Огляд законодавства

29 червня – 03 липня 2020 року. В Україні ліквідовано Нацкомфінпослуг

Президент України підписав указ про припинення діяльності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі – Нацкомфінпослуг). Для ліквідації Нацкомфінпослуг буде створена спеціальна комісія.

Головою комісії з ліквідації була призначена керівник апарату Нацкомфінпослуг Тетяна Галабудська. Вона повинна в тримісячний термін поінформувати про результати ліквідації.

Очільник держави доручив Кабінету Міністрів України вирішити питання використання об’єктів державної власності, які перебували в управлінні Нацкомфінпослуг.

Слід нагадати, що з 01 липня Нацбанк прийняв повноваження з регулювання ринків небанківських фінансових послуг у зв’язку з ухваленим Верховною Радою України закону про «спліт», який передбачає ліквідацію Нацкомфінпослуг.

Державна податкова служба України (далі – ДПСУ) в інформаційному листі № 13 зазначила нововведення, запроваджені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 року № 466-ІХ (далі – Закон № 466), щодо зміни термінів реєстрації податкових накладних.

Так, ДПСУ відповіла, на які податкові накладні (далі – ПН) може бути поширений продовжений термін реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).

Закон № 466 установив подовжений термін реєстрації в ЄРПН для зведених ПН та/або розрахунків коригування до таких зведених ПН, складених за операціями, визначеними п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

З 23 травня 2020 року таку реєстрацію потрібно здійснити протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, у якому зазначені накладні складено.

Отже, для зведених ПН, складених за операціями, здійсненими у червні 2020 року відповідно до п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 ПКУ, граничним терміном реєстрації в ЄРПН є 20 липня 2020 року (так само, 20 червня – це останній день реєстрації зведених накладних за травень).

Якщо граничний день реєстрації ПН та/або розрахунків коригування в ЄРПН припадає на вихідний чи святковий, то такий день вважається операційним, що забезпечує можливість реєстрації ПН та/або розрахунків коригування протягом періоду з 8:00 до 20:00. Наприклад, 20 вересня 2020 року, яке припадає на неділю, є операційним днем.

Державна податкова служба України оприлюднила загальний алгоритм розрахунку суми податкової знижки.

Перелік документів для отримання податкової знижки розширено.

Алгоритм нарахування податкової знижки такий:

  • на підставі підтвердних документів визначається сума витрат, яку дозволяється включити до податкової знижки;
  • визначається база оподаткування через віднімання від загального річного оподатковуваного доходу сум застосованих податкових соціальних пільг та сум витрат, які дозволено включити до податкової знижки (інформацію щодо сум нарахованого загального річного оподатковуваного доходу, застосованих податкових соціальних пільг, утриманого податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) фізичні особи отримують у формі довідки про доходи від свого роботодавця).

ДПСУ звернула увагу, що платнику податку повертається не сума витрат, понесена платником податку, а різниця в сумі ПДФО, отримана внаслідок зменшення бази оподаткування на суму витрат, дозволених до включення до податкової знижки.

Унаслідок здійсненого перерахунку виникає переплата ПДФО, оскільки загальний річний оподатковуваний дохід зменшується на суму понесених витрат, дозволених до включення до податкової знижки.

Сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в податковій декларації про майновий стан і доходи, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації до фіскального органу.

Приклад розрахунку

У 2019 році батько витратив на навчання сина (чи іншого члена сім’ї першого ступеня споріднення) 25 000 грн.

Заробітна плата батька за 2019 рік становила 200 000 грн, з неї утримано 36 000 грн ПДФО (18% від отриманого доходу). Податкова соціальна пільга до заробітної плати батька не застосовувалася.

Розраховуємо суму ПДФО, яка підлягає поверненню внаслідок застосування платником права на податкову знижку:

1) визначаємо базу оподаткування, зменшену на суму витрат на навчання:

200 000 - 25 000 = 175 000 грн;

2) визначаємо суму ПДФО із цієї бази:

175000 × 18% = 31 500 грн.

3) Сума ПДФО, яка підлягає поверненню платнику, – це різниця між фактично утриманим податком та податком, який підлягає утриманню внаслідок застосування податкової знижки: 36 000 - 31 500 = 4 500 грн.

Таким чином, сума ПДФО, яка підлягає поверненню внаслідок використання платником права на податкову знижку, становить 4 500 грн.

Державна податкова служба України в індивідуальній податковій консультації «Чи можливо покласти повноваження з підписання касових ордерів на одного працівника (керуючого магазином), аби він міг підписувати їх за керівника, головного бухгалтера та касира за умови, що йому будуть надані відповідні повноваження товариством» від 22.06.2020 р. № 2499/10/26-15-05-09-01/ІПК повідомила, що відсутність касира не звільняє суб’єкта господарювання від дотримання суворих вимог щодо ведення касових операцій.

Почесні обов’язки з оформлення касових документів можуть бути покладені на іншого співробітника.

Наприклад, якщо в магазині працюють лише продавець та керуючий, останнього цілком можна уповноважити підписувати касові документи й за керівника та головбуха. Головна умова – йому будуть надані відповідні повноваження згідно з відповідним внутрішнім розпорядчим актом про перелік посад та кількість посадових осіб, уповноважених підписувати касові документи.

Підтверджувати повноваження можна, зокрема, й так:

  • відповідні обов’язки прямо передбачено посадовою інструкцією такого працівника;
  • повноваження на їх здійснення надані наказами керівника підприємства;
  • повноваження підписувати касові ордери від імені керівника підприємства закріплені довіреністю;
  • з таким працівником укладено договір про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, пов’язану з виконанням обов’язків касира.

Державна служба України з питань праці розповіла, як діяти підприємству, якщо працівник бажає замість щорічної відпустки отримати грошову компенсацію.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР передбачено заміну частини щорічної відпустки грошовою компенсацією за бажанням працівника.

Тривалість наданої працівнику щорічної та додаткових відпусток не має бути меншою ніж 24 календарних дні.

Отже, компенсація можлива лише в межах робочого року та після його закінчення за умови, якщо працівник використав 24 календарних дні щорічної основної та додаткових відпусток за цей робочий рік.

Якщо ж у працівника є невикористані щорічні основні відпустки тривалістю 24 календарних дні кожна, то компенсації він отримати не зможе.

Така вимога пов’язана з тим, що відпустка надається працівнику насамперед для відпочинку та зміцнення здоров’я, тому закон і забороняє роботодавцю компенсувати грошима ненаданий відпочинок.

Окремій категорії працівників, а саме особам віком до 18 років, заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

Накопичувати, а потім використовувати або отримувати компенсацію можна тільки за щорічні відпустки, передбачені п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР, та додаткову соціальну відпустку на дітей відповідно до ст. 19 зазначеного закону. До таких відпусток належать: щорічна основна відпустка; щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці; щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці; інші щорічні додаткові відпустки, передбачені законодавством; додаткова соціальна відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину-інваліда з дитинства підгрупи А групи І.

Якщо працівник звільняється і має невикористані відпустки за минулі роки чи поточний рік, але не хоче їх брати, підприємство виплачує йому грошову компенсацію за всі дні цих відпусток.

Незалежно від того, за який рік надається відпустка, для обчислення відпускних враховується середній заробіток працівника за останні 12 календарних місяців. Сума компенсації обчислюється як добуток середньоденного заробітку та кількості календарних днів невикористаних відпусток. Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину-інваліда з дитинства підгрупи А групи I, надається не за робочий, а за календарний рік. Тож у разі звільнення працівника на початку або в середині року йому виплачується компенсація за таку відпустку повної тривалості.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра