Облік і звітність

Як правильно у формі № 20-ОПП повідомити про квартиру засновника

Як відомо, у формі № 20-ОПП відображають об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, та об’єкти, через які провадиться діяльність. Такими об’єктами є майно та дії, у зв’язку з якими у платника виникають обов’язки щодо сплати податків і зборів. Як бути, якщо підприємство зареєстровано у квартирі, де проживає засновник. Як зазначати вид права на цю квартиру? Який код обрати у формі № 20-ОПП?

Фактично інформація про юридичну адресу підприємства вже є у Єдиному державному реєстрі. Водночас у «ЗІР» наявні консультації щодо того, що підприємство (незалежно від того, за якою адресою воно зареєстроване) має зазначити у формі № 20-ОПП такий об’єкт.

Далі виникає питання: чи є об’єктом оподаткування для підприємства квартира, де живе засновник і в якій це підприємство зареєстровано? Логічно припустити, якщо таку квартиру переобладнано під офіс, кабінет чи склад, і там фактично здійснюється господарська діяльність, однозначно інформацію про такий об’єкт слід розкривати. У такому випадку у графі 3 форми № 20-ОПП інформація про квартиру зазначається відповідно до функціонального призначення приміщення (наприклад, код «240» – кабінет; «378» – офіс; «468» – склад; «55» – архів).

Але в більшості випадків у своїй квартирі продовжує жити засновник, і господарської діяльності там немає. У такому разі наявність цього об’єкта не є приводом для виникнення у підприємства обов’язків щодо сплати податків і зборів. За таких обставин у формі № 20-ОПП ця квартира не відображається. Це одна з позицій стосовно цього питання.

Однак існує й інша думка, на якій наполягає і контролюючий орган. Фактично, підприємство не може зареєструватися у квартирі фізичної особи (в аналізованому випадку – засновника). Згідно з бухобліковим принципом автономності, визначеним у ст.4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», особисте майно власників підприємства є відокремленим від майна підприємства і, відповідно, не відображається у його фінзвітності.

Отже, підприємство може зареєструватися у квартирі засновника, або якщо він уніс цю квартиру до капіталу підприємства, або якщо підприємство орендує цю квартиру у свого власника. У першому випадку власник отримує корпоративні права і право на отримання дивідендів, а в другому – підприємство сплачує своєму засновнику орендні платежі. Тож така квартира в будь-якому випадку буде для підприємства об’єктом оподаткування.

Квартира, у якій не ведеться діяльність підприємства, відображається у графі 3 форми № 20-ОПП з кодом «682» (квартира). Вид права для квартири, внесеної до капіталу підприємства, зазначають у графі 10 з кодом «1» (право власності), адже така квартира є майном підприємства й обліковується на його балансі. Якщо ж квартира орендується у засновника, зазначають код виду права «7» (довгострокове користування, оренда) або «8» (короткострокове користування, оренда або найм). Так само зазначається вид права в разі, коли квартира відповідно до договору між засновником і підприємством перебуває у спільному користуванні.

Слід звернути увагу, що в п. 8.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588, визначено, що орендоване майно підлягає відображенню у формі № 20-ОПП.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра