Право

Робота у вихідні під час відрядження: які трудові гарантії працівника?

Працівника підприємства направляють у службове відрядження для виконання робіт у вихідний день (суботу). Які гарантії з оплати праці (інші трудові гарантії) за такі дні він має?

Якщо співробітника спеціально направляли у відрядження для роботи у вихідний, то він має право на оплату такого дня в подвійному розмірі середнього заробітку або може отримати інший день відпочинку.

Відповідно до п. 9 p. І Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон у редакції наказу Мінфіну України від 17.03.11 р. № 362 якщо працівник спеціально відряджений для роботи у вихідні або святкові й неробочі дні, то компенсація за роботу в ці дні виплачується згідно з чинним законодавством. Попри те, що зазначений норматив обов’язковий до застосування лише бюджетниками, госпрозрахункові підприємства його вправі використовувати як довідковий. На це вказують, зокрема, і податківці у своїх листах від 31.03.2012 р. № 5742/6/15-1415 та від 07.09.2011 р. № 10077/5/15-1216.

Стаття 71 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 року (далі – КЗпП) забороняє залучати працівників до роботи у вихідні (крім деяких зазначених у ній винятків, серед яких ліквідація наслідків стихійного лиха тощо). Тож у випадку направлення співробітника у відрядження, де він буде змушений працювати у свій вихідний, лише наказу буде недостатньо. Аби усе було законно, варто отримати згоду відрядженого. Для цього згодиться автограф та напис «Згоден» у наказі про відрядження, де зазначать, що він зобов’язаний працювати у вихідні (святкові, неробочі) дні під час службової поїздки.

Додатково це питання розкрив Мінсоцполітики в листі від 26.04.13 р. № 478/13/84-13. Так, було зазначено, що компенсація за роботу у відрядженні у вихідні дні проводиться відповідно до ст.ст. 72,73 та 107 КЗпП. Додатково в листі розтлумачено: співробітники, направлені у відрядження спеціально для роботи у вихідний день, зобов'язані працювати в ці дні, якщо це прямо обумовлено в наказі про відрядження.

Тож за день роботи, коли у співробітника повинен би бути вихідний, за згодою сторін виплачують подвійний розмір середнього заробітку або надають інший день відпочинку (ст.ст. 72 та 107 КЗпП). Обраний варіант зазначається безпосередньо в наказі про відрядження або ж у заяві від працівника.

Зауважимо, що відповідно до ст. 121 КЗпП працівниками, які направляються у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і її розмір не може бути нижчим середнього заробітку.

Оплату за роботу у вихідний визначають за ст. 107 КЗпП. Зокрема, робота у святковий і неробочий день оплачується в подвійному розмірі:

  • відрядникам – за подвійними відрядними розцінками;
  • працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, – у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
  • співробітникам, які одержують місячний оклад, – у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день була в межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо працювали понад місячну норму.

Оплата в подвійному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у вихідний день.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра