Податки

Декларація з податку на прибуток: що змінилося?

Мінфін цього літа видав наказ «Про затвердження Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств» від 08.07.2016 р. № 585 (далі − Наказ № 585). Значною мірою поява такого документа зумовлена потребою усунути окремі недоліки чинної форми декларації, а також забезпечити відповідність її вмісту реаліям Податкового кодексу України (далі ПКУ).

Перша зміна стосується рядка 2 вступної частини Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Мінфіну від 20.10.2015 р. № 897 (далі − Податкова декларація). Йдеться про місце для відображення базового звітного періоду − кварталу або року.

Окрім технічних коригувань, зміни до основної частини Податкової декларації пов’язані зі скасуванням щомісячних авансових внесків та запровадженням іншого − одноразового авансового внеску в сумі 2/9 податку на прибуток, нарахованого за підсумками трьох кварталів 2016 року. Хоча такі правила з’явилися в ПКУ ще з 01.01.2016 р. з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 р. № 909-VIII (далі − Закон № 909).

Зауважимо, що з Податкової декларації прибрали не всі згадки про щомісячні авансові внески, адже їх розраховуватимуть у випадку уточнення показників за звітний період 2013 або 2014 року.

Додаток ЗП у новій редакції

Заповнення «старого» додатка ЗП до Податкової декларації супроводжувалось чи не найбільшою кількістю неоднозначних моментів. А все через наявність цілої низки вагомих недоліків. Зокрема, тут не було можливості зазначати переплату «дивідендних» авансових внесків з податку на прибуток, а також суми податку, сплаченого за кордоном, який можна зараховувати у зменшення «вітчизняного» податку на прибуток.

Допоки не було змінено додаток ЗП до Податкової декларації, податківці рекомендували усувати такі недоліки звітності, зокрема, поданням доповнення за довільною формою (п. 46.4 ПКУ). Однак в оновленій редакції додатка знайшлося місце для всього.

Так, у рядку 16.1 додатка ЗП до Податкової декларації відображають суму податку, сплаченого суб’єктами господарювання за кордоном, який зараховують під час сплати ними податку на прибуток в Україні. Вплив такого іноземного податку лімітований: він не може перевищувати суми податку, що підлягає сплаті в Україні протягом звітного періоду (пп. 141.4.9 ПКУ).

Наступні рядки 16.2−16.4.2 додатка ЗП до Податкової декларації призначені для розгорнутого відображення інформації про авансові внески, сплачені в разі виплати дивідендів. Для цього:

  • у рядку 16.2 зазначають такі авансові внески, сплачені у звітному періоді;
  • у  рядку 16.3 — «дивідендні» авансові внески, не враховані у минулих періодах;
  • у рядку 16.4.1 — суму, яка зменшує податок на прибуток у поточному періоді;
  • у  рядку 16.4.2 — показник, який можна перенести в наступні звітні періоди.

Нарахований податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який може зменшувати податок на прибуток звітного періоду, відображають у рядку 16.5 додатка ЗП до Податкової декларації. При цьому існує пряма заборона переносити невраховану частину податку на нерухоме майно на наступні періоди (п. 137.6 ПКУ).

Останній рядок 16.6 додатка призначений для відображення новинки 2016 року − авансового внеску у сумі 2/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за три квартали 2016 року (п. 38 підрозд. 4 р. ХХ ПКУ). Нагадаємо, що сплачувати такий одноразовий авансовий внесок повинні тільки квартальні платники податку на прибуток.

Також оновлена редакція додатка ЗП до Податкової декларації не містить формул, за якими раніше розраховували граничні значення показників її рядків. Однак у будь-якому разі податок на прибуток звітного періоду, який відображають у рядку 17 основної частини Податкової декларації, не може бути меншим за нуль. Саме на показник такого рядка й впливає підсумок додатка ЗП до Податкової декларації.

Змінений додаток АВ

Коригування додатка АВ до Податкової декларації, звісно, не змінило його призначення − деталізувати розрахунок авансового внеску з податку на прибуток, який сплачують у разі виплати дивідендів.

Окрім переставлених місцями рядків, мінфінівці змінили й формулу для розрахунку максимальної бази для нарахування такого авансового внеску. Її, нагадаємо, розраховують як різницю виплачених дивідендів та значення об’єкта оподаткування за відповідний звітний рік, за результатами якого виплатили такі дивіденди. Однак завдяки Наказу № 585 для розрахунку такого об’єкта не враховують показник рядка 23 ПН основної частини Податкової декларації.

У рядку 23 ПН основної частини Податкової декларації відображають суму податків, які утримують при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам у звітному періоді.

Рішення мінфінівців прибрати із формули податок на репатріацію є цілком виправданим. Адже «дивідендний» авансовий внесок визначено як невід’ємну частину податку на прибуток, і його не можна розцінювати як податок, який утримують з доходів (прибутків) нерезидентів (пп. 57.11.5 ПКУ).

Відкориговані додатки РІ та ПН

Законом № 909 право на зменшення фінансового результату до оподаткування поширили на нараховані доходи:

  • від участі в капіталі платників єдиного податку четвертої групи;
  • у вигляді дивідендів, які підлягають виплаті на його користь від будь-яких платників податків, які сплачують «дивідендні» авансові внески з податку на прибуток (пп. 140.4.1 ПКУ).

Нарешті рядки із відповідними назвами наведено й у додатку РІ до Податкової декларації.

Також додаток РІ до Податкової декларації доповнили рядками для відображення різниць, пов’язаних, зокрема, із виконанням Закону України «Про фінансову реструктуризацію» від 14.06.2016 р. № 1414-VIII. Утім, застосовувати їх можна буде тільки після набрання чинності цим законом − починаючи з 19.10.2016 р.

Окрім цього, додаток ПН до Податкової декларації доповнили рядками, призначеними для декларування трьох видів доходів нерезидентів, звільнених від оподаткування. Йдеться, зокрема, про доходи (дисконт) на державні цінні папери, облігації місцевих позик та різні операції, пов’язані з державними деривативами та позиками (пп. 141.4.10 ПКУ).

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра