Огляд законодавства

Огляд законодавства за серпень 2021 року

Податки

ЄСВ

Кабінет Міністрів України постановою від 04.08.2021 р. № 850 «Про внесення змін до Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб» (далі – Постанова № 850), яка набула чинності 17 серпня 2021 року, вніс зміни до Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, зокрема:

  • доповнено перелік осіб, за яких держава сплачує страхові внески, працездатними батьками, усиновителями, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, за дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідності, відносяться також працездатні особи, які перебувають у трудових відносинах і яким надано відпустку без збереження заробітної плати на умовах, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону «Про відпустки», якщо такі особи отримують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства;
  • уточнюється, що обчислення єдиного внеску провадиться також платниками єдиного внеску – структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі утворення) рад – за осіб, зазначених у пп. 2-4 п. 1 Порядку, а саме за:
    • осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або допомогу при народженні дитини, при усиновленні дитини;
    • одного з непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжке рідкісне захворювання і т. д.;
    • патронатних вихователів, батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, прийомних батьків, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

Податок на прибуток

Міністерство фінансів України наказом від 04.06.2021 року № 317, який набув чинності 17 серпня 2021 року, затвердило зміни до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств.

Зокрема:

  • у Декларацію щодо відображення інформації у разі здійснення діяльності нерезидентом на території України через постійне представництво, з урахуванням прийнятих законами №№ 466, 786, 1117 змін до пп. 133.2.2, п. 133.3 та пп. 141.4.7 ПКУ;
  • у Додатку ПН щодо можливості відображення інформації про нерезидента, який є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу із джерелом походження з України у разі застосування відповідно до ст. 103 ПКУ положення міжнародного договору України з країною, резидентом якої є відповідний бенефіціарний (фактичний) отримувач (власник) такого доходу;
  • у Додатку РІ:
    • виключено різниці, на яку збільшується фінансовий результат до оподаткування, – на суму витрат, понесених платником податків при здійсненні операцій з нерезидентами, якщо такі операції не мають ділової мети (редакція пп. 140.5.15 ПКУ діяла до 01.01.2021 р.).
    • доповнено новою різницею щодо збільшення фінансового результату до оподаткування податкового (звітного) періоду на суму витрат, пов’язаних із виконанням умов договору про надання бюджетного гранту, понесених у поточному звітному періоді за рахунок таких грантів (але не більше суми таких грантів) та включених до складу витрат поточного звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (пп. 140.5.16 ПКУ);
    • доповнено новими різницями щодо зменшення фінансового результату до оподаткування податкового (звітного) періоду:
      • на суму бюджетних грантів, отриманих платником податку та включених до складу доходів звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (пп. 140.4.8 ПКУ);
      • на суму отриманої одноразової компенсації суб’єктам господарювання відповідно до Закону України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та включеної до складу доходів звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (п. 54 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ);
      • на суму списаних штрафних санкцій і пені відповідно до п. 23 та списаного податкового боргу відповідно до п. 24 підрозд. 10 розд. XX ПКУ та включених до складу доходів звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (п. 54 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ);
  • у Додатку АМ щодо відображення відповідно до пп. 138.3.2 ПКУ, для цілей розрахунку різниці, на яку збільшується фінансовий результат до оподаткування згідно з п. 140.2 ПКУ, інформації про капіталізовані проценти, які підлягали включенню до собівартості необоротного активу відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Відповідно до п. 46.6 ПКУ нові форми декларацій набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення. Оскільки наказ № 317 опубліковано у ІІІ кварталі 2021 року, вперше нову форму декларації будемо подавати за ІV квартал 2021 року.

Облік і звітність

Міністерство фінансів України наказом від 09.07.2021 р. № 385 внесло зміни до деяких нормативно-правових актів з бухобліку.

1. Уточнено, що у первинному документі реквізит «одиниця виміру господарської операції» вказують у грошовому та за можливості у натуральних вимірниках. Для цього скоригували абз. 1 п. 2.4 Положення № 88.

2. Відразу в декілька НП(С)БО замінили згадку про коди КОАТТУ на КАТОТТГ (Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад).

3. У формі № 2-мс позицію «Разом витрати (2050 + 2165)» виклали у новій редакції.

4. У Порядку № 1213 оновили норму, яка передбачає, що спрямування підприємствами державного, комунального секторів економіки частини чистого прибутку на квартальну і річну дату балансу відображають на матеріальне заохочення – за дебетом субрахунку 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» і кредитом рахунку 66 «Розрахунки за виплатами працівникам» наводиться сума нарахованої працівникам винагороди, допомоги, премії тощо, яка обчислена з прибутку попереднього звітного кварталу (року) відповідно до законодавства, установчих і розпорядчих документів та з урахуванням фінансового плану.

5. Із НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» видалено норму, за якою застосовування МЗФС для малих і середніх підприємств не допускається підприємствами, на які не поширюється сфера його застосування.

Контроль і відповідальність

Кабінет Міністрів України посилює контроль за погашенням боргів із заробітної плати. Зокрема, буде активізована робота через проведення щотижневих нарад на рівні Уряду та запроваджене фокусне обговорення проблематики конкретних органів управління та регіонів тощо.

У черговому засіданні Міжвідомчої робочої групи з питань погашення заборгованості із заробітної плати взяли участь у режимі доповідей представники ДК «Укроборонпром», Міненерго, Державного космічного агентства, Донецької, Харківської областей та м. Києва. Крім цього, традиційно були присутні також і представники інших органів центральної виконавчої влади, обласних державних адміністрацій, професійних спілок.

За результатами наради було прийнято рішення про проведення, принаймні у наступні два місяці, засідань Міжвідомчої робочої групи щотижнево, актуалізацію та висвітлення на офіційних сайтах графіків із зменшення заборгованості. Також активізація роботи у цьому напрямку дасть змогу привернути більшу увагу відповідних органів і керівництва в регіонах до проблеми заборгованості та створить умови для результативного пошуку рішень і посилення відповідальності.

Фінансові ринки

Національний банк України постановою від 12 серпня 2021 року № 85 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України з питань готівкового обігу» (далі – Постанова № 85) осучаснив порядок і вимоги до здійснення касових операцій в банках та інкасаторських компаніях, врахувавши стрімкий розвиток цифрових технологій в сфері готівкового обігу та активне запровадження електронного документообігу у фінансовому секторі.

Насамперед регулятор передбачив можливість запровадження банками та компаніями, які отримали ліцензію на надання банкам послуг з інкасації:

  • обігу електронних документів з використанням кваліфікованого/удосконаленого електронного підпису та кваліфікованої/удосконаленої електронної печатки;
  • застосування кодування в супровідних документах та в маркуванні продукції, а також інтеграції у процеси обліку готівки сучасних цифрових комунікацій, що підвищує оперативність та безпечність проведення операцій з інкасації коштів та перевезення валютних цінностей,
  • визначення різних засобів ідентифікації та верифікації інкасатора, зокрема із застосуванням цифрових технологій;
  • уточнення форми та вимог щодо оформлення супровідного касового ордера до сумки з валютними цінностями.

Крім того, Національний банк:

  • надав право банку (філії, відділення) здійснювати касове обслуговування клієнтів із використанням його цифрового власноручного підпису;
  • розширив перелік послуг банків, що мають здійснюватися на підставі внутрішніх документів, зокрема щодо організації та порядку роботи пунктів дистанційного обслуговування, включно з роботою з платіжними пристроями;
  • визначив вимоги до інкасаторських кампаній, які на договірних умовах з клієнтом можуть здійснювати обмін придатних до обігу банкнот на монети, монет на банкноти, банкнот (монет) одних номіналів на банкноти (монети) інших номіналів;
  • посилив вимоги до банків з питань зобов’язання за зверненням клієнта врегулювати відповідно до законодавства України спірні питання, які пов’язані з касовими операціями, включаючи питання здійснення обміну фізичним та юридичним особам банкнот і монет, що вилучаються Національним банком з обігу, операцій, що здійснені через платіжні пристрої.

Цей документ вносить зміни до:

  • Інструкції з організації інкасації коштів та перевезення валютних цінностей банків Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 31 березня 2017 року № 29 (зі змінами);
  • Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 25 вересня 2018 року № 103.

Постанова набрала чинності 18 серпня 2021 року. Водночас банки та компанії, які отримали ліцензію на надання банкам послуг з інкасації, матимуть достатній час (шість місяців) для приведення своїх внутрішніх документів у відповідність до її вимог.

Трансфертне ціноутворення

Міністерство фінансів України затвердило три Узагальнюючі податкові консультації з питань трансфертного ціноутворення (далі – ТЦУ) та оподаткування доходів нерезидентів.

За результатами роботи Експертної ради з питань підготовки Узагальнюючих податкових консультацій (далі – УПК) при Міністерстві фінансів наказами Міністерства від 20 серпня 2021 року затверджено Консультації щодо:

  • питань оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів (Наказ № 480);
  • заповнення повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (Наказ № 479);
  • тимчасового зупинення перебігу строків надання платниками податків відповідей на запити контролюючих органів щодо подання документації з трансфертного ціноутворення (Наказ № 478).

Судова практика

Верховний Суд України у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (постанова від 19.08.2021 р. у справі № 804/3049/17) розглянув спір роботодавця та органу Держпраці щодо можливості виконувати роботи підвищеної небезпеки за цивільно-правовим договором (далі – ЦПД).

Вкотре наголошено, що неприпустимо оформляти ЦПД на виконання небезпечних робіт з особами, які не мають відповідних знань, досвіду та, у визначених законом випадках, допуску (дозволу), а також робіт, які мають постійний характер виконання.

До того ж, оскільки декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства подає та отримує дозвіл на виконання конкретних видів робіт саме роботодавець, то роботи підвищеної небезпеки, визначені таким дозволом, можуть виконуватися виключно працівниками такого роботодавця, а не особами, що надають послуги за ЦПД, за умови відсутності у них дозволів на виконання таких робіт.

Разом із такими висновками, Верховний Суд також не взяв до уваги доводи позивача про те, що невід'ємний елемент складу правопорушення, передбаченого ст. 265 КЗпП, –наявність виплати зарплати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ) та податків.

В абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП передбачено три самостійні порушення:

  • допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту);
  • оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві;
  • виплата зарплати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ та податків.

Спільним для вищеперелічених правопорушень є санкція, яка передбачає штраф у 10-кратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, а до юридичних осіб та ФОП, які використовують найману працю та є єдиноподатниками 1-3 груп, застосовують попередження.

Праця та заробітна плата

Кабінет Міністрів України постановою № 829 від 11 серпня 2021 р. виклав у новій редакції п. 12 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Ця норма передбачає, що громадянам, необґрунтовано притягнутим до кримінальної відповідальності, репресованим особам, яких у подальшому було реабілітовано, час тримання під вартою, час відбування покарання в місцях позбавлення волі та засланні, а також перебування на примусовому лікуванні зараховується до страхового стажу. Зарахування такого періоду здійснюється на підставі виданих уповноваженими органами довідок (документів) про реабілітацію (довідки суду, органів прокуратури чи досудового розслідування про закриття кримінального провадження або довідки суду про прийняття виправдувального вироку).

Раніше нормативно-правовими актами не було врегульовано випадки зарахування до страхового стажу таких періодів, якщо такі довідки (документи) про реабілітацію відсутні. Завдяки постанові № 829 у разі відсутності в особи необхідних довідок про реабілітацію, час утримання під вартою, час відбування покарання в місцях позбавлення волі та час перебування на примусовому лікуванні зараховуватиметься до страхового стажу реабілітованим особам на підставі відповідного судового рішення.

Інше

Президент України підписав Закон «Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг» № 1689-ІХ, який парламент ухвалив 15 липня 2021 року.

Закон запроваджує нові терміни, як-от «електронна публічна послуга», «автоматичний режим надання електронної публічної послуги», «комплексна електронна публічна послуга», «система електронної взаємодії електронних ресурсів», а також інші терміни, пов’язані з наданням (отриманням) електронних публічних послуг.

Також документ визначає особливості надання таких послуг, порядок отримання та особливості оформлення результатів їх надання.

Закон набирає чинності через три місяці з дня опублікування. Протягом цього часу Кабінет Міністрів України має затвердити план заходів щодо переведення публічних послуг в електронну форму.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра