Право

Що повинні досліджувати суди під час з’ясування реальності операцій: огляд судової практики

Компанія звернулася до суду з адміністративним позовом до ГУ ДПС України, у якому просила визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення (далі – ППР), винесені за результатами проведеної перевірки компанії. За висновками ГУ ДПС України, позивач безпідставно включив до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість з контрагентами, оскільки такі операції фактично не були здійснені. Суд першої інстанції позов задовольнив, апеляційний суд змінив рішення. Позивач подав касаційну скаргу. Ось як далі розвивалися події.

Вирішуючи справу, суд узяв до уваги таке:

  • тільки наявність певної податкової інформації, одержаної від інших підрозділів Державної податкової служби (далі – ДПС) чи з інформаційних систем ДПС, що не є юридичним фактом, утворює лише привід і підстави для перевірки такої інформації, може породжувати певні сумніви щодо законності господарських операцій платника податків, однак не є беззаперечним доказом того факту, що насправді послуги (роботи, товари) не отримувались платником податків від його контрагента;
  • компанія (позивач) не може нести відповідальність за невиконання його контрагентами своїх податкових зобов’язань, адже поняття «добросовісний платник», яке вживається у сфері податкових правовідносин, не передбачає виникнення у платника податків додаткового обов’язку з контролю за дотриманням його постачальниками правил оподаткування, а сам платник не наділений повноваженнями податкового контролю, а тому не може володіти інформацією щодо виконання контрагентом податкових зобов’язань;
  • за умови подання платником податків усіх оформлених у належний спосіб документів, передбачених податковим законодавством, дані податкового обліку вважаються сформованими правомірно (обґрунтовано), якщо контролюючий орган не доведе зворотне (правова позиція сформульована Верховним Судом у постанові від 02.02.2019 р. у справі № 826/13060/18);
  • роблячи висновки щодо фактичного здійснення/нездійснення операцій, суди не в повному обсязі дослідили обставини, що мають значення для справи. Так, докази, що можуть використовуватись під час аналізу реальності операції, – дані про існування активу (чи вироблявся, ким і коли, як транспортувався, ким приймався тощо). Реальність операцій також потребує з’ясування того факту, чи справді відповідні товарно-матеріальні цінності могли бути отримані від указаних контрагентів. Для цього необхідно встановити, за яких обставин і в який спосіб налагоджено господарські зв’язки між позивачем та його задекларованими постачальниками, які персонально брали в цьому участь, з метою з’ясування умов та характеру здійснених операцій. Суди мали в належний спосіб перевірити фактичний альтернативний рух активів порівняно із задекларованим, а також наявність/відсутність у підприємства наміру отримати додатковий приріст активів чи зберегти їхню вартість за наслідками вчинення спірних правочинів. Не досліджено в належний спосіб і технічну можливість постачальників виконати спірні поставки товарів з урахуванням їх фактичних господарських ресурсів, понесення ними витрат, пов’язаних з реальним здійсненням господарської діяльності (на оренду приміщень, оплату комунальних платежів та електроенергії, виплату заробітної плати тощо).

Постанова Верховного Суду від 15.04.2020 р. у справі № 0240/3395/18-а: за наведених обставин у цій справі висновки судів попередніх інстанцій є передчасними та такими, що зроблені без належного з’ясування фактичних обставин справи. Справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра