Право

Страховий стаж менше шести місяців: як виплатити декретні

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Згідно з частиною 4 статті 19 Закону № 1105 застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку, за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на матеріальне забезпечення у таких розмірах:

  • допомога по тимчасовій непрацездатності − виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку;

  • допомога по вагітності та пологах − виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.

Згідно з частинами 1 і 2 статті 21 Закону № 1105 страховий стаж − період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачені ним і роботодавцем страхові внески. Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження − у порядку і на умовах, передбачених раніше чинним законодавством.

Зазначимо, що декретні виплачуються за рахунок соцстрахівських сум. При цьому розмір допомоги не залежить від страхового стажу працівниці. Тобто декретні нараховують в 100 % сумі.

Якщо протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку застрахована особа має страховий стаж менше шести місяців, допомога по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, незалежно від набутого страхового стажу, надається відповідно до частини 4 статті 19 Закону № 1105.

Якщо у застрахованої особи страховий стаж в дванадцяти місяцях перед настанням страхового випадку становитиме шість місяців і більше, то декретні виплачується без обмежень − у розмірі 100 % середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу відповідно до статті 26 Закону № 1105.

Таким чином, якщо протягом дванадцяти місяців перед настанням декретної відпустки застрахована особа має страховий стаж менше шести місяців, то вона може розраховувати на декретні в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати. Але при цьому сума декретних на місяць не може бути менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра