Облік і звітність

Розрахунок відпускних: що потрібно знати бухгалтеру (частина 1)

Літо – традиційна пора відпусток. На що потрібно звернути увагу працівникам бухгалтерії при розрахунку відпускних у цю гарячу пору? Розглянемо особливості визначення суми відпускних, врахування окремих виплат працівникам при розрахунку відпускних, повернення відпускних за невідпрацьований час, а також виплату компенсації за невикористану частину щорічної відпустки.

Кодексом законів про працю України (далі  – КЗпП) кожному працівнику гарантовано право на відпочинок, зокрема, на оплачувану відпустку.

Державні гарантії права на відпустки, умови, тривалість і порядок їх надання працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також  для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку закріплені у Законі України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Відповідно до ст. 21 Закону про відпустки за три дні до початку відпустки роботодавець має розрахувати та виплатити відпускні (заробітна плата працівника за час відпустки). Зауважимо, що банки приймають платіжні документи на виплату відпускних лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування ПДФО та ЄСВ до бюджету із сум нарахованих відпускних. Тож бухгалтеру необхідно до цього часу провести всі необхідні розрахунки для визначення сум відпускних.

Визначення суми відпускних

Обчислення заробітної плати працівникам за час щорічної відпустки здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 №100 (далі — Порядок № 100).

Згідно з п. 2 Порядку № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. Працівникові, який пропрацював на підприємстві менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку.

Розрахунок відпускних провадиться виходячи з розміру середньоденної заробітної плати. Він визначається шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (п. 7 Порядку № 100). До кількості календарних днів року не включаються святкові і неробочі дні (їх перелік визначений у ст. 73 КЗпП). Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки (у т.ч. вихідних днів).

Зверніть увагу, що при обчисленні загальної суми відпускних до числа календарних днів не відносяться святкові та неробочі дні, які припадають на час відпустки.

Наче все просто. Проте часто-густо бухгалтери припускаються помилок під час розрахунку сум відпускних, а саме − при визначенні сумарного заробітку. Справа у тому, що у Порядку № 100 наведено перелік виплат працівникам, які не враховуються при визначенні середньомісячної заробітної плати або враховуються лише частково.

Далі буде.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра