Огляд законодавства

30 березня – 03 квітня 2020 року. Карантинні обмеження в Україні посилюються

Кабінет Міністрів України посилює карантинні обмеження. Так, на всій території України з 6 квітня 2020 року до кінця карантину діятиме заборона на:

 • перебування в громадських місцях без вдягнутої маски, респіратора;
 • переміщення групою осіб більш ніж дві особи (крім випадків службової необхідності та супроводження дітей);
 • перебування в громадських місцях осіб, які не досягли 14 років, без супроводу батьків;
 • відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон (крім вигулу домашніх тварин однією особою та у випадку службової необхідності);
 • відвідування спортивних та дитячих майданчиків;
 • відвідування установ і закладів, що надають паліативну допомогу, соціального захисту, установ і закладів, що надають соціальні послуги;
 • перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, тощо.

Також постановою закріплюються правила проведення самоізоляції та обсервації. Контроль за дотриманням режиму самоізоляції здійснюється поліцейськими, військовослужбовцями, Національною гвардією, працівниками державних установ Міністерства охорони здоров’я тощо.

Кабінет Міністрів України постановою від 29 березня 2020 р. № 241 вніс зміни до своєї постанови «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року № 211.

З-поміж іншого, в новій редакції викладено перелік заборонених на період карантину видів діяльності.

Так, до 24 квітня 2020 року заборонено роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім:

 • торгівлі продуктами харчування, пальним, деталями та приладдям для транспортних засобів та сільськогосподарської техніки, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, ветеринарними препаратами, кормами, пестицидами та агрохімікатами, насінням і садивним матеріалом, добовим молодняком свійської птиці, засобами зв’язку та телекомунікацій, у тому числі мобільними телефонами, смартфонами, планшетами, ноутбуками та іншими товарами, що відтворюють та передають інформацію, у спеціалізованих магазинах, які обов’язково повинні мати прямі контракти з операторами зв’язку, за умови забезпечення персоналу (зокрема захист обличчя та очей) та відвідувачів засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, у тому числі виготовленими самостійно, перебування у приміщенні не більше одного відвідувача на 10 м2 торговельної площі, а також дотримання інших санітарних та протиепідемічних заходів;
 • провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей, а також медичної практики, діяльності з виготовлення технічних та інших засобів реабілітації, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів, діяльності з продажу, надання в оренду, технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, періодичних випробувань автотранспортних засобів на предмет дорожньої безпеки, сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання, технічного обслуговування реєстраторів розрахункових операцій, діяльності з підключення споживачів до інтернету, поповнення рахунків мобільного зв’язку, сплати комунальних послуг та послуг доступу до інтернету, ремонту офісної та комп’ютерної техніки, устаткування, приладдя, побутових виробів і предметів особистого вжитку, об’єктів поштового зв’язку, кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг за умови забезпечення персоналу (зокрема захист обличчя та очей) та відвідувачів засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, у тому числі виготовленими самостійно, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів;
 • торговельної діяльності та діяльності з надання послуг громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення персоналу (зокрема захист обличчя та очей) та відвідувачів засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, у тому числі виготовленими самостійно, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів;
 • діяльності закладів розміщення, у яких проживають медичні працівники та особи в обсервації, а також інші особи відповідно до рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX, який уже набув чинності.

Розглянемо головні новації.

Ліміти єдиноподатників

Ліміти збільшилися як для фізичних, так і для юридичних осіб:

1 група – 1 млн грн замість 0,3;

2 група – 5 млн грн замість 1,5;

3 група – 7 млн грн замість 5.

Земельний податок й оренда землі

Попередній «антикризовий» закон звільнив від земельного податку та орендної плати за державну й комунальну землю за березень і квітень.

Новий закон зберігає березневу пільгу, але примушує платити за квітень. Правда, квітневий платіж трохи відстрочили – його треба сплатити до 30 червня.

Податок на нерухомість

Як відомо, на час карантину нежитлову нерухомість було звільнено від податку за два місяці – березень і квітень.

Тепер цю пільгу обмежили – залишили тільки березень. За квітень доведеться заплатити. Причому через непорозуміння платіж за квітень не відсунули, а наблизили. Тепер його треба внести до 30 червня 2020 року, а не до 30 липня.

Чи можна не платити за оренду

Можна, але це стосується далеко не всіх випадків. За оренду не платять, тільки якщо внаслідок карантинних обмежень майно не можна використати за призначенням.

Як оплачувати простій

Тепер вимушений карантинний простій оплачують не за середнім заробітком, а не нижче двох третин від тарифної ставки (ст. 113 Кодексу законів про працю України; далі – КЗпП).

Гнучкий режим і дистанційна робота

У КЗпП з’явилися правила про гнучкий режим робочого часу, а також норми про дистанційну роботу.

У разі дистанційної (надомної) роботи обов’язковим буде письмовий трудовий договір (ст. 24 КЗпП). Це правило не застосовується до працівника, який лише іноді працює вдома (ст. 1 Конвенції про надомну працю). У ситуації, що склалася, можна обійтися без письмового договору, а відправити на дистанційну роботу наказом (ст. 60 КЗпП).

Оприлюднення звітності та аудит

Оприлюднювати фінзвітність за 2019 рік разом з аудиторським висновком повинні:

 • підприємства, що становлять суспільний інтерес, у т. ч. великі;
 • публічні акціонерні товариства;
 • загальнодержавні природні монополісти;
 • «добувачі»;
 • середні підприємства;
 • мікро- і малі фінансові установи.

Строк на оприлюднення для підприємств різниться: до 30 квітня, до 1 червня (ч. 3 ст. 14 Закону про бухоблік). Проте адмінштраф за порушення однаково великий: від 17 до 34 тис. грн.

Обов’язковий аудит не скасували, але позбавили від штрафу. Утім, фінансова звітність разом з аудиторським висновком мусить бути оприлюднена впродовж 90 днів після завершення карантину, а для емітентів цінних паперів – п’ять робочих днів після загальних зборів.

Медпільга з ПДВ

Не лише ввезення, але й постачання антивірусних товарів за переліком Кабміну звільнили від податку на додану вартість (далі – ПДВ) (п. 71 Перехідних положень Податкового кодексу України; далі – ПКУ). Минулого разу про внутрішнє постачання забули.

Якщо купили з ПДВ, а продаємо за пільгою, то податковий кредит зберігається.

Пільга працює з 17 березня і діє до кінця місяця завершення карантину (тобто до кінця квітня).

Благодійність

З’явилися такі податкові послаблення.

1. Для фізичних осіб у податкову знижку за податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) потрапляє вся сума антивірусної благодійності (підрозд. 1 п. 11 Перехідних положень ПКУ).

2. Для юросіб-високодохідників уся сума переданої антивірусної благодійності включається у витрати без податкових коригувань (п. 511 підрозд. 4 Перехідних положень ПКУ). Для малодохідників таких коригувань не було й раніше.

3. Для закладів охорони здоров’я безкоштовно отримані суми або вартість товарів для податкових цілей виключають з доходу.

4. Для громадських об’єднань і благодійних організацій обсяги пільги з ПДВ для ліків і благодійності не потрапляють у мільйонний критерій для реєстрації платником ПДВ (п. 72 підрозділу 2 Перехідних положень ПКУ).

Продовження спливу строків

У карантин припиняють спливати різні строки.

Наведемо деякі:

 • строки позовної давності за Господарським кодексом України;
 • строки на адміноскарження рішень податківців (ст. 56 ПКУ);
 • строки на подання заяви до суду з приводу трудового спору (ст. 233 КЗпП);
 • багато судових строків у частині адміністративних спорів, у тому числі строк звернення до адмінсуду (зміни в Кодексі адміністративного судочинства України);
 • процесуальні строки за господарським судочинством (зміни в Господарському процесуальному кодексі);
 • строки давності у спорах про визнання батьківства/материнства за Сімейним кодексом тощо.

Після карантину або конкретно обумовленої в законі дати (наприклад, для строків оскарження податкових рішень – після 31 травня) ці строки продовжують спливати.

Проте строки реєстрації податкових накладних залишилися без змін.

Загальні збори учасників/акціонерів

Урегульована очевидна проблема з проведенням загальних зборів. Акціонерні товариства можуть зібратися за підсумками 2019 року впродовж трьох місяців після закінчення карантину (п. 10 Заключних положень Закону про акціонерні товариства).

Товариствам з обмеженою відповідальністю відведено шість місяців на річні загальні збори (ст. 31 Закону про товариства з обмеженою відповідальністю). Але зараз цей строк продовжили – дали три місяці після закінчення карантину.

«Відсунули» і строк розкриття інформації емітентами цінних паперів – п’ять днів після загальних зборів.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра