Податки

Нові правила формування податкового кредиту з ПДВ

Як відомо, з 01.01.15 р. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року № 71-VIII (далі – Закон № 71) було внесено деякі зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (далі – ПКУ). Утім, не всі внесені законом зміни запрацювали з 01.01.15 р. Деякі набрали чинності з 01.07.2015 р.

З 1 липня 2015 року перестав діяти п. 198.4 ПКУ, також зазнав корректив п. 198.3 та з'явилися новації у п. 199.1 ПКУ.

Такі корективи призвели до того, що більше не заборонено включати до податкового кредиту суми ПДВ, сплачені у разі придбання (виготовлення) товарів/послуг та необоротних активів, які призначаються для їх використання в операціях, що не є об’єктом оподаткування або звільняються від оподаткування, або ж не є в господарській діяльності підприємства. Тож такий ПДВ потраплятиме до податкового кредиту (далі — ПК) в повному розмірі.

З 01.07.15 р. у п. 198.3 ПКУ більше немає умови про використання покупки в оподатковуваних операціях у межах госпдіяльності для отримання права на формування ПК з ПДВ. Також із зазначеної дати більше не діє п. 198.4 ПКУ, що містив табу на формування податкового кредиту з покупок для пільгової діяльності. Тепер до податкового кредиту можна буде ставити весь вхідний податок, підтверджений податковою накладною (далі — ПН) з Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН).

Такий порядок формування ПК з ПДВ пов’язаний з особливістю функціонування системи електронного адміністрування. Оскільки в ЄРПН постачальник реєструє всі ПН, то і показник ΣНаклОтр у формулі з п. 2001.3 ПКУ враховує весь ПДВ, а не тільки той, який міг би потрапити до ПК (за старими правилами).

Але не все так приємно та просто.

Скажімо, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково — ні, платник зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання та скласти й зареєструвати ПН в ЄРПН на частку сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів у неоподатковуваних операціях (п. 199.1 ПКУ).

Подібна ситуація й із товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для використання (починають використовуватися) у пільговій або не господарській діяльності платника. Так, за приписами п.198.5 ПКУ платник змушений буде нарахувати податкові зобов’язання, виходячи із бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду й зареєструвати в ЄРПН у відведені строки ПН за тими товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання/починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об’єктом оподаткування відповідно до ст. 196 ПКУ (крім випадків проведення операцій, передбачених пп. 196.1.7 ПКУ);

б) в операціях, звільнених від оподаткування згідно зі ст. 197, підрозділом 2 р. XX ПКУ, міжнародними договорами (угодами) (за винятком операцій, передбачених пп. 197.1.28 ПКУ);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Якщо такі товари/послуги, необоротні активи надалі починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі у разі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку зможе зменшити суму податкових зобов’язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зареєстрованого в ЄРПН (а не як раніше — бухгалтерської довідки).

Із метою застосування цього пункту податкові зобов’язання визначають за товарами/послугами, необоротними активами:

1) придбаними для використання в неоподатковуваних операціях — на дату їх придбання;

2) придбаними для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, — на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, що складені відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 р. № 996-XIV.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра