Огляд законодавства

30 листопада – 04 грудня 2015 року. Уряд визначив механізм формування переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або щодо яких застосовано міжнародні санкції

Кабінет Міністрів України постановою «Про внесення змін до Порядку акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів» від 25.11.15 р. № 976 доповнив Порядок акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, затверджений постановою КМУ від 12.01.11 р. № 11, нормами щодо електронного рахунку в СЕА ПДВ.

Нагадаємо, що ці рахунки фіскали відкрили аграріям у СЕА ПДВ 29.07.15 р. відповідно до нової редакції п.п. 2011.2, 209.2 Податкового кодексу України.

Електронні сільгоспрахунки, відкриті для аграріїв додатково до електронних рахунків у СЕА ПДВ, призначено для перерахування коштів на їхні спецрахунки, відкриті в установах банків та/або в органах Казначейства.

Суму ПДВ, нараховану аграрієм на вартість поставлених сільгосптоварів/послуг власного виробництва, такий аграрій не сплачує до бюджету і акумулює на своєму спецрахунку.

Для акумулювання зазначеної суми ПДВ аграрій зараховує кошти на власний рахунок у СЕА ПДВ, який відкрито для перерахування коштів на його спецрахунок.

Кошти, зараховані на такий електронний рахунок, Казначейство автоматично перераховує протягом операційного дня, у якому вони надійшли, на спецрахунок сільгосппідприємства.

Кабінет Міністрів України постановою «Про затвердження Порядку формування переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або щодо яких застосовано міжнародні санкції» від 25.11.15 р. № 966 визначив механізм формування переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або щодо яких застосовано міжнародні санкції.

Такий перелік веде Держфінмоніторинг. Він вносить особу до цього списку протягом трьох робочих днів від дати надходження відомостей (документів).

Якщо виявлять активи юр- чи фізособи, включеної до переліку, Держфінмоніторинг невідкладно подає СБУ узагальнені матеріали для вжиття за наявності відповідних підстав заходів до арешту майна (вкладів) такої особи.

Нагадаємо, що підставами для включення юридичних та фізосіб до такого списку є:

1) вирок суду, що набрав законної сили, про визнання фізособи винною у вчиненні злочинів, пов’язаних з тероризмом та виробництвом, збутом, застосуванням зброї масового знищення (ст.ст. 258—2585, 439 і 440 Кримінального кодексу України), рішення суду щодо зарахування (визнання) організації, юр- або фізособи до такої (такою), що пов’язана з терористичною діяльністю або розповсюдженням зброї масового знищення;

2) відомості, сформовані міжнародними організаціями або уповноваженими ними органами, про організації, юр- та фізосіб, які пов’язані з терористичними організаціями або терористами, а також про осіб, щодо яких застосовано міжнародні санкції;

3) вироки (рішення) судів, рішення інших компетентних органів іноземних держав стосовно організацій, юр- або фізосіб, пов’язаних із тероризмом або розповсюдженням зброї масового знищення, які визнає  Україна відповідно до її міжнародних договорів.

Державна фіскальна служба України в листі «Щодо відображення у бухгалтерському обліку витрат на поліпшення доріг» від 20.11.15 р. № 24730/6/99-99-19-02-02-15 повідомила, що право користування нерухомим майном, відмінним від земельної ділянки, зокрема, господарськими шляхами, згідно з договором сервітуту є операцією з постачання послуг відповідно до пп. 14.1.185 ПКУ (послуга, яку споживає її отримувач у процесі провадження певної діяльності). Відповідно, її постачання обкладають ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20%.

У свою чергу підприємство, в користуванні якого перебувають господарські шляхи на території земділянок на праві земельного сервітуту, включає до податкового кредиту вхідні суми ПДВ у складі товарів/послуг, направлених на поліпшення таких шляхів. Звісно, за умови наявності належним чином складеної та зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної.

Державна фіскальна служба України в листі «Щодо податкового обліку необоротних матеріальних активів» від 27.11.15 р.  № 26114/10/28-10-06-11 зазначила, що амортизацію на основні засоби, передані до операційної оренди, орендодавець нараховує відповідно до бухправил з урахуванням обмежень за пп. 14.1.138 та п. 138.3 ПКУ. Адже основні засоби, які є об'єктом угоди про операційну оренду, є джерелом доходів від госпдіяльності у вигляді орендної плати, тож їх потрібно класифікувати як виробничі, а це означає амортизувати в податкових цілях.

Державна фіскальна служба України листом «Щодо складання розрахунку коригування до податкової накладної» від 24.11.15 р. № 24988/6/99-99-19-03-02-15 надала рекомендації, як оформляти до податкової накладної розрахунок коригування під час збільшення ціни товару.

Зокрема, якщо зросла ціна за одиницю продукції, а обсяг не змінився, і покупець не доплатив різницю, податківці радять у розрахунку коригування записати:

  • зі знаком «мінус» — обсяг фактично поставленого товару за старою ціною;
  • зі знаком «плюс» — обсяг фактично поставленого товару, перерахований з урахуванням нової ціни постачання.

Державна фіскальна служба України у своєму листі «Щодо оподаткування ПДВ операцій з продажу товарів при застосуванні в роздрібній торгівельній мережі бонусної програми» від 24.11.15 р. № 24987/6/99-99-19-03-02-15 повідомила, що торгівельне підприємство — платник ПДВ, яке реалізує фізособам — учасникам бонусної програми товари/послуги, і в рахунок оплати їх вартості (частини вартості) зараховує бонуси, нараховані такому покупцю під час попередньої купівлі товарів/послуг, базу обкладення ПДВ повинно визначати, спираючись на договірну вартість таких товарів/послуг (п. 188.1 ПКУ).

При цьому відомство акцентувало, що до складу договірної вартості включають суму коштів, сплачених безпосередньо покупцем, і суму бонусів (перераховану в грошове вираження), зарахованих в оплату вартості (частини вартості) придбаних товарів/послуг.

Усе через те, що до складу договірної (контрактної) вартості включають будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передає покупець продавцю безпосередньо або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Контролери також зауважили: нарахування бонусів покупцям — учасникам бонусної програми на дисконтну картку покупця в разі придбання товарів/послуг не є підставою для нарахування податкових зобов'язань із ПДВ. І з огляду на те, що нарахування бонусів не вважають зміною суми компенсації вартості товарів/послуг у розумінні п. 192.1 ПКУ, коригувати податкові зобов’язання торгівельному підприємству не потрібно.

Державна фіскальна служба України в листі «Щодо необхідності реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної, складеної до 01.02.15 р., на суму ПДВ, що не перевищувала 10 тис. грн» від 23.11.15 р.  № 24875/6/99-99-19-03-02-15 повідомила: у разі якщо платник податку після 01.07.15 р. складає розрахунок коригування (далі — РК) до податкової накладної (далі — ПН), у якій сума ПДВ не перевищувала 10 тис. грн та яка на дату її складення не підлягала реєстрації в ЄРПН (до 01.02.15 р.), і після проведення такого коригування сума ПДВ не досягає обсягу 10 тис. грн, то такі РК та ПН необхідно реєструвати в ЄРПН. Їх реєстрацію здійснюють протягом доби з урахуванням реєстраційного ліміту, обрахованого за формулою в такому порядку: спочатку ПН, потім РК.

При цьому податківці зазначають, що РК, оформлені починаючи з 01.07.15 р., до ПН, складених до 01.07.15 р. (у т.ч. до 01.02.15 р.), під час обрахунку показників формули SНаклОтр та SНаклВид:

  • враховують, якщо ПН підлягали наданню покупцям — платникам податку;
  • не враховують, якщо ПН було складено на покупців — неплатників податку.
На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра