Облік і звітність

Чи може неприбуткова організація у звітному періоді за даними бухобліку вийти в прибуток чи збиток, а не зійти на нуль?

Як відомо, отримання прибутку не може бути метою діяльності неприбуткової організації. Проте трапляються ситуації, що в якомусь періоді доходів буде більше (тобто буде позитивна різниця між доходами та витратами), а витратяться вони лише в наступному періоді. Тож за якийсь період в бухобліку може виникнути прибуток. Чи може неприбуткова організація у звітному періоді за даними бухобліку вийти в прибуток, а не зійти на нуль?

Так, це можливо. Одразу слід зауважити, що податкові наслідки в неприбуткової організації, яка включена до Реєстру неприбуткових установ та організацій, від наявності позитивного бухфінрезультату не виникають.

Зрозуміло, що все, що надходить неприбутковій організації (серед іншого й те, що вона заробляє від своєї господарської діяльності), іде на фінансування її діяльності. Тобто цілей отримання прибутку вона не ставить і розподіляти його між засновниками – членами організації не збирається.

Отже, отримання прибутку – не мета її діяльності. Але цілком можливо, що в якомусь періоді доходів буде більше (тобто буде позитивна різниця між доходами та витратами), а витратяться вони лише в наступному періоді. Тож за якийсь період в бухобліку може виникнути прибуток. Скажімо, нараховані відсотки банку або дохід від курсових різниць, який і «витратити» неможливо.

Або ж навпаки, витрат більше, ніж доходів у поточному періоді, і перекриються такі витрати-збитки лише в наступних періодах. Для прикладу, уявімо, що неприбутковій організації довелося списати безнадійну дебіторську заборгованість, оскільки дебітор ліквідувався. І це спричинило виникнення збитку, що перекрив цільові надходження наступного періоду.

Отже, у неприбуткових організацій іноді може виникати тимчасова позитивна (чи негативна) різниця між отриманими доходами та понесеними витратами. Однак така позитивна різниця (прибуток) усе одно направляється на фінансування діяльності організації в майбутньому, вона не розподіляється між засновниками.

Отримання прибутку – не загроза для статусу неприбуткової організації як неплатника податку на прибуток (якщо вона відповідає критеріям з пп. 133.4 Податкового кодексу України, далі – ПКУ, зокрема перебуває в Реєстрі неприбуткових установ та організацій). Тобто сам факт отримання прибутку не є підставою для оподаткування податком на прибуток таких сум. Тут важливо, щоб доходи (прибутки) витрачалися на статутні цілі (пп. 133.4.2 ПКУ).

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра