Право

Фінансова підтримка сімейних ферм: кого підтримають

З наступного року повинен запрацювати механізм фінансової підтримки сімейних фермерських господарств. Кому надаватимуть таку допомогу – зясуємо далі.

Нормативний background

Нагадаємо, у травні 2019 року Кабінет Міністрів України своєю постановою затвердив Порядок надання сімейним фермерським господарствам додаткової фінансової підтримки через механізм доплати на користь застрахованих осіб – членів/голови сімейного фермерського господарства єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (даліПорядок). Ухвалення цього документа було передбачено ст. 131 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 р. № 1877-IV (далееЗакон № 1877). Постанова набирає чинності 1 січня 2020 року. Саме з цієї дати має запрацювати так званий механізм фінансової підтримки.

Право на доплату

Право на отримання доплати мають члени або голова сімейного фермерського господарства (далі – СФГ) без статусу юридичної особи, за умови, що таке господарство:

  • утворене відповідно до ст. 81 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 р. № 973-IV (даліЗакон № 973);
  • зареєстроване платником єдиного податку 4-ї групи згідно з гл. 1 р. XIV Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Особливі умови

Розглянемо ці умови докладніше. Відповідно до ст. 81 Закону № 973 СФГ без статусу юридичної особи організовує фізособа самостійно або спільно із членами своєї сім’ї на підставі договору (декларації) про створення СФГ. Такий договір укладають у письмовій формі. Цей документ підлягає нотаріальному посвідченню за місцем розташування майна та земельних ділянок фермерського господарства. Головою СФГ без статусу юридичної особи є член сім’ї, визначений договором (декларацією), який реєструється як фізична особа – підприємець.

Типову форму договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 05.04.2019 р. № 177.

Щодо реєстрації платником єдиного податку 4-ї групи, то ними, відповідно до п. 4 ст. 291 ПКУ, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники:

1) юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75%;

2) фізичні особи – підприємці, які провадять діяльність винятково в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону № 973, за умови виконання сукупності таких вимог:

  • здійснюють тільки вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої вирощеної власноруч або відгодованої продукції та її продаж;
  • провадять господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси;
  • не використовують працю найманих осіб;
  • членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени її сім’ї у визначенні ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України;
  • площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше 2 га, але не більше 20 га.

Отже, отримувачами фінансової допомоги можуть бути члени не будь-якого СФГ, а лише такого, що відповідає критеріям реєстрації платником єдиного податку, зокрема й стосовно площі сільськогосподарських угідь.

Зазначимо, що фінансова допомога не надається членам (голові) сімейного фермерського господарства, які підлягають страхуванню на інших підставах або звільняються від сплати єдиного соціального внеску відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI та не беруть добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра