Податки

Особливості оподаткування постійних представництв: на що звернути увагу?

В Україні працює постійне представництво іноземної компанії, яке провадить господарську діяльність з виробництва товарів для тварин на території України. Про які нюанси оподаткування потрібно памятати?

Визначення

Для початку з’ясуємо, що таке «постійне представництво». Отже, постійне представництво – постійне місце діяльності, через яке повністю або частково провадиться господарська діяльність нерезидента в Україні, зокрема: місце управління; філія; офіс; фабрика; майстерня; установка або споруда для розвідки природних ресурсів; шахта, нафтова/газова свердловина, кар’єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів; склад або приміщення, що використовується для доставки товарів, сервер (абз. 1 пп. 14.1.193 Податкового кодексу України, далі − ПКУ).

Оподаткування

Відповідно до пп. 133.2.2 ПКУ постійні представництва є платниками податку на прибуток.

Згідно з пп. 3.4.1 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. № 1588, відокремлені підрозділи юридичних осіб – нерезидентів, які відповідають визначенню постійних представництв згідно з пп. 14.1.193 п. 14.1 ст. 14 р. I ПКУ, до початку своєї господарської діяльності стають на облік (реєструються платниками податку на прибуток) у контролюючих органах за своїм місцезнаходженням.

При цьому, якщо представництво нерезидента не провадить господарську діяльність в Україні, не підпадає під визначення «постійне представництво», наведене в пп. 14.1.193 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, та не отримує доходи із джерелом походження з України або не виконує агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників, то воно не повинно реєструватися платником податку на прибуток та подавати декларацію з податку на прибуток підприємства.

У разі якщо нерезидент провадить свою діяльність в Україні та за її межами і при цьому не визначає прибуток від своєї діяльності, що ведеться ним через постійне представництво в Україні, сума прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, визначається на підставі складеного нерезидентом окремого балансу фінансово-господарської діяльності, погодженого з контролюючим органом за місцезнаходженням постійного представництва.

У разі неможливості визначити шляхом прямого підрахування прибутку, отриманого нерезидентами з джерелом його походження з України, оподатковуваний прибуток обчислюється контролюючим органом як різниця між доходом та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7 (Розрахунок № 2).

Відповідно до вимог ПКУ в разі здійснення або оподатковуваних операцій з поставки товарів, робіт, послуг більше ніж на 1 млн грн, або безоплатної поставки протягом 12 календарних місяців будь-який суб’єкт повинен обов’язково зареєструватись платником податку на додану вартість (далі − ПДВ) та здійснювати облік і звітність щодо цього податку.

Заробітна плата та оподаткування

Кодекс законів про працю України (далі − КЗпП) визначає правові засади і гарантії отримання громадянами України права розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці. Це означає, що на громадян держави та осіб, що мають дозвіл на роботу в України, поширюються норми і правила нарахування доходу у вигляді заробітної плати та інших виплат.

Відповідно до п. 10 ч. І ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі − Закон № 2464) страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього закону зобов’язані сплачувати Єдиний соціальний внесок (далі − ЄСВ).

Застрахована особа – фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку ЄСВ (п. 3 ч. І ст. 1 Закону № 2464).

Платників ЄСВ визначено ч. І ст. 4 Закону № 2464, до яких віднесено, зокрема, роботодавців: дипломатичні представництва і консульські установи іноземних держав, філії, представництва та інші відокремлені підрозділи іноземних підприємств, установ та організацій (у тому числі міжнародні), розташовані на території України.

Тобто на громадян України норми Закону № 2464 діють, і представництва (як постійні, так і непостійні) зобов’язані проводити нарахування ЄСВ, а от на іноземних громадян (нерезидентів), які працюють у представництвах іноземних підприємств, розташованих на території України, не поширюються норми ст. 253 Кодексу законів про працю України (далі − КЗпП), тому не підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню. Відповідно зазначені представництва не є страхувальниками для іноземців у разі нарахування та виплати їм на території України доходу у вигляді заробітної плати.

Інша ситуація з доходом фізичних осіб, який оподатковується згідно з р. IV ПКУ. Оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, регламентується п. 170.10 ПКУ, де визначено, що доходи з джерелом їх походження з України, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, установлених деякими нормами ПКУ).

Якщо міжнародним договором, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України, встановлено інші правила оподаткування, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.

Згідно з ПКУ до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику відповідно до умов трудового договору (контракту).

Заробітна плата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні й компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму. Відповідно, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 ПКУ.

Ставка податку становить 18% бази оподаткування щодо доходів, нарахованих у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат чи інших виплат і винагород, які нараховуються платнику у зв’язку з трудовими відносинами.

У разі якщо доходи з джерелом їх походження в Україні виплачуються нерезиденту резидентом – юридичною або самозайнятою фізичною особою, такий резидент вважається податковим агентом нерезидента щодо таких доходів. Під час укладення договору з нерезидентом, умови якого передбачають отримання ним доходу з джерелом його походження в Україні, резидент зобов’язаний зазначити в договорі ставку податку, що буде застосована до таких доходів.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра