Чи повинні фізичні особи-підприємці, що є платниками єдиного податку, застосовувати РРО при продажу товарів за готівку?
Нагадаємо, що для фізичних осіб – підприємців в разі застосування спрощеної системи оподаткування передбачені такі групи єдиного податку:
- перша (пп. 1 п. 291.4 Податкового кодексу України (далі - ПКУ);
- друга (пп. 2 п. 291.4 ПКУ);
- третя (пп. 3 п. 291.4 ПКУ);
- п’ята (пп. 5 п. 291.4 ПКУ).
У пункті 296.10 ПКУ зазначається, що платники єдиного податку першої – третьої груп не застосовують реєстратори розрахункових операцій. Про п’яту групу платників єдиного податку в зазначеному пункті не згадується.
З цього приводу варто зазначити, що п’ята група платників єдиного податку для фізичних осіб – підприємців була додана в ПКУ згідно з нормами Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні» від 05.07.2012 р. № 5083-VI.
Звернемося безпосередньо до норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі – Закон про РРО), оскільки підстави для незастосування РРО встановлені не лише в ПКУ, але й у самому Законі про РРО.
Відповідно до п. 6 ст. 9 Закону про РРО реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) фізичними особами – підприємцями, які сплачують єдиний податок.
Отже, положення п. 6 ст. 9 Закону про РРО передбачають незастосування РРО всіма фізичними особами – підприємцями, які сплачують єдиний податок, незалежно від обраної ними групи платників єдиного податку.
Тож, фізичні особи – підприємці, що є платниками єдиного податку першої – третьої груп, не застосовують реєстратори розрахункових операцій згідно з п. 296.10 ст. 296 ПКУ.
Таким чином, на підставі п. 6 ст. 9 Закону про РРО фізичні особи – підприємці, які обрали п’яту групу платників єдиного податку, при продажу товарів за готівку реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки можуть не застосовувати.
