Облік і звітність

Чи може неприбуткова організація провадити підприємницьку діяльність?

Неприбутковий статус організацій у разі виконання певних умов Податкового кодексу України (далі – ПКУ) дарує їм звання неплатників податку на прибуток і покладає певні обов’язки щодо використання отриманих доходів. А чи має право загалом неприбуткова організація провадити підприємницьку діяльність?

Так, якщо отриманий прибуток вона витрачатиме на мету й цілі, для яких вона створена.

Підкріпимо сказане положенням із Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ): «Непідприємницькі товариства (кооперативи, крім виробничих, об’єднання громадян тощо) та установи можуть поряд зі своєю основною діяльністю здійснювати підприємницьку діяльність, якщо інше не встановлено законом і якщо ця діяльність відповідає меті, для якої вони були створені, та сприяє її досягненню» (ч. 1 ст. 86 ЦКУ).

Тут важливо, щоб профільний закон, прописаний для такої неприбуткової організації, не забороняв провадити підприємницьку діяльність, і таке підприємництво допомагало досягнути мети, заради якої створена організація. Для прикладу, за профільним законом для благодійних організацій: «Благодійні організації мають право здійснювати господарську діяльність без мети одержання прибутку, що сприяє досягненню їх статутних цілей» (ч. 4 ст. 16 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 р. № 5073-VI).

Звісно, варто, щоб у статутних документах не було заборони на здійснення підприємницької діяльності. А найкраще, аби така можливість була прописана у статуті.

Контролери також підтверджують, що неприбуткові організації можуть провадити підприємницьку (господарську) діяльність. Наведемо декілька їхніх роз’яснень стосовно цього:

  • «Громадське об’єднання зі статусом юридичної особи має право здійснювати підприємницьку діяльність безпосередньо, якщо це передбачено статутом громадського об’єднання, або через створені в порядку, передбаченому законом, юридичні особи (товариства, підприємства), якщо така діяльність відповідає меті (цілям) громадського об’єднання та сприяє її досягненню. Відомості про здійснення підприємницької діяльності громадським об’єднанням включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (пункт 2 статті 21 Закону № 4572)» (лист Мінфіну від 06.02.2019 р. № 11210-09-5/3214);
  • щодо створення благодійним фондом комерційного товариства: «…дохід, який буде отриманий БФ від діяльності ТОВ, має бути використаний виключно на статутну діяльність БФ та не може бути розподілений у будь-який спосіб між засновниками, учасниками, працівниками БФ, крім оплати їх праці) неприбуткова організація має право бути засновником ТОВ» (лист ДФСУ від 19.09.2016 р. № 20300/6/99-99-15-02-02-15).

Варто зауважити, що ПКУ не обмежує види діяльності, від яких неприбуткова організація може отримувати дохід, а обмежує тільки напрями його використання. Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (пп. 133.4.2 ПКУ). Та, звісно ж, вони не можуть розподілятися між членами-засновниками такої організації.

Отримання підприємницького доходу не робить неприбуткову організацію платником податку на прибуток. Головне, щоб отриманий дохід використовувався на статутні цілі.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра