Облік і звітність

Ліквідація основного засобу: документування та облікові аспекти

Настає час, коли певні активи підприємства через їх значний знос ліквідовують. Тому наразі поговоримо про те, як в обліку відобразити таке вибуття основного засобу з активів.

Оформлення операцій

Перед тим як приступати до ліквідації основного засобу (далі – ОЗ), спочатку слід встановити, які активи підлягають ліквідації. Для визначення непридатності ОЗ до подальшого використання керівник підприємства створює постійно діючу комісію (п. 41 Методрекомендацій № 561). Така комісія після отримання вказівки від керівника підприємства повинна здійснити безпосередній огляд об'єкта, що підлягає списанню, і прийняти рішення про його ліквідацію (п.п. 41 і 43 Методрекомендацій № 561), а також

  • встановити причини невідповідності критеріям активу;
  • визначити осіб, з вини яких відбулося передчасне вибуття основних засобів із експлуатації, внести пропозиції щодо їх відповідальності;
  • визначити можливість продажу (передачі) об'єкта іншим підприємствам, організаціям та установам або використання окремих вузлів, деталей, матеріалів, що можуть бути одержані внаслідок демонтажу, розбирання (ліквідації) основних засобів, встановити їх кількість і вартість.

На основі огляду ОЗ комісія повинна скласти акти на списання. Зазвичай таке рішення оформлюється:

  • Актом списання основних засобів;
  • Актом на списання автотранспортних засобів.

На сьогодні є чинні форми таких актів, затверджені наказом Мінфіну від 13.09.2016 р. № 818. Але за бажанням можна розробити свої акти на списання. Вони повинні містити усі обов’язкові реквізити первинного документа, що перелічені в п. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV.

Акт складається комісією у двох примірниках:

  • перший примірник передається до бухгалтерії для перенесення інформації до облікових регістрів, про що робиться відмітка;
  • другий – залишається в матеріально відповідальної особи і є підставою для передачі на склад запасних частин, що залишилися після ліквідації, а також різних матеріалів, комплектувальних, складових частин та інших відходів.

На підставі отриманого акта бухгалтерія робить відповідні записи про ліквідацію об’єкта ОЗ в Інвентарній картці обліку ОЗ.

Крім того, знадобиться наказ (розпорядження) керівника про ліквідацію об'єкта ОЗ.

Бухоблік

Основний засіб, який комісія визнала непридатним до використання, а керівник підприємства з нею погодився, слід списати з балансу (п. 33 НП(С)БО 7).

Для цього в бухгалтерії на підставі акта на списання ОЗ виконують такі операції:

1) припиняють нараховувати амортизацію з місяця, наступного за місяцем ліквідації об’єкта ОЗ (п. 29 НП(С)БО 7). Якщо застосовувався виробничий метод – із дати, наступної за датою ліквідації об'єкта ОЗ;

2) списують нарахований знос за період використання ОЗ шляхом складання проведення Дт 13 – Кт 10;

3) списують залишкову вартість ОЗ на інші витрати в тому періоді, у якому відбулася ліквідація об’єкта ОЗ, проведенням Дт 976 – Кт 10;

4) усі витрати, пов’язані з ліквідацією ОЗ (заробітна плата персоналу, зайнятого на демонтажі ОЗ, нарахований єдиний соціальний внесок на його зарплату, використані матеріали під час демонтажу чи розбирання ОЗ, послуги сторонніх організацій тощо) списують на інші витрати періоду проведенням Дт 976 – Кт 66, 65, 631, 20, 22 тощо;

5) якщо після розбирання чи демонтажу ОЗ утворилися запаси (запчастини, будматеріали тощо), їх оприбутковують на баланс. При цьому, якщо:

  • підприємство планує їх продавати, то запаси оприбутковують за чистою вартістю реалізації;
  • підприємство планує використовувати їх у своїй господарській діяльності, то такі активи оприбутковують за ціною можливого використання.

Існує два підходи до оприбуткування запасів від ліквідації ОЗ:

1) шляхом визнання на вартість отриманих запасів доходу (Дт 20, 22, 28 – Кт 746):

2) шляхом виокремлення із вартості ОЗ, що ліквідується, запасів до ліквідації ОЗ (Дт 20, 22, 28 – Кт 10).

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра