Огляд законодавства

21- 25 грудня 2015 року. Внесено зміни до Податкового кодексу України

Верховна Рада України ухвалила Закон 'Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2016 році' (законопроект зареєстровано за № 3688).

Законодавчим актом передбачається запровадити норми, які стосуються повноважень об'єднаних територіальних громад на участь у податкових відносинах, у тому числі встановлення місцевих податків і зборів, надання податкових пільг та частково змінити підставу для проведення документальної позапланової перевірки в частині виключення перевірки порушення податкового законодавства, а також за наслідками перевірок інших платників податків.

Законом передбачено створити Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, внесення даних до якого здійснюватиметься у хронологічному порядку надходження заяв і повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюватиметься у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Згідно із пояснювальною запискою передбачалися такі зміни:

  • удосконалення порядку відшкодування ПДВ з бюджету, який забезпечуватиме однакові вимоги та права для всіх платників податку, з урахуванням черговості подання платниками податку заявок на відшкодування ПДВ;
  • запровадження офіційної публікації інформації про відшкодування ПДВ з бюджету у вигляді реєстру з відображенням у ньому даних про платника податку, заявлених до відшкодування з бюджету сум податку та стану їх відшкодування;
  • запровадження оподаткування ПДВ операцій з послуг по транзитному транспортуванню природного газу з одночасним скасуванням рентної плати за транспортування природного газу трубопроводами на території України;
  • запровадження звільнення від оподаткування ПДВ товарів та послуг, що постачаються і імпортуються як міжнародна технічна допомога та фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги;
  • запровадження звільнення від оподаткування ПДВ операцій банків та інших фінансових установ з постачання майна, набутого ними у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно;
  • встановлення єдиної базової ставки у розмірі 18% (замість двох чинних ставок 15% та 20%); для дивідендів залишається ставка у розмірі 5%;
  • звільнення від оподаткування сум коштів, наданих платнику податку міжнародною фінансовою організацією  у зв‘язку із здійсненням заходів щодо енергоефективності та енергозбереження;
  • звільнення від оподаткування сум, прощених (анульованих) кредитором за кредитами в іноземній валюті, що отримані на придбання єдиного житла (іпотечні кредити);
  • зменшення для платників ІІІ групи річного обсягу доходу з 20 млн гривень до 5 млн гривень;
  • збільшення ставок для платників ІІІ групи: з 2 до 3% (для платників ПДВ)  та з 4 до 5% (для неплатників ПДВ);
  • підвищення в 1,8 раза ставок єдиного податку для IV групи платників (сільгосппідприємств);
  • скасування сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств;
  • запровадження квартального звітного періоду з податку на прибуток для підприємств, у яких річний дохід від будь-якої діяльності перевищує 20 млн грн.

Законопроектом передбачено збільшити ставки акцизного податку на спирт, спиртові дистиляти та спиртні напої по відношенню до чинних на сьогодні на 50%, на пиво на 100%, на вина, крім вин натуральних виноградових, на 100%.

Крім цього, специфічні ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, а також мінімальне акцизне податкове навантаження і сплату акцизного податку з тютюнових виробів збільшується на 40%, адвалорну ставку залишили без змін.

Також пропонується встановити мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на тютюнові вироби, тютюн та промислові вироби тютюну.

Зазнала змін схема пільгового оподаткування сільгосппідприємств, зокрема спеціального режиму ПДВ.

Як відомо, відповідно до чинної системи спецрежиму, нарахована сума ПДВ не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні підприємства.

Законом також внесено зміни до законів України 'Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування', 'Про Митний тариф України', 'Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців', 'Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування'.

Верховна Рада України ухвалила Закон 'Про Державний бюджет України на 2016 рік' (проект закону зареєстровано за №3000).

Законодавчим актом на 2016 рік встановлені такі загальні показники  Державного бюджету:

  • доходи у сумі 595,1 млрд грн;
  • видатки у сумі 684,5 млрд грн;
  • дефіцит бюджету визначено у 3,7% прогнозного ВВП.

Документом встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2016 року − 1330 гривень, з 1 травня − 1399 гривень, з 1 грудня − 1496 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення:

  • дітей віком до 6 років: з 1 січня 2016 року − 1167 гривень, з 1 травня − 1228 гривень, з 1 грудня − 1313 гривень;
  • дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2016 року − 1455 гривень, з 1 травня −1531 гривня, з 1 грудня − 1637 гривень;
  • працездатних осіб: з 1 січня 2016 року − 1378 гривень, з 1 травня − 1450 гривень, з 1 грудня − 1550 гривень;
  • осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року − 1074 гривні, з 1 травня − 1130 гривень, з 1 грудня − 1208 гривень.

Мінімальну заробітну плату в 2016 році установлено у місячному розмірі: з 1 січня − 1378 гривень, з 1 травня − 1450 гривень, з 1 грудня − 1550 гривень. У погодинному розмірі: з 1 січня − 8,29 гривні, з 1 травня − 8,69 гривні, з 1 грудня − 9,29 гривні.

Законом встановлено, що у 2016 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги відповідно до Закону України 'Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям' у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення становить: для працездатних осіб − 21 відсоток, для дітей − 85 відсотків, для осіб, які втратили працездатність, та інвалідів − 100 відсотків відповідного прожиткового мінімуму.

Розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у 2016 році не може бути більше ніж 75 відсотків рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім’ї.

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дитячих дошкільних закладах відповідно до Закону України 'Про дошкільну освіту' у 2016 році збільшується відповідно до зростання прожиткового мінімуму.

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про публічні закупівлі» (№ 3559), яким уводять електронні закупівлі.

Документ застосовується:

  • до замовників за умови, якщо вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює чи перевищує 200 тис. грн, а робіт — 1,5 млн грн;
  • до замовників, що провадять діяльність в окремих сферах господарювання за умови, якщо вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює чи перевищує 1 млн грн, а робіт − 5 млн грн.

Під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абз. 2 та 3 цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель із метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) і виконавця робіт для укладення договору.

У разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг без використання електронної системи закупівель за умови, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює чи перевищує 50 тис. грн і є меншою за вартість, що встановлена в абз. 2 і 3 цієї частини, замовники обов’язково оприлюднюють звіт про укладені договори в системі електронних закупівель.

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про заходи щодо стимулювання зовнішньоекономічної діяльності» від 10.12.2015 р. № 886-VIII (законопроект № 3533), завдяки якому із 1 січня 2016 року повністю скасовано додатковий імпортний збір (Закон України «Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України відповідно до статті XII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року» від 28.12.2014 р. № 73-VIII).

Кабінет Міністрів України постановою «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном» від 16.12.15 р. № 1060 затвердив ліцензійні умови провадження госпдіяльності з посередництва в працевлаштуванні за кордоном. Ними встановлено вичерпний перелік документів, що додаються до заяви про отримання відповідної ліцензії, а також вичерпний перелік вимог, обов’язкових для виконання під час провадження зазначеної діяльності.

Зокрема, визначено, що невід’ємним додатком до договору про надання послуг з посередництва в працевлаштуванні за кордоном є завірена ліцензіатом копія погодженого проекту трудового договору з іноземним роботодавцем. Також передбачено, що ліцензіат не має права отримувати плату за послуги до дня отримання клієнтом підписаного іноземним роботодавцем примірника трудового договору (контракту наймання) та підписання акта наданих послуг.

Міністерство фінансів України своїм наказом від 25.11.15 р.  № 1088 затвердило Порядок проведення органами Державної фіскальної служби України зустрічних звірок під час здійснення документальних виїзних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи (далі − Порядок).

Зазначене зустрічне звіряння проводять у випадку, якщо особа на письмовий запит митників не надасть пояснень та необхідних документальних підтверджень про товар, який переміщували через український кордон. Для відповіді такій особі відведено три робочі дні від  дати отримання запиту. Якщо вона не вкладеться в цей термін, митники отримують право на проведення зустрічного звіряння, для підготовки до якого їм надано ще 2 робочі дні. За результатами проведеного зустрічного звіряння особі або її уповноваженому представнику на підпис дають відповідну довідку.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра