Облік і звітність

Що робити бухгалтеру, який раптом виявив не списану безнадійну дебіторську заборгованість?

Заборгованість, яку практично неможливо повернути, називають безнадійною. Вона може виникати щодо продажу товарів, наданих робіт (послуг), відшкодування збитків і задоволення претензій, розрахунків із підзвітними особами тощо. Як правило, безнадійну дебіторську заборгованість списують. Та що робити, якщо помилково або з неуважності бухгалтер не списав її?

Відповідно до ст. 257 Цивільного кодексу України (далі − ЦКУ) загальна позовна давність становить три роки. Дозволяється перервати перебіг позовної давності. Для цього боржник повинен вчинити дію, яка свідчитиме про те, що він визнає свій борг. Після цього відлік строку позовної давності починається заново. Не слід також забувати про спеціальні строки позовної давності, передбачені ст. 258 ЦКУ. Нагадаємо, для окремих видів вимог може встановлюватися спеціальна позовна давність. Зокрема, позовна давність в один рік застосовується до вимог:

  • про стягнення неустойки (штрафу, пені);
  • про спростування недостовірної інформації, поміщеної у засобах масової інформації;
  • про переведення на співвласника прав та обов'язків покупця у разі порушення переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності;
  • у зв'язку з недоліками проданого товару;
  • про розірвання договору дарування;
  • у зв'язку з перевезенням вантажу, пошти;
  • про оскарження дій виконавця заповіту.

Нерідко трапляються ситуації, коли підприємство пропускає закінчення строку позовної давності або неправильно його обчислює. Внаслідок цього в бухгалтерському обліку виникає помилка, яку необхідно виправити. Метод коригування залежить від періоду, коли вона виникла.

Помилку за минулий рік слід виправити шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року. Адже помилково не списана безнадійна дебіторська заборгованість впливає на розмір нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) підприємства (п. 4 П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах»).

Для виправлення минулорічної помилки (якщо не списано безнадійну дебіторську заборгованість) необхідно виконати проведення: дебет рахунку 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» із кредитом рахунку 36 або 37. Підставою для цього буде бухгалтерська довідка.

Якщо помилка виникла у поточному році, але стосовно минулого звітного періоду, спосіб коригування інакший. Прикладом такої ситуації може бути безнадійна дебіторка, не списана у I кварталі поточного року. Для виправлення цієї помилки рекомендуємо відобразити в обліку помилково пропущену операцію: дебет субрахунку 944 із кредитом рахунку 36 або 37.

Відповідно до п. 5 П(С)БО 6 проведені коригування бухгалтерських помилок, що стосуються попередніх періодів, потребують повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності. Про суть виправлень потрібно також зазначити у примітках до річної фінансової звітності. Заново заповнену фінансову звітність слід надавати зацікавленим користувачам.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра