Право

Фінансовий лізинг: правові основи

Договори фінансового лізингу — поширене явище у господарській діяльності. У разі відсутності необхідних оборотних коштів за допомогою таких договорів можна отримати права користування та володіння дорогим устаткуванням, іншим об’єктом основних засобів. Суть використання фінансового лізингу в господарській діяльності полягає в оптимізації і раціональному використанні ресурсів.

Документами, що регламентують правовідносини, які виникають під час оренди, лізингу, у тому числі фінансового лізингу, є Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі – ЦКУ), Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436-IV (далі – ГКУ) і Закон України «Про фінансовий лізинг» від 16.12.1997 р. № 723/97-ВР (далі – Закон № 723).

Відповідно до ст. 759 ЦКУ за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно в користування за плату на певний строк. Предметом договору відповідно до ст. 760 ЦКУ може бути річ, яка має індивідуальні ознаки та зберігає свій первісний вигляд при багаторазовому використанні. Аналогічне визначення є й у ГКУ: за договором оренди орендодавець передає орендарю на певний строк майно за плату для провадження господарської діяльності. У користування передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), яке не втрачає в процесі використання споживчої якості (ст. 283 ГКУ). Також визначено, що орендар має право на викуп об'єкта оренди, якщо це передбачено договором оренди (п. 1 ст. 289 ГКУ).

Відповідно до ст. 1 Закону № 723 фінансовий лізинг − це вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу. За договором фінансового лізингу лізингодавець зобов'язується набути у власність річ у продавця відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її в користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).

Предметом договору фінансового лізингу відповідно до ст. 3 Закону № 723 є об'єкти основних засобів.

Згідно зі ст. 6 Закону № 723 договір лізингу укладають у письмовій формі.

Аби уникнути проблем під час операцій у рамках договору фінансового лізингу, а також при використанні предметів лізингу, у договорі доцільно передбачити:

  • порядок приймання-передачі предмета лізингу;
  • права та обов'язки сторін;
  • порядок страхування об'єкта лізингу;
  • порядок проведення технічного обслуговування та ремонту предмета лізингу;
  • відповідальність сторін;
  • порядок розірвання та відмови від договору.

Статтею 14 Закону № 723 передбачено, що лізингоодержувач протягом усього часу перебування предмета лізингу в його користуванні повинен підтримувати його у справному стані. Крім того, упродовж строку лізингу він має нести витрати на утримання предмета лізингу, пов'язані з його експлуатацією, технічним обслуговуванням, ремонтом, якщо інше не встановлено договором або законом.

Лізингоодержувач вправі поліпшити річ, яка є предметом договору лізингу, лише за згодою лізингодавця. Якщо поліпшення предмета лізингу здійснене без дозволу лізингодавця, лізингоодержувач може вилучити здійснені ним поліпшення за умови, що вони можуть бути відділені від предмета лізингу без шкоди для нього. Якщо поліпшення речі зроблено за згодою лізингодавця, лізингоодержувач має право на відшкодування вартості необхідних витрат або на зарахування їх вартості в рахунок лізингових платежів (ст. 15 Закону № 723).

Згідно зі ст. 16 Закону № 723 оплата лізингових платежів здійснюється в порядку, передбаченому договором. Ці платежі містять:

  • суму, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу;
  • платіж як винагороду за отримане в лізинг майно;
  • компенсацію відсотків за кредит;
  • інші витрати лізингодавця, безпосередньо пов'язані з виконанням договору лізингу.

Такими витратами, зокрема, можуть бути витрати на:

  • транспортування, монтаж, установку предмета лізингу;
  • митне оформлення;
  • реєстрацію предмета лізингу;
  • одержання лізингодавцем гарантій і поруки третіх осіб;
  • відшкодування страхових платежів у випадку, якщо страхування предмета лізингу за договором покладено на лізингодавця.
На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра