативні представники, які укладають галузеві угоди обмеженої дії.

На рівні підприємства, установи чи організації право на укладення колективного договору матимуть всі працівники і роботодавці, зокрема фізичні особи.

Ухвалений законопроєкт також визначає порядок застосування роботодавцем умов колективних угод у випадках, коли він зобов’язаний враховувати положення угод різного рівня (територіального, галузевого, локального тощо). Та встановлює взаємозв’язок між нормами колективних угод галузевого і територіального рівня.

Крім того, передбачено можливість призупинення й зупинення дії окремих положень колективних угод і договорів – за згодою сторін та в разі настання форс-мажорних обставин (перелік яких зазначено в договорі). Також передбачено приєднання до сторін угод і договорів нових суб'єктів.

Законопроєкт «Про колективні угоди та договори» узгоджується з положеннями Європейської соціальної хартії, а також директив 23 та 533 ЄС. Під час розроблення він був узгоджений сторонами соціального діалогу (профспілками і роботодавцями) та експертами Міжнародної організації праці.

Державна податкова служба України присвятила лист № 2/2023: Закон України від 12.01.2023 р. № 2888-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг» окремим змінам положень Податкового кодексу України (далі – ПКУ) у зв’язку з ухваленням Закону України від 12.01.2023 р. № 2888-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо платіжних послуг», зокрема в частині обліку електронних гаманців та рахунків, відкритих платникам податків небанківськими надавачами платіжних послуг, сплати податків електронними грошима та використання інших платіжних операцій, що запроваджені Законом України від 30.06.2021 р. № 1591-IX «Про платіжні послуги».

Закон № 2888 набере чинності 1 квітня 2023 року.

У листі вказано:

  • особливості сплати податків та зборів електронними грошима;
  • які обмеження існують при сплаті електронними грошима податків і зборів;
  • зміни щодо обліку рахунків платників податків, відкритих небанківськими надавачами платіжних послуг та електронних гаманців;
  • зміни щодо повноважень контролюючих органів стосовно зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, відкритих небанківськими надавачами платіжних послуг, арешту та стягнення коштів тощо;
  • особливості оподаткування деяких видів доходів та операцій податками на прибуток, додану вартість та доходи фізичних осіб.

Міністерство фінансів України доповнило Порядок розблокування ПН\РК новою нормою. Оновлення закріплено в наказі Мінфіну від 12.01.2023 р. № 19. Відповідно до змін процес ухвалення рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК буде проходити за певним алгоритмом.

Протягом п’яти робочих днів, що настають за днем отримання від платника пояснень та копій документів для розблокування податкових накладних, ДПС:

  • або приймає рішення про реєстрацію ПН/РК;
  • або приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК у разі надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку за встановленою формою;
  • або направляє платнику повідомлення з пропозицією надати додаткові пояснення та копії документів.

Зазначене повідомлення ДПС надсилає за затвердженою формою з переліком документів, яких бракує для приймання рішення щодо подальшої долі ПН/РК. На відповідь у платника буде п’ять робочих днів. У разі неотримання від платника відповіді ДПС ухвалює рішення на підставі попередньо поданих пояснень та копій документів на сьомий робочий день після надсилання платнику повідомлення.

Рішення про відмову в реєстрації ПН/РК приймається у разі:

  • ненадання додаткових письмових пояснень та копій документів при отриманні Повідомлення;
  • та/або ненадання письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК;
  • та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Зміни почнуть діяти 8 березня 2023 року.

Президент України 22 лютого підписав закони, які передбачають звільнення від податку на додану вартість (далі – ПДВ) та мита дронів, тепловізорів, коліматорів, рацій та приладів нічного бачення. Про це свідчить інформація з карток відповідних законопроєктів.

Це закони «Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо сприяння ввезенню на митну територію України безпілотних літальних апаратів та деяких інших товарів» від 06.02.2023 р. № 2906-IX та «Про внесення зміни до розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України щодо сприяння ввезенню на митну територію України безпілотних літальних апаратів та деяких інших товарів» від 06.02.2023 р. № 2907-IX.

Так, Законом № 2906 тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, але не більше ніж до 1 січня 2024 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України безпілотних літальних апаратів, оптичних та коліматорних прицілів (коліматорів), прицілів нічного бачення або тепловізійних прицілів, тепловізійних біноклів та монокулярів, приладів нічого бачення.

Закон № 2907 ухвалено задля забезпечення українських захисників тепловізорами, оптичними прицілами, коліматорами завдяки запровадженню короткострокових стимулюючих митних пільг щодо ввезення таких товарів на митну територію України як юридичними, так і фізичними особами.

Документ додатково враховує потреби військових у раціях, а також необхідність вирішення питання щодо незастосування до таких товарів заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, зокрема заходів державного експортного контролю

Законом передбачається, що пропуск через митний кордон, митний контроль та митне оформлення цих товарів здійснюватиметься в першочерговому порядку.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра